Filmy z Marcinem Dorocińskim. Które warto zobaczyć?

Filmy z Marcinem Dorocińskim to w dużej mierze znane tytuły z obszaru polskiego kina. "Jack Strong", seria "Pitbull" czy "Róża" to tylko ułamek spośród produkcji, z jakich kojarzymy tego aktora.

Marcin Dorociński to niewątpliwie jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Znany z ról charakterystycznych dla mocnego kina akcji, ale także historii obyczajowych czy komedii romantycznych, zasłużył sobie na uznanie wśród widzów i krytyków. Wybierając filmy z jego udziałem, mamy pewność, że sięgamy po kawałek dobrej rozrywki, która świetnie sprawdzi się podczas wieczornego seansu zarówno w samotności, jak i w doborowym towarzystwie.

Zobacz też: Filmy z Denzelem Washingtonem. Nie tylko kino akcji

Marcin Dorociński – sylwetka aktora

Marcin Dorociński przyszedł na świat 22 czerwca 1973 roku w Milanówku. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego pierwszą rolą filmową było wcielenie się w studenta w filmie ''Szamanka'' Andrzeja Żuławskiego (nie został wtedy wymieniony w czołówce). Za swoje role w produkcjach: ''Boisko bezdomnych'', ''Rewers'', ''Róża'', ''Obława'', ''Jack Strong'' oraz ''Moje córki krowy'' otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Udało mu się też zostać zwycięzcą Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii ''Film''. Od początku swojej kariery pojawiał się w filmach z bardzo różnych gatunków i skierowanych do odmiennej publiczności. Zainteresowaniem cieszą się też jego występy teatralne. Dał się poznać jako aktor wielowymiarowy, plastyczny, umiejący się wcielić w niemal każdą postać – od uwodzicielskiego amanta, po niebezpiecznego gangstera.

Zobacz wideo Jakie filmy i seriale obejrzeć w te wakacje?

Marcin Dorociński – filmy, z których jest znany

Wśród najlepszych polskich aktorów, często jest wymieniany właśnie Marcin Dorociński. Filmy z jego udziałem często przyciągają przed ekrany rzesze widzów, a wśród nich są pewne tytuły, obok których nikt nie powinien przejść obojętnie.

W tym kultowym, policyjno-gangsterskim filmie Marcin Dorociński wciela się w postać jednego ze stróżów prawa, podkomisarza Sławomira Desperskiego ''Despero''. Należy do zespołu z wydziału zabójstw, który zajmuje się sprawą masowych morderstw osób ormiańskiego pochodzenia. Aby osiągnąć swój cel i doprowadzić śledztwo do końca, on i jego koledzy niejednokrotnie będą musieli balansować na granicy prawa.

Po ''Pitbullu'' nakręcono kolejne filmy z tej serii, opowiadające dalsze losy poznanych wcześniej bohaterów.

 • ''Ogród Luizy'' (2007), reż. Maciej Wojtyszko

Tym razem Marcin Dorociński staje się gangsterem – Fabiem, czyli Fabianem Sawickim i trafia do szpitala na obserwację. Tam spotyka chorującą na schizofrenię Luizę (Patrycja Soliman), którą umieścili w zakładzie rodzice, wstydzący się inności córki i niepotrafiący sobie poradzić z tym problemem. Dziewczyna regularnie ucieka w świat fantazji, mieszając go z rzeczywistością, dlatego nikt się nią nie interesuje. Dopiero Fabio zwraca uwagę na Luizę, a między nimi rodzi się specyficzna, bardzo silna więź.

 • ''Rozmowy nocą'' (2008), reż. Maciej Żak

W tej romantycznej propozycji Marcin Dorociński jest szefem kuchni, Bartkiem, któremu nie udało się jeszcze spełnić swoich marzeń związanych z zawodem. Zupełnym przypadkiem odpowiada na ogłoszenie Matyldy (Magdalena Różczka), która nie pragnie romantycznego związku, a szuka ojca dziecka, mogącego jej zapewnić spełnienie. Szybko jednak okazuje się, że spotkanie z Bartkiem na zawsze zmieni jej życie.

 • ''Boisko bezdomnych'' (2008), reż. Kasia Adamik

To polski film obyczajowy, w którym Marcin Dorociński odgrywa rolę byłego piłkarza, Jacka Mroza. Mężczyzna, po bardzo poważnej kontuzji, zostaje odsunięty od rozgrywek. Rozgoryczony, przeżywa prawdziwy koszmar: kłóci się z żoną, opuszcza dom, zostaje pobity, a na koniec… trafia na Dworzec Centralny. Tam poznaje jedynych przyjaznych mu ludzi, garstkę bezdomnych, w tym Indora (Eryk Lubos), Ministra (Marek Kalita), Księdza (Jacek Poniedziałek) i Wariata (Maciej Nowak). Niedługo później okazuje się, że są organizowane mistrzostwa świata w piłce nożnej bezdomnych. Mężczyźni chcą namówić Mroza, by pomógł im się przygotować do rozgrywek.

 • ''Róża'' (2011), reż. Wojciech Smarzowski

Ten przejmujący dramat pokazuje życie skrajnie różnych ludzi tuż po II wojnie światowej. W jedną z postaci, byłego żołnierza AK, Tadeusza, wciela się właśnie Marcin Dorociński. Trafia on do chaty Róży (Agata Kulesza), prostej kobiety będącej żoną niemieckiego żołnierza, którego śmierci był świadkiem. Choć ta z początku traktuje go z dystansem, z czasem przyznaje, że opieka mężczyzny jest jej niezbędna, zwłaszcza z powodu powtarzających się ataków szabrowników.

 • ''Jack Strong'' (2014), reż. Władysław Pasikowski

W tym filmie sensacyjnym zostaje opowiedziana historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego rolę zagrał Marcin Dorociński. Mężczyzna samotnie ściera się z sowieckim wrogiem, podejmując bardzo ryzykowną współpracę z CIA. Ten krok będzie miał poważne konsekwencje dla niego i jego najbliższych, którzy już nigdy nie będą w pełni bezpieczni.

Marcina Dorocińskiego możemy też zobaczyć w filmach:

 • ''Rewers'' (2009), reż. Borys Lankosz
 • ''Idealny facet dla mojej dziewczyny'' (2009), reż. Tomasz Konecki
 • ''Miłość na wybiegu'' (2009), reż. Krzysztof Lang
 • ''Lęk wysokości'' (2011), reż. Bartosz Konopka
 • ''Miłość'' (2012), reż. Sławomir Fabicki
 • ''Drogówka'' (2013), reż. Wojciech Smarzowski
 • ''Pod Mocnym Aniołem'' (2014), reż. Wojciech Smarzowski
 • ''Pitbull. Ostatni pies'' (2018), reż. Władysław Pasikowski

Zobacz też: Filmy z Stevenem Seagalem, czyli kwintesencja kina akcji

Więcej o: