Filmy o Powstaniu Warszawskim, które trzeba zobaczyć

Filmy o Powstaniu Warszawskim to poruszające obrazy, o których trudno zapomnieć po zakończeniu seansu. Uczcij pamięć o bohaterach, zagłębiając się w dramatyczne historie o trudnych czasach w polskich dziejach.

1 sierpnia 1944 roku doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym Polacy stanęli do obrony Warszawy przed wojskami niemieckimi. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 17:00, nazwanej godziną ''W''. Dzisiaj odbędą się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 w całej Polsce zawyją syreny i czas zatrzyma się na minutę, by oddać cześć bohaterom, którzy wzięli udział w obronie miasta. 

W polskiej kinematografii odnajdziemy kilka ważnych pozycji, które pozwolą przenieść się do niepewnych czasów i przedstawią dramaty ludzi, żyjących w tej trudnej rzeczywistości. Wśród tytułów, zasługujących na szczególną uwagę nie tylko w dniu rocznicy wybuchu Powstania, znajdują się cztery filmy: ''Miasto 44'', ''Powstanie Warszawskie'', ''Zakazane piosenki'' i ''Pianista''.

Zobacz też: Filmy wojenne: zagraniczne i polskie. Produkcje, które zasługują na uwagę

''Miasto 44'' (2014), reż. Jan Komasa 

''Miasto 44'' to jedna z historii, pozwalająca zrozumieć dramat młodych ludzi, mających własne plany i marzenia, jednak żyjących w niesprzyjających czasach. Wbrew wszystkiemu, bohaterowie filmu starają się jak najlepiej spędzać każdą chwilę, bo w końcu nie wiadomo, kiedy nadejdzie koniec. W tak trudnej rzeczywistości żyje Stefan (Józef Pawłowski), zajmujący się młodszym bratem i matką. Mimo obietnicy, jaką złożył matce i zapewnieniom, że nie będzie angażować się w działalność ruchu oporu, w końcu dołącza do szeregów Armii Krajowej. Poznaje tam swoją miłość, Biedronkę (Zofia Wichłacz). Młodzi zakochani szybko zostają jednak wystawieni na ciężkie próby.

''Powstanie Warszawskie'' (2014), reż. Jan Komasa

''Powstanie Warszawskie'' to dramat wojenny non-fiction, a zarazem pozycja, którą powinien obejrzeć każdy Polak. Film fabularny został stworzony z kronik filmowych, pochodzących z sierpnia 1944 roku. Wydarzenia relacjonowane są przez dwójkę bohaterów – braci, którzy mają za zadanie dokumentować powstanie. Operatorzy rozpoczynają od utrwalania na taśmie filmowej obrazów, przedstawiających życie cywilne, aż w końcu dołączają do jednego z oddziałów, by uwiecznić apokaliptyczne sceny z wojennego świata.

Film, do którego stworzenia wykorzystane zostały autentyczne kroniki filmowe, został zrealizowany w nowoczesnej technologii koloryzacji obrazu.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie

''Zakazane piosenki'' (1946), reż. Leonard Buczkowski

''Zakazane piosenki'' to pełen napięcia, a zarazem poruszający obraz ukazujący okupowaną Warszawę. W rolę narratora w filmie wciela się muzyk, Roman Tokarski (Jerzy Duszyński), opowiadający swoją historię polskiemu żołnierzowi, który podczas wojny był na froncie w Szkocji. Przyczyną, dla jakiej mężczyzna podejmuje decyzję, by opowiedzieć mu o tym, jak wyglądała sytuacja w Warszawie, jest przekonanie znajomego, że życie ludzi, którzy tam wówczas mieszkali, nie należało do najtrudniejszych. Roman mieszkał z siostrą, Haliną (Danuta Szaflarska), oboje zaś często spotykali się z Ryszardem (Jan Świderski), w którym kobieta ulokowała swoje uczucia. To opowieść o ryzykownej działalności w podziemiu i o tym, jak powstała uliczna orkiestra. Roman wspomina o akcjach dywersyjnych, w których niejednokrotnie brał udział, a także o tym, jak przewoził broń. W filmie pojawiają się też autentyczne ''zakazane piosenki'', mające w tamtych trudnych chwilach budzić ducha walki i pocieszać zgnębionych warszawiaków.

''Pianista'' (2002), reż. Roman Polański

''Pianista'' to ostatnia z propozycji, którą warto obejrzeć w czasie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obraz, nagrodzony trzema Oscarami (w tym dla najlepszego reżysera), jest koprodukcją francusko-niemiecko-polsko-brytyjską.

Przejmujący dramat biograficzny przybliża sylwetkę zdolnego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana (Adrien Brody). Bohater wraz z rodziną trafia do getta warszawskiego, gdzie przeżywa trudne chwile, jednak najgorsze ma dopiero nadejść – Żydom grozi wywiezienie do obozu zagłady w Treblince. Szpilman z pomocą policjanta, znajduje drogę ucieczki i rozpoczyna ukrywać się w ruinach warszawskich murów.

Zobacz też: Filmy wojenne, które trzeba obejrzeć

Więcej o: