"Ciulu, godosz po śląsku?". Parodia "Pulp Fiction" robi furorę: Dawno żech tak ryczoł ze śmiechu

Popularny śląski youtuber Niklaus Pieron postanowił przerobić fragment kultowego filmu Quentina Tarantino i nagrał do niego śląski dialog. Tylko posłuchajcie i popatrzcie, jak Samuel L. Jackson wymachując bronią dopytuje o to, z czym się je śląską roladę. Nic dziwnego, że nagranie ma ponad 100 tys. odtworzeń.

Niklaus Pieron ma na Youtubie 106 tysięcy subskrybentów, co czyni go dość znaczącym graczem na tej platformie. Swoją twórczością internetową stara się propagować język śląski. I tworzy w tym celu różnorodne nagrania, znany jest zwłaszcza z cyklu, w którym podkłada śląskie dialogi do scen z różnych znanych filmów. Tym razem na warsztat trafiło "Pulp Fiction". I wyszło nader zacnie, sam autor w komentarzu pod nagraniem napisał, że dawno tak dobrze mu się nie nagrywało żadnej przeróbki.

"Pulp Fiction po śląsku". Widzowie zachwyceni

Niklaus postanowił do sceny, w której bohater grany przez Samuela L. Jacksona odbiera haracz od młodych mężczyzn, dopisać rozmowę o "geldzie" i o tym, jak poprawnie należy komponować składniki obiadu, którego głównym daniem jest śląska rolada:

 

Jako że kontekst kulturowy jest tu bardzo ważny, dodajmy że faktycznie tradycyjnie śląską roladę podaje się z kluskami śląskimi (wykonanymi z ziemniaków) i modrą kapustą. Ten dodatek jest charakterystycznym daniem dla śląskiego regionu i przyrządza się go z czerwonej kapusty, boczku, cebuli oraz odrobiny octu i cukru. Można wręcz uznać, że ten zestaw to nierozłączne trio, które niemal posiada swój zastrzeżony znak towarowy. Dlatego zmiana w składzie może wywołać niemałe kontrowersje, zwłaszcza wśród osób przywiązanych do lokalnych tradycji.

Film uzbierał 111 tys. wyświetleń, a widzowie zachwalają w komentarzach: "Złoto, jak dla mnie najlepsze z dotychczasowych przeróbek", "Zrób więcej dialogów z 'Pulp Fiction', błagam", "Śmiałam się w robocie i ludzie się na mnie dziwnie patrzyli", "Kurde, mistrzostwo świata. Panie Mikołaju, nie zatrzymuj się Pan", Dawno żech tak ryczoł ze śmiechu", "Żeś system tym rozwalił".

Inni doradzali i dopytywali: "Kompotym z truskawek ciulu. Nojlepij w dupnyj szolce", "Mizeria wygrała", "Jaki cep żre rolady z mizerią", "Kurde, ja też nie wiem, czym się popija......oj".

Zobacz wideo
Więcej o: