"Batman": w jakiej kolejności oglądać poszczególne części?

Batman to jedna z najbardziej kultowych postaci nie tylko w świecie komiksów, ale również w kinematografii. Już niedługo zobaczymy nową odsłonę przygód bohatera z Gotham. Warto więc przypomnieć sobie poprzednie części filmów o Batmanie.

Batman Nolana, czyli trylogia o Mrocznym Rycerzu wciąż na czasie

Batman to postać legendarna, która w świecie filmu ma już swoją zasłużoną pozycję. Wielu reżyserów i aktorów podejmowało próbę przedstawienia wyczynów tego bohatera na ekranie, jednak niezmiennie najbardziej ekscytująca wydaje się trylogia w reżyserii Christophera Nolana, gdzie w rolę Mrocznego Rycerza wcielił się Christian Bale.

Batman Nolana to szczególny obraz, jeśli chodzi o kształtowanie postaci głównego bohatera. Dotąd był on przede wszystkim superbohaterem, który walczył ze złem. W obrazach tego reżysera człowiek-nietoperz uzyskuje specyficzne cechy, które każą utożsamiać go z postaciami o mesjańskim charakterze. Dzieło Christophera Nolana rozłożone jest na trzy części, z których w pierwszej zaznajamiamy się z historią bohatera i tego jak się stał człowiekiem-nietoperzem, w drugiej poznajemy proroctwo, według którego Batman skazany jest na cierpienie i odrzucenie, by w końcu w trzeciej zobaczyć jak pokonuje on przeciwności, które się przed nim piętrzą.

Nie tylko główny bohater w filmie Nolana jest istotny dla budowania całego wątku. Również samo miasto Gotham jest doskonałą metaforą współczesnego świata, którym rządzi pieniądz i bezprawie. Ocalić je jest w stanie tylko dobrowolna ofiara, którą gotowy jest złożyć sam Batman.

Trylogia Nolana jest więc doskonałym przykładem paraboli, która przedstawia nam odwieczny motyw walki dobra i zła. Tu tylko dobroć, miłość i poświęcenie są w stanie pokonać siły ciemności. 

Zobacz też: Seriale o superbohaterach - które z nich podbiją serca miłośników komiksów?

Batman Lego, czyli animowana odsłona przygód Mrocznego Rycerza

Postać Batmana jest na tyle znana i popularna, że bez przeszkód znalazło się dla niej miejsce w hitowej produkcji "Lego: Przygoda". Po sukcesie tego filmu twórcy zdecydowali się na stworzenie kolejnej części poświęconej postaci Batmana. W "Lego: Batman", główny bohater ponownie musi stanąć w obronie swojego ukochanego miasta Gotham. Jednak dość szybko okazuje się, że walka w pojedynkę jest niewystarczająca, aby obronić świat przed Jokerem. Czy i tym razem Batman odniesie zwycięstwo? Przekonajcie się sami!

"Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości", czyli nowe uniwersum ze znanymi superbohaterami

Film "Batman v Superman. Liga Sprawiedliwości" powstał w 2016 roku w oparciu o serię komiksów DC Comics. Jest to kontynuacja obrazu "Człowiek ze Stali". Przygody Batmana, Supermana i Wonder Woman na ekran przeniósł Zack Snyder, zaś w rolach głównych podziwiać możemy gwiazdy, takie jak Henry Cavill, Ben Affleck czy Gal Gadot.

Film należy do DC Extended Universe, czyli franczyzy, która obejmuje filmy o znanych z popkultury superbohaterach. Początek dał jej reboot serii o Supermanie - "Człowiek ze stali". Kolejny był Batman v Superman, który nie odniósł oczekiwanego sukcesu. Większość fanów klasycznych filmów o Batmanie nie darzy zbytnią sympatią nowych produkcji osadzonych w tym konkretnym uniwersum. 

Zobacz też: ''Enola Holmes'': Netflix pokaże film o siostrze Sherlocka Holmesa. Premiera we wrześniu, już jest pozew

Batman: lista filmów. W jakiej kolejności oglądać poszczególne części?

Aby nie pogubić się w coraz bardziej zawikłanej fabule filmów o Batmanie, warto ustalić kolejność w jakiej powinniśmy oglądać produkcje poświęcone superbohaterowi w czarnej pelerynie. Poniżej znajdziesz chronologiczną listę filmów z Batmanem w roli głównej:

  1. Batman (1989)
  2. Powrót Batmana (1992)
  3. Batman Forever (1995)
  4. Batman i Robin (1997)
  5. Batman: Początek (2005)
  6. Mroczny Rycerz (2008)
  7. Mroczny Rycerz Powstaje (2012).

Na przyszły rok zapowiedziana jest z kolei premiera kolejnego filmu opowiadającego o losach człowieka-nietoperza. "The Batman" do kin ma trafić w połowie 2021 oku, a w tytułową rolę superbohatera ma wcielić się nie kto inny jak Robert Pattinson, znany szerszej publiczności głównie z roli w kasowym hicie dla nastolatek "Zmierzch". W tym miejscu należy przyznać, że od tamtego czasu aktor zagrał w kilku świetnych filmach, gdzie jego role były naprawdę wysoko oceniane przez krytyków. Jak sprawdzi się jako nowy Batman? Wszytko okaże się niebawem.

Zobacz wideo Jakie filmy i seriale warto jeszcze obejrzeć w te wakacje?
Więcej o: