Ruszyły zdjęcia filmu o Gierku. Tak Jan Frycz gra Stefana Wyszyńskiego

27 lipca padł pierwszy klaps na planie filmu o Edwardzie Gierku, którego gra Michał Koterski. Aktor z dużym poświęceniem przygotował się do roli, specjalnie przytył 17 kg. Producent filmu Janusz Iwanowski podzielił się też pierwszymi kadrami z planu - widać na nich Koterskiego i Jana Frycza, który wciela się w kardynałą Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz wideo

"Gierek" to chyba obecnie jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów. Zapowiada się bardzo obiecująco, a jego producent Janusz Iwanowski poinformował na Instagramie, że w miniony poniedziałek zaczęły się zdjęcia. Ekipa pojechała na Śląsk. Wiadomo, że zaczęła od kręcenia zdjęć z Janem Fryczem w Ustroniu.

>>> Powstaje film o Edwardzie Gierku. Syn: Były błędy, ale też osiągnięcia. Bilans jego życia wyszedł na plus <<<

Są już pierwsze zdjęcia z planu "Gierka". Widać na nich zatroskanego Jana Frycza

Nazwiska członków obsady były bardzo długo owiane tajemnicą, dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że to Michał Koterski gra główną rolę, a Stanisławę Gierek portretować będzie Małgorzata Kożuchowska, która zresztą też już pojechała na plan do Ustronia.

 

Dzięki pierwszym zdjęciom z produkcji wiemy, jak Jan Frycz wygląda ucharakteryzowany na kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

W podpisie zajęcia czytamy wypowiedź Jana Frycza:

Robię ten film dla mojego ojca, który był górnikiem ze Śląska. A dokładnie ratownikiem górniczym, inżynierem - fachowcem i też dyrektorem technicznym kopalni.

Oprócz niego w obsadzie znaleźli się też Ewa Ziętek, Rafał Zawierucha, Kuba Józefowicz i Nicole Bogdanowicz jako sekretarka Gierka, zdradził informator "Super Expressu". Według tego samego źródła Cezary Żak został wybrany do roli Leonida Breżniewa. Janusz Iwanowski zapewniał już wcześniej: - Myślę, że gdy zobaczą Breżniewa, którego też gra wspaniały aktor, którego nazwiska na razie nie chcę ujawnić, to będzie śmiech - kusił.

>>> Michał Koterski do roli Gierka przygotowuje się jak Christian Bale. Ukrywał to od miesięcy <<<

Po Ustroniu ekipa filmowa pojedzie do innych śląskich miast, w tym Dąbrowy Górniczej, Katowic i Zawiercia. Autorami scenariusza do "Gierka" są Michał Kalicki (główny scenarzysta), Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś, a za reżyserię odpowiadają Michał i Wojciech Węgrzynowie. Dwaj ostatni nakręcili wcześniej "Proceder", opowiadający historię nieżyjącego już rapera Tomasza Chady. Premiera filmu o Edwardzie Gierku planowana jest na 20. rocznicę jego śmierci.

Więcej o: