"Gierek". Pierwsze nagrania z planu: tak wygląda filmowy Sylwester 1976. Charakteryzacja jest imponująca

Produkujące film o Edwardzie Gierku Studio Global hojnie dzieli się materiałami wizualnymi i właśnie udostępniło w sieci pierwsze nagranie z planu filmowego. Dzięki temu wiemy, że ekipa kręciła ujęcia rozgrywające się podczas zabawy sylwestrowej w 1976 roku. Wiemy też, że w obsadzie znalazły się Klaudia Hajelcio i Natalia Lesz.
Zobacz wideo

Akcja filmu "Gierek" osadzona została w latach 1970-1982 i skupi się na życiu Edwarda Gierka, który w tym czasie był sekretarzem PZPR. Wciela się w niego Michał Koterski, który do roli przytył specjalnie 17 kilogramów. Małgorzata Kożuchowska z kolei gra jego żonę, Stanisławę Gierek. Na pierwszych materiałach z planu widać, że ekipa charakteryzatorów i kostiumologów bardzo się postarała, żeby jak najdokładniej odtworzyć realia PRL-u.

Pierwsze nagranie z planu "Gierka". Tak wyglądały partyjne imprezy

Ekipa "Gierka" wystartowała 27 lipca i pracuje teraz na Śląsku. Zdjęcia obecnie realizowane są w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu - jak już wiemy, ekipa nakręciła m.in. ujęcia z Janem Fryczem, który gra kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także z zabawy sylwestrowej anno domini 1976. I jak zdradziła na filmie z planu Klaudia Halejcio, charakteryzacja do ujęć była bardzo staranna. Tylko ją czesano dwie godziny na potrzeby ujęć z imprezy. Sami zobaczcie, jak to spektakularnie wygląda:

 

"Bardzo istotna w filmie pozostaje również warstwa obyczajowa, kiedy to za czasów Edwarda Gierka pojawił się na ulicach... kolor. Polki zwyczajnie zapragnęły - być modne! Stylistyka PRL przeżywa dzisiaj prawdziwy renesans, wraca moda na aranżację wnętrz inspirowaną tym okresem, kobiety z przyjemnością sięgają do babcinych szaf" - czytamy w opisie materiału z planu. Faktycznie, okres rządów Edwarda Gierka był obyczajowym przełomem - po rządach oszczędnego Władysława Gomułki społeczeństwo zachłysnęło się dobrobytem i wzrostem gospodarczym lat 70. Wtedy też na ulicach zrobiło się bardziej kolorowo, m.in. za sprawą modnie ubierających się pań i panów. To duży kontrast także w zestawieniu z kryzysem lat 80. i jak widać, ekipa filmowa napracowała się, żeby to dobrze pokazać. Dlatego też w filmie nie zabraknie szczegółów i detali charakterystycznych dla tego okresu, z wielką uwagą organizowanych przez scenografkę Natalię Maciejewską i kostiumografkę filmu - Annę Szaluś. Za charakteryzację odpowiada Joanna Szołtysek.

Małgorzata Kożuchowska dodaje, że jest zachwycona modą z tamtej epoki, choć miała wątpliwości, czy powinna grać swoją rolę:

Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości - trudno dostrzec między nami podobieństwo... Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali moje obawy: "W naszej filmowej opowieści Stasia ma Twoje oczy, figurę i temperament". Na planie panuje wspaniała, niemalże rodzinna atmosfera, i przyznam, że pokochałam już stylizacje i fryzury z lat 70.

Michał Koterski zapowiedział też, nie będzie udzielał wywiadów do końca zdjęć:

To przynosi pecha, a ja wolę opowiadać o pracy - po pracy!

W obsadzie poza Małgorzatą Kożuchowską i Michałem Koterskim znajdują się także m.in. Rafał Zawierucha, który gra premiera Piotra Jaroszewicza, zobaczymy na ekranie też: Sebastiana Stankiewicza, Antoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę Więdłochę, Natalię Lesz, Domnikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Macieja Zakościelnego, Mikołaja Roznerskiego, Maurycego Popiela, Piotra Witkowskiego, Filipa Tłokińskiego, Damiana Bajorka, Kamila Bajorka, Aleksa Mackiewicza i Konrada Marszałka. Jak donosi "Super Express", w Leonida Breżniewa wcielić ma się Cezary Żak - producent filmu Janusz Iwanowicz obiecuje, że ujęcia z udziałem odtwórcy tej roli będą bardzo zabawne.

 

Autorami scenariusza do "Gierka" są Michał Kalicki (główny scenarzysta), Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś, a za reżyserię odpowiadają Michał i Wojciech Węgrzynowie. Dwaj ostatni nakręcili wcześniej "Proceder", opowiadający historię nieżyjącego już rapera Tomasza Chady. "Gierek"  to trzecia wspólna produkcja braci Węgrzyn (Michała Węgrzyna - reżysera i Wojciecha - operatora) w Global Studio. Okres zdjęciowy poprzedziły wielomiesięczne przygotowania i próby z aktorami, metamorfozy charakteryzatorskie, a sam film - został sfilmowany już... komórką. Michał Węgrzyn, reżyser, dodaje: 

To będzie coś zupełnie innego od tego, co dotychczas widzieliśmy w kinie.

Premiera filmu o Edwardzie Gierku planowana jest na 20. rocznicę jego śmierci.

Więcej o: