Filmy z Natalie Portman: najciekawsze propozycje na wieczorny seans

Filmy z Natalie Portman od lat przyciągają do kin wielbicieli jej talentu i urody. Wielokrotnie nagradzana i nominowana do nagród filmowych aktorka stworzyła całą galerię aktorskich kreacji, z których najgłośniejszą jest bezsprzecznie rola baleriny Niny w ''Czarnym łabędziu''.

Natalie Portman – filmy, które warto obejrzeć

Aktorką, która w magnetyczny sposób przyciąga do siebie spojrzenia na galach, takich jak Oscary czy ceremonia wręczenia Złotych Globów, jest Natalie Portman. Filmy z jej udziałem niejednokrotnie były nominowane do tych najważniejszych w świecie kina nagród, a ona sama jest zdobywczynią Oscara, dwóch Złotych Globów i kilkunastu innych nagród.

Jak zaczęła się kariera tej urodzonej w 1981 roku amerykańsko-izraelskiej aktorki? Już jako nastolatka występowała w teatrze, gdzie zagrała kilka mniejszych ról. Miała zaledwie 11 lat, gdy zauważył ją agent firmy kosmetycznej Revlon i zatrudnił do występu w reklamach. Niedługo potem zadebiutowała w filmie Luca Bessona ''Leon Zawodowiec'' i od tego czasu jej kariera zdecydowanie nabrała tempa.

 • ''Leon zawodowiec'' (1994), reż. Luc Besson

Leon (Jean Reno) to płatny zabójca kierujący się własnym kodeksem zasad. Jest też bardzo samotny, nie utrzymuje z nikim bliskich kontaktów, nawet z sąsiadami. Pewnego dnia w jego drzwiach staje 12-letnia Matylda (Natalie Portman), która cudem uniknęła śmierci. Skorumpowani policjanci zabili jej ojca, zarabiającego na życie przechowywaniem w domu narkotyków, a także całą jej rodzinę, gdy dziewczyna akurat była w sklepie. Leon, wbrew swoim zasadom, wpuszcza nastolatkę do swojego mieszkania i życia.

 • ''Wszędzie, byle nie tu'' (1999), reż. Wayne Wang

Adele August (Susan Sarandon) postanawia wyjechać wraz z córką Ann (Natalie Portman) do Beverly Hills, opuszczając niewielkie miasteczko Bad City, swego męża i resztę rodziny. Ann na złość matce planuje dostać się na uniwersytet na wschodnim wybrzeżu. Matka jednak uparcie dąży do tego, by córka spróbowała swoich sił jako aktorka.

 • ''Bliżej'' (2004), reż. Mike Nichols

Początkujący pisarz Dan (Jude Law) poznaje byłą striptizerkę z Nowego Jorku, Alice (Natalie Portman). Zostają parą, a Alice zatrudnia się jako kelnerka. Jakiś czas później uzdolniona fotograf Anna (Julia Roberts) ma zrobić Danowi zdjęcia na okładkę jego książki. Choć Anna jest w stałym związku z zamożnym dermatologiem Larrym (Clive Owen), to między nią i Danem nawiązuje się romans. Larry zaś stopniowo ulega fascynacji Alice.

W totalitarnej Anglii władza z powodzeniem manipuluje społeczeństwem. Jednak nie wszyscy zgadzają się z panującym ustrojem. O wolność walczy m.in. zamaskowany V (Hugo Weaving). Gdy pewnego dnia ratuje on Evey Hammond (Natalie Portman), ta ze zdziwieniem odkrywa, że V nie jest terrorystą, wbrew temu, co wszyscy myślą.

 • ''Miłość i inne komplikacje'' (2009), reż. Don Roos

Piękna i ambitna prawniczka, Emilia Greenleaf (Natalie Portman), wdaje się w romans z przystojnym Jackiem (Scott Cohen). Życie obydwojga wywraca się do góry nogami, zwłaszcza ze względu na to, że Jack jest żonaty. Gdy Emilia zachodzi w ciążę, Jack opuszcza żonę. Niestety, trzy dni po porodzie córeczka Emilii i Jacka umiera. Kobieta próbuje dojść do siebie po stracie dziecka, jednocześnie musi zmierzyć się z kryzysem w związku, byłą żoną Jacka i niechęcią jego syna, Williama.

Zobacz też: Filmy z Meryl Streep. Te hity trzeba znać

Natalie Portman – gwiazda ''Gwiezdnych wojen''

Natalie Portman świetnie odnajduje się zarówno w dramatach, jak i w filmach akcji czy filmach obyczajowych. Na uwagę zasługuje również jej kreacja w obrazach z gatunku space opera:

 • ''Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo'' (1999), reż. George Lucas

Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) pobiera nauki u swego mistrza. Rycerze Jedi udają się z misją na Naboo, by wynegocjować pokój między Naboo a Federacją Handlową. Niestety, udaje im się jedynie uratować królową Amidalę (Natalie Portman) i uciec z Naboo. Gdy lądują awaryjnie na Tatooine, spotykają Anakina Skywalkera (Jake Lloyd), który jest wybrańcem mającym przywrócić równowagę Mocy. Wkrótce Anakin rozpoczyna swoją kosmiczną odyseję.

 • ''Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów'' (2002), reż. George Lucas

Dziesięć lat po wydarzeniach z poprzedniej części Anakin Skywalker (Hayden Christensen), Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) i Padme Amidala (Natalie Portman) spotykają się ponownie. Anakin jest teraz uczniem Obi-Wana, który po śmierci swojego mistrza zyskał miano nauczyciela. Padme natomiast zrzekła się korony i zasiada w Galaktycznym Senacie. Anakin i Obi-Wan mają chronić Padme przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Między Anakinem i Padme rodzi się uczucie…

 • ''Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów'' (2005), reż. George Lucas

Galaktyka ogarnięta jest Wojnami Klonów. Anakin Skywalker (Hayden Christensen) pod wpływem kanclerza Palpatine (Ian McDiarmid) i z obawy przed utratą Padme (Natalie Portman) przechodzi na Ciemną Stronę Mocy, stając się Darthem Vaderem.

Inne filmy z Natalie Portman

Aktorka wystąpiła także w filmowych adaptacjach komiksowych publikacji wydawnictwa Marvel Comics, gdzie wykreowała postać Jane Foster:

 • ''Thor'' (2011), reż. Kenneth Branagh;
 • ''Thor: Mroczny świat'' (2013), reż. Alan Taylor;
 • ''Avengers: Koniec gry'' (2019), reż. Anthony Russo, Joe Russo.
Zobacz wideo Co polecamy na wakacje?

Natalie Portman – zdobywczyni Oscara

Wśród wielu mniejszych i większych ról w dorobku Natalie Portman na wyróżnienie zasługuje jej kreacja w ''Czarnym łabędziu'' w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Za rolę w tym właśnie filmie Natalie Portman otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramacie.

 • ''Czarny łabędź'' (2010), reż. Darren Aronofsky

Balerina Nina (Natalie Portman), która tańczy na deskach nowojorskich teatrów i dla której balet jest całym życiem, staje przed ogromną szansą. Dyrektor teatru (Vincent Cassel) planuje zastąpić primabalerinę Beth (Winona Ryder), występującą w ''Jeziorze łabędzim'' w roli księżniczki Odetty, nową tancerką. Waha się jednak między Niną, a inną utalentowaną baletnicą, Lily (Mila Kunis). Pomiędzy kobietami rodzi się rywalizacja.

Zobacz też: Filmy o tańcu. Tanecznym krokiem w stronę dobrego kina. Co warto obejrzeć?

Natalie Portman – aktorka, która nie spoczywa na laurach

Natalie Portman już w 2000 roku nominowana była do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej za kreację w filmie ''Wszędzie, byle nie tu''. Pięć lat później otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w obrazie ''Bliżej'' (za udział w tym filmie ostatecznie nagrodzona została Złotym Globem dla najlepszej aktorki drugoplanowej).

Później był słynny ''Czarny łabędź'', za rolę, w którym aktorka otrzymała statuetkę Oscara i Złoty Glob. W roku 2017 z kolei była nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz Złotego Globu dla najlepszej aktorki w dramacie za swoją kreację w filmie Pablo Larraina ''Jackie''. Natalie Portman wystąpiła również m.in. w takich filmach, jak:

 • ''Gorączka'' (1995), reż. Michael Mann;
 • ''Marsjanie atakują'' (1996), reż. Tim Burton;
 • ''Wszyscy mówią: kocham cię!'' (1996), reż. Woody Allen;
 • ''Gdzie serce twoje'' (2000), reż. Matt Williams;
 • ''Wzgórze nadziei'' (2003), reż. Anthony Minghella;
 • ''Powrót do Garden State'' (2004), reż. Zach Braff;
 • ''Pana Magorium cudowne emporium'' (2007), reż. Zach Helm;
 • ''Kochanice króla'' (2008), reż. Justin Chadwick;
 • ''Bracia'' (2009), reż. Jim Sheridan;
 • ''Hesher'' (2010), reż. Spencer Susser;
 • ''Sex Story'' (2011), reż. Ivan Reitman;
 • ''Wasza wysokość'' (2011), reż. David Gordon Green;
 • ''Jackie'' (2016), reż. Pablo Larrain;
 • ''Anihilacja'' (2018), reż. Alex Garland.

Zobacz też: Filmy z Leonardo DiCaprio. Sprawdź, które filmy musisz obejrzeć

Więcej o: