Filmy z Marcinem Dorocińskim. Które warto zobaczyć?
Marcin Dorociński to niewątpliwie jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Znany z ról charakterystycznych dla mocnego kina akcji, ale także historii obyczajowych czy komedii romantycznych, zasłużył sobie na uznanie wśród widzów i krytyków. Wybierając filmy z jego udziałem, mamy pewność, że sięgamy po kawałek dobrej rozrywki, która świetnie sprawdzi się podczas wieczornego seansu zarówno w samotności, jak i w doborowym towarzystwie.
Zobacz też: Filmy z Denzelem Washingtonem. Nie tylko kino akcji
Marcin Dorociński – sylwetka aktora
Marcin Dorociński przyszedł na świat 22 czerwca 1973 roku w Milanówku. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego pierwszą rolą filmową było wcielenie się w studenta w filmie ''Szamanka'' Andrzeja Żuławskiego (nie został wtedy wymieniony w czołówce). Za swoje role w produkcjach: ''Boisko bezdomnych'', ''Rewers'', ''Róża'', ''Obława'', ''Jack Strong'' oraz ''Moje córki krowy'' otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Udało mu się też zostać zwycięzcą Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii ''Film''. Od początku swojej kariery pojawiał się w filmach z bardzo różnych gatunków i skierowanych do odmiennej publiczności. Zainteresowaniem cieszą się też jego występy teatralne. Dał się poznać jako aktor wielowymiarowy, plastyczny, umiejący się wcielić w niemal każdą postać – od uwodzicielskiego amanta, po niebezpiecznego gangstera.
Marcin Dorociński – filmy, z których jest znany
Wśród najlepszych polskich aktorów, często jest wymieniany właśnie Marcin Dorociński. Filmy z jego udziałem często przyciągają przed ekrany rzesze widzów, a wśród nich są pewne tytuły, obok których nikt nie powinien przejść obojętnie.
- ''Pitbull'' (2005), reż. Patryk Vega
W tym kultowym, policyjno-gangsterskim filmie Marcin Dorociński wciela się w postać jednego ze stróżów prawa, podkomisarza Sławomira Desperskiego ''Despero''. Należy do zespołu z wydziału zabójstw, który zajmuje się sprawą masowych morderstw osób ormiańskiego pochodzenia. Aby osiągnąć swój cel i doprowadzić śledztwo do końca, on i jego koledzy niejednokrotnie będą musieli balansować na granicy prawa.
Po ''Pitbullu'' nakręcono kolejne filmy z tej serii, opowiadające dalsze losy poznanych wcześniej bohaterów.
- ''Ogród Luizy'' (2007), reż. Maciej Wojtyszko
Tym razem Marcin Dorociński staje się gangsterem – Fabiem, czyli Fabianem Sawickim i trafia do szpitala na obserwację. Tam spotyka chorującą na schizofrenię Luizę (Patrycja Soliman), którą umieścili w zakładzie rodzice, wstydzący się inności córki i niepotrafiący sobie poradzić z tym problemem. Dziewczyna regularnie ucieka w świat fantazji, mieszając go z rzeczywistością, dlatego nikt się nią nie interesuje. Dopiero Fabio zwraca uwagę na Luizę, a między nimi rodzi się specyficzna, bardzo silna więź.
- ''Rozmowy nocą'' (2008), reż. Maciej Żak
W tej romantycznej propozycji Marcin Dorociński jest szefem kuchni, Bartkiem, któremu nie udało się jeszcze spełnić swoich marzeń związanych z zawodem. Zupełnym przypadkiem odpowiada na ogłoszenie Matyldy (Magdalena Różczka), która nie pragnie romantycznego związku, a szuka ojca dziecka, mogącego jej zapewnić spełnienie. Szybko jednak okazuje się, że spotkanie z Bartkiem na zawsze zmieni jej życie.
- ''Boisko bezdomnych'' (2008), reż. Kasia Adamik
To polski film obyczajowy, w którym Marcin Dorociński odgrywa rolę byłego piłkarza, Jacka Mroza. Mężczyzna, po bardzo poważnej kontuzji, zostaje odsunięty od rozgrywek. Rozgoryczony, przeżywa prawdziwy koszmar: kłóci się z żoną, opuszcza dom, zostaje pobity, a na koniec… trafia na Dworzec Centralny. Tam poznaje jedynych przyjaznych mu ludzi, garstkę bezdomnych, w tym Indora (Eryk Lubos), Ministra (Marek Kalita), Księdza (Jacek Poniedziałek) i Wariata (Maciej Nowak). Niedługo później okazuje się, że są organizowane mistrzostwa świata w piłce nożnej bezdomnych. Mężczyźni chcą namówić Mroza, by pomógł im się przygotować do rozgrywek.
- ''Róża'' (2011), reż. Wojciech Smarzowski
Ten przejmujący dramat pokazuje życie skrajnie różnych ludzi tuż po II wojnie światowej. W jedną z postaci, byłego żołnierza AK, Tadeusza, wciela się właśnie Marcin Dorociński. Trafia on do chaty Róży (Agata Kulesza), prostej kobiety będącej żoną niemieckiego żołnierza, którego śmierci był świadkiem. Choć ta z początku traktuje go z dystansem, z czasem przyznaje, że opieka mężczyzny jest jej niezbędna, zwłaszcza z powodu powtarzających się ataków szabrowników.
- ''Jack Strong'' (2014), reż. Władysław Pasikowski
W tym filmie sensacyjnym zostaje opowiedziana historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego rolę zagrał Marcin Dorociński. Mężczyzna samotnie ściera się z sowieckim wrogiem, podejmując bardzo ryzykowną współpracę z CIA. Ten krok będzie miał poważne konsekwencje dla niego i jego najbliższych, którzy już nigdy nie będą w pełni bezpieczni.
Marcina Dorocińskiego możemy też zobaczyć w filmach:
- ''Rewers'' (2009), reż. Borys Lankosz
- ''Idealny facet dla mojej dziewczyny'' (2009), reż. Tomasz Konecki
- ''Miłość na wybiegu'' (2009), reż. Krzysztof Lang
- ''Lęk wysokości'' (2011), reż. Bartosz Konopka
- ''Miłość'' (2012), reż. Sławomir Fabicki
- ''Drogówka'' (2013), reż. Wojciech Smarzowski
- ''Pod Mocnym Aniołem'' (2014), reż. Wojciech Smarzowski
- ''Pitbull. Ostatni pies'' (2018), reż. Władysław Pasikowski
Zobacz też: Filmy z Stevenem Seagalem, czyli kwintesencja kina akcji
-
Netflix: nowości styczeń 2021. Jakie interesujące filmy i seriale obejrzysz w tym miesiącu?
-
Filmy z Benem Affleckiem. Pięć najlepiej ocenianych produkcji tego aktora
-
Koreańczycy zrobili musical o Marii Curie-Skłodowskiej. Okazał się najlepszym musicalem roku
-
Najlepsze polskie seriale 2020. Które produkcje warto nadrobić? [Netflix, HBO, Canal+, Player]
-
Filmy bollywood - 10 najlepiej ocenianych produkcji hindi cinema
- "Cząstki kobiety" poruszający film Netflixa. Cud narodzin zmienia się w koszmar matki
- Jim Carrey gra nie tylko w komediach. Te filmy z jego udziałem warto zobaczyć
- Brytyjczycy szykują serial o pandemii COVID-19. Jest już odtwórca roli Borisa Johnsona
- POPKultura Extra. Każdy ma "grzeszną przyjemność", której się nieco wstydzi. My otwarcie chwalimy się naszymi
- Msza święta online na żywo 24 stycznia - gdzie obejrzeć?