Czy po trzech miesiącach wreszcie powołają dyrektora artystycznego FPFF w Gdyni? Jest wniosek i... nowa data festiwalu

"Komitet Organizacyjny skierował oficjalny wniosek do Ministra KiDN o powołanie do pełnienia funkcji Dyrektora Artystycznego Festiwalu Tomasza Kolankiewicza, który wygrał konkurs na to stanowisko" - czytamy w komunikacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To może oznaczać finał sprawy ciągnącej się od miesięcy. Dodatkowo, jest nowy termin FPFF w Gdyni.
Zobacz wideo Do jakich tytułów warto wrócić tego lata? Wakacyjne polecajki cz. 2

Gdy w połowie lipca ogłoszono, że odwołany wcześniej z powodu pandemii koronawirusa 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jednak się odbędzie, padła data listopadowa, pokrywająca się z terminem wrocławskich Nowych Horyzontów. Wtedy przekonywano, że to jedyny możliwy termin. Teraz okazało się, że udało się znaleźć inny. W komunikacie czytamy:

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w terminie 8-12 grudnia 2020 roku. Tak postanowił Komitet Organizacyjny na posiedzeniu, które odbyło 5 sierpnia 2020 roku.

FPFF w Gdyni z nowym terminem. W sprawie Kolankiewicza teraz czas na ruch ministra

Dopiero teraz skierowany został wniosek ws. dyrektora artystycznego festiwalu, co pozwala ministrowi Glińskiemu na zamknięcie sprawy ciągnącej się od ponad trzech miesięcy. Komitet Organizacyjny zatwierdził też nowy regulamin, zmieniający formułę konkursu. Oprócz Konkursu Głównego filmów pełnometrażowych oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych, znalazła się również trzecia sekcja konkursowa: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych.

Jeśli chodzi o Kolankiewicza, pod koniec kwietnia został wybrany przez Komitet Konkursowy dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni, ale do tej pory nie został powołany przez ministra kultury. Na początku lipca filmowcy - wśród nich m.in. Paweł Pawlikowski, Joanna Kos-Krauze, Jan P. Matuszyński, Małgorzata Szumowska, Janusz Zaorski i Xawery Żuławski - apelowali do Piotra Glińskiego:

Festiwal filmowy to ogromne przedsięwzięcie, do którego – o czym świadczą liczne przykłady – trzeba przygotowywać się często z rocznym wyprzedzeniem. Nawet przy założeniu, że następna edycja festiwalu miałaby się odbyć najwcześniej jesienią przyszłego roku, Dyrektor Artystyczny powinien mieć czas, żeby przygotować się do tego wyjątkowo wymagającego zadania. Gdyby z kolei miało okazać się, że festiwal w tym roku się jednak odbędzie (na czym zależy zdecydowanej większości filmowców), Dyrektorowi Artystycznemu zostałoby zaledwie kilka miesięcy na przygotowanie programu festiwalu. Tym bardziej więc jest to sprawa niecierpiąca żadnej zwłoki.

FPFF w Gdyni ciągle bez dyrektora artystycznego. Ministerstwo: "Nie wpłynął wniosek". Pytamy, dlaczego >>

Ministerstwo odpowiedziało jednak w rozmowie z Gazeta.pl, że ciągle czeka na wniosek Komitetu Organizacyjnego, a zgodnie z regulaminem, bez niego minister nie może wydać decyzji. Z kolei przewodniczący komitetu Radosław Śmigulski mówił nam: Wszczęcie procedury powołania dyrektora artystycznego festiwalu w sytuacji, gdy ten festiwal się nie odbywa, byłoby bezzasadne i sprzeczne z prawem. Teraz minister Gliński będzie mógł odnieść się do tej nominacji.

Więcej o: