Dyrektor artystyczny festiwalu filmowego w Gdyni powołany

Na wniosek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza.

W komunikacie ministerstwo informuje, że kadencja nowego dyrektora artystycznego rozpocznie się 1 września 2020 roku.

Zobacz wideo Studio Biznes - odcinek specjalny: Męskie Granie

Wybrany i powołany - Tomasz Kolankiewicz dyrektorem artystycznym FPFF w Gdyni

Dopiero wczoraj skierowany został wniosek ws. dyrektora artystycznego festiwalu, co pozwoliło ministrowi Glińskiemu na zamknięcie sprawy ciągnącej się od ponad trzech miesięcy. O tym, że Tomasz Kolankiewicz został wybrany przez Komitet Konkursowy dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni, wiemy od 1 maja. Na początku lipca filmowcy - wśród nich m.in. Paweł Pawlikowski, Joanna Kos-Krauze, Jan P. Matuszyński, Małgorzata Szumowska, Janusz Zaorski i Xawery Żuławski - apelowali do Piotra Glińskiego, by wreszcie dopełnić formalności.

Ministerstwo odpowiedziało jednak w rozmowie z Gazeta.pl, że ciągle czeka na wniosek Komitetu Organizacyjnego, a zgodnie z regulaminem, bez niego minister nie może wydać decyzji. Z kolei przewodniczący komitetu Radosław Śmigulski mówił nam wtedy: Wszczęcie procedury powołania dyrektora artystycznego festiwalu w sytuacji, gdy ten festiwal się nie odbywa, byłoby bezzasadne i sprzeczne z prawem. 

Dopiero 5 sierpnia na stronie Polskiego Instytutu Sztukli Filmowej znalazł się komunikat: "Komitet Organizacyjny skierował oficjalny wniosek do Ministra KiDN o powołanie do pełnienia funkcji Dyrektora Artystycznego Festiwalu Tomasza Kolankiewicza, który wygrał konkurs na to stanowisko". Po skierowaniu wniosku, Gliński mógł się do niego ustosunkować.

Filmoznawca i historyk filmu Tomasz Kolankiewicz obejmie stanowisko dyrektora artystycznego przywrócone po rocznej przerwie w ramach reformy organizacyjnej FPFF, przeprowadzonej po konsultacjach ze środowiskiem filmowców. Do jego zadań należeć będzie m.in. selekcja do konkursu głównego oraz do konkursu filmów krótkometrażowych, a także stworzenie warunków dla szerokiej dyskusji środowiskowej podczas festiwalu. 45. FPFF w Gdyni ma odbyć się w dniach 8-12 grudnia tego roku.

Więcej o: