"25 lat niewinności". Poruszająca reakcja Tomka Komendy na utwór Kazika o jego własnej historii

Utwór Kazika Staszewskiego "25 lat niewinności" bije kolejne rekordy popularności. Teledysk promujący film o Tomaszu Komendzie, skazanym na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił, obejrzało już ponad milion osób. Piosenkę usłyszał również bohater tej wstrząsającej historii.
Zobacz wideo

"Zwrócę się tutaj osobiście do Tomka Komendy. Jest to twoja historia, która jest absolutnie, totalnie dramatyczna. Taka, że właściwie słów mi brak. Jak ty to wszystko zniosłeś, przeżyłeś... Staję przed tobą w pełnej pokory postawie i mam nadzieję, że uścisnę twoją prawicę" - powiedział w specjalnym wideo Kazik. Tomasz Komenda obejrzał dedykację, wysłuchał piosenki "25 lat niewinności" i nie krył wzruszenia. 

 

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jak to mogło się stać?

"25 lat niewinności" to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o młodym mężczyźnie, niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu "Młodzi i Film", autor głośnego i popularnego serialu "Rojst". Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach jak "Chce się żyć" czy serial "Pułapka".

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszały miliony Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

- Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi - powiedział Tomasz Komenda.

Film wejdzie do kin 18 września.

Więcej o: