"Gierek". Agnieszka Więdłocha na planie filmu z Rafałem Wosiem. Scenarzysta też dostał rolę

Dziennikarz Rafał Woś jest współautorem scenariusza do biograficznego filmu "Gierek". Jak się okazuje, reżyser znalazł dla niego zajęcie także na planie. Publicysta dostał do zagrania epizod "w centrali PZPR" - chwaląc się zdjęciem w charakteryzacji, pokazał też, czego spodziewać się, kiedy na ekranie zobaczymy Agnieszkę Więdłochę.
Zobacz wideo

Film "Gierek" jest chyba obecnie jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. W sekretarza KC PZPR wcieli się Michał Koterski, żonę polityka, Stanisławę, zagra z kolei Małgorzata Kożuchowska. Nowym zdjęciem z planu pochwalił się też Rafał Woś, który u boku Michała Kalickiego i Krzysztof Tyszowieckiego stworzył scenariusz. On dostał od braci Węgrzyn rolę partyjnego ważniaka - w scenie narady wzięła udział też Agnieszka Więdłocha.

Agnieszka Więdłocha i Rafał Woś na planie "Gierka"

Rafał Woś zdjęcie podpisał "Dziś w KC PZPR doszło do ważnego spotkania...". On stoi obok Michała Koterskiego, z drugiej strony widzimy Agnieszkę Więdłochę. Ona, podobnie jak m.in. Małgorzata Kożuchowska, też miała już przyjemność współpracować z braćmi Węgrzyn przy filmie "Proceder" - tam wcieliła się w terapeutkę i ukochaną głównego bohatera, teraz przypadła jej chyba nieco mniejsza rola. Widać, że ekipa scenografów się przyłożyła: za ekipą widać gustowną boazerię na ścianach, a także mapę przemysłu Polski Rzeczpospolitej Ludowej - świecą się nawet kolorowe żaróweczki.

Tymczasem producent Janusz Iwanowicz pokazał zdjęcie w charakteryzacji przedstawiające Kamila Bajorka, czyli rapera Bajorsona. Ten pan ma już doświadczenie filmowe, zagrał już w "Krime STORY LOVE STORY" i poprzedniej produkcji braci Węgrzyn, czyli filmie "Proceder". Iwanowski dodaje, że był też autorem kilku najzabawniejszych z dialogów, które padły na planie. Producent zachwala jego zdolności:

Tutaj uosabia cechy postaci jednego z premierów PRL... Wychodzi świetnie. Po premierze "Procederu" zawodowi aktorzy (z 30 - 40-letnim stażem) pytali mnie: - skąd go wzięliśmy wraz z jego bratem do scen więzieniu?
 

Od Michała Koterskiego wiemy z kolei, że ekipa skończyła kręcić zdjęcia na Śląsku i przenosi się pracować w Warszawie:

Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap zdjęć na Śląsku i w Zagłębiu do filmu GIEREK. Trochę mi smutno, bo zostaliśmy tu ugoszczeni, jak na pierwszego sekretarza przystało, czyli po królewsku i wydarzyły się tu magiczne rzeczy, ale tak to jest, kiedy spotkają się ludzie, którzy kochają robić kino. Jestem na maksa szczęśliwy i wdzięczny, że mogę pracować w tak wspaniałej produkcji z tak wspaniałymi artystami. Trzymajcie kciuki, to jeszcze nie koniec przygody!!! Ruszamy do Warszawy.
 

Akcja filmu została osadzona w latach 1970-1982 i skupia się na życiu Edwarda Gierka, który w tym czasie był najpierw sekretarzem PZPR, a później internowany. Ekipa zaczęła zdjęcia 27 lipca na Śląsku, powstały już ujęcia z Janem Fryczem czy sceny z zabawy sylwestrowej Anno Domini 1976.

Do obsady filmu poza Michałem Koterskim i Małgorzatą Kożuchowską należą m.in. Rafał Zawierucha, który gra premiera Piotra Jaroszewicza; Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Natalia Lesz, Domnika Gwit, Klaudia Halejcio, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski, Maurycy Popiel, Phillipe Tłokiński, raper Vienio, raper Bajorson. Jak donosi "Super Express", w Leonida Breżniewa wcielić ma się Cezary Żak - producent filmu Janusz Iwanowicz obiecuje, że ujęcia z udziałem odtwórcy tej roli będą bardzo zabawne.

Premiera filmu o Edwardzie Gierku planowana jest na 20. rocznicę jego śmierci, czyli lipiec 2021 roku.

Więcej o: