Film "Gierek". Do ekipy dołączyli Philippe Tłokiński i Vienio. Raper przeszedł efektowną metamorfozę

Philippe Tłokiński dołączył do ekipy filmu "Gierek" - to właśnie on grał Jana Nowaka Jeziorańskiego w "Kurierze" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Poza nim w obsadzie znalazł się też Piotr Więcławski, powszechnie znany pod pseudonimem Vienio raper. Dla filmu zdobył się na podobne poświęcenie, co Michał Koterski.
Zobacz wideo

Prace na planie biograficznego filmu "Gierek" trwają w najlepsze. Producent filmu Janusz Iwanowski z dużą przyjemnością zaprezentował w mediach społecznościowych kolejnych dwóch członków obsady - każdy z nich to dość znana postać.

"Gierek". Vienio schudł do roli 12 kg, a Tłokiński będzie mówić po francusku

Philippe Tłokiński zagrał główną rolę w filmie "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. To on sportretował młodego Jana Nowaka Jeziorańskiego, który przez pół Europy przedziera się do okupywanej przez nazistów Warszawy, by przekazać rozkazy rządu na uchodźstwie i ucieka rozlicznym patrolom okupanta oraz innym szpiegom. Teraz w "Gierku" popisze się swoimi zdolnościami językowymi - przypadła mu rola francuskiego bankiera. Jak pisze producent pod kadrem z filmu:

Philippe Tłokiński w roli bankiera z Francji (prawdziwa postać) po francusku negocjuje z Edwardem Gierkiem - Michał Koterski. Na ekranie to już nie jest siermiężna Polska Gomułki, gdzie zmiana zaczęła się w gabinecie ówczesnego przywódcy kraju. Ekonomiczna część scenariusza, z wieloma ciekawymi anegdotami, zaczerpnięta jest z relacji bankierów, którzy w latach 70. XX wieku, udzielali Polsce kredytów na inwestycje
 

Michał Koterski specjalnie do tych zdjęć nauczył się francuskiego niemal od podstaw. I tak jak on do roli przytył 17 kg, tak raper Vienio z podobnym oddaniem do roli w filmie z kolei schudł 12 kg. Jak zdradza Iwanowski, Piotr Więcławski wciela się w dyplomatę Związku Sowieckiego i ambasadora ZSRR w Polsce.

 

Zdjęcie w charakteryzacji była nawet uprzejma skomentować grająca w filmie piosenkarka i aktorka Natalia Lesz - napisała krótko "Wow". Przyznajemy, metamorfoza robi wrażenie - bez podpowiedzi pewnie byśmy nie rozpoznali Vienia. W ten sposób film "Gierek" zapowiada się coraz ciekawiej.

Fot. Adrian Stykowski/Materiały prasowe

Akcja filmu została osadzona w latach 1970-1982 i skupia się na życiu Edwarda Gierka, który w tym czasie był najpierw sekretarzem PZPR, a później internowany. Ekipa zaczęła zdjęcia 27 lipca i pracuje obecnie na Śląsku. Zdjęcia realizowane są m.in. w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu - powstały już ujęcia z Janem Fryczem czy sceny z zabawy sylwestrowej Anno Domini 1976.

Do obsady filmu poza Michałem Koterskim i Małgorzatą Kożuchowską, a także Vieniem i Philippem Tłokińskim dołączyli m.in. Rafał Zawierucha, który gra premiera Piotra Jaroszewicza; Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Natalia Lesz, Domnika Gwit, Klaudia Halejcio, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski, Maurycy Popiel i Piotr Witkowski. Jak donosi "Super Express", w Leonida Breżniewa wcielić ma się Cezary Żak - producent filmu Janusz Iwanowicz obiecuje, że ujęcia z udziałem odtwórcy tej roli będą bardzo zabawne.

Premiera filmu o Edwardzie Gierku planowana jest na 20. rocznicę jego śmierci, czyli lipiec 2021 roku.

Więcej o: