Tak powstają "Chłopi" twórców "Twojego Vincenta". 50 malarzy, 72 tys. klatek i opowieść o sile kobiet [WIDEO]

BreakThru Films - studio animacji znane z przełomowych, artystycznych i osiągających komercyjny sukces filmów takich jak "Twój Vincent" oraz "Piotruś i wilk" rozpoczyna zdjęcia do nowego projektu. "Chłopi" Doroty Kobieli to film oparty na noblowskiej powieści Władysława Reymonta. Prezentujemy niepublikowany dotąd concept trailer, który pokazuje, co planują twórcy.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny - w tę rolę wcieli się Kamila Urzędowska. Na srebrnym ekranie zobaczymy również m.in. Mirosława Baka (Boryna), Sonię Mietelicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek) oraz Ewę Kasprzyk (Dominikowa) i Andrzeja Konopkę (Wójt). W "Chłopach" pojawią się także  Małgorzata Kożuchowska oraz Julia Wieniawa.

"Chłopi". Najpierw sceny z aktorami, potem każda klatka będzie malowana

Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu, mówi o filmie:

Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile.

To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Zobacz wideo Chłopi [Zwiastun koncepcyjny]

"Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia - filmie "Twój Vincent". - Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films.

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Premiera w 2022 roku. Kim są twórcy "Chłopów"?

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

Dorota Kobiela to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu "Twój Vincent". Film powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła między innymi: Europejską Nagrodę Filmową za Najlepszy Film Animowany, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej "Orzeł" za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych nagród na całym świecie. Film został nominowany do tak prestiżowych nagród jak Oscar, BAFTA, Złoty Glob. Cieszył się również dużą oglądalnością na całym świecie jako pierwsza w historii polska produkcja, przekraczając 40 mln dol. w światowym box office. Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Pracuje w komisji artystycznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 10 lat jest związana zawodowo ze studiem BreakThru Films.

Współscenarzystą "Chłopów" jest Hugh Welchman, absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia BreakThru Films, zdobył ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film "Piotruś i wilk" oraz Europejską Nagrodę Filmową za "Twojego Vincenta" w kategorii najlepszy film animowany.

Premiera "Chłopów" planowana jest na 2022 rok. Dystrybutorem filmu w Polsce będzie Next Film.

Więcej o: