"Śniegu już nigdy nie będzie". Katarzyna Figura o kandydacie do Oscara: W tej koncepcji jest coś nieoczywistego

Katarzyna Figura wystąpiła w filmie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie". Polska komisja oscarowa wytypowała tę produkcję jako naszego kandydata do Oscara. W rozmowie z TVN24 Figura opowiedziała o współpracy z twórcami i ujawniła, kogo zagrała.
Zobacz wideo

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się on – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od "gorszego" świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich. Tak rozpoczyna się film "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który powalczy o nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Co nieco o tajemniczej produkcji (premiera dopiero przed nami) opowiedziała w rozmowie z TVN24 Katarzyna Figura.

Zobacz też: 20 lat temu cieszyliśmy się, że Andrzej Wajda odebrał honorowego Oscara. "Złota era" przyszła później >>

"Śniegu już nigdy nie będzie". Katarzyna Figura: To, co Małgośka tworzy, to jakiś wyjątkowy świat

Jak przypomniała aktorka, do jej pierwszego artystycznego spotkania z Małgorzatą Szumowską doszło przy okazji monodramu "Badania terenowe nad ukraińskim seksem". - Gdzieś po nocach, kiedy urodziłam moje córeczki, oglądałam pierwszy film Małgośki Szumowskiej "Szczęśliwy człowiek". Zachwyciłam się tym filmem absolutnie, dotarłam do Małgośki i ona wyreżyserowała mnie w monodramie "Badania terenowe nad ukraińskim seksem", który był jednym z pierwszych spektakli w teatrze Krystyny Jandy - mówiła Figura. Na współpracę z duetem Szumowska-Englert na planie filmowym przyszło jej trochę poczekać.

Ponieważ "Śniegu już nigdy nie będzie" zaliczy debiut w konkursie głównym wrześniowego festiwalu w Wenecji, Katarzyna Figura nie mogła mówić o filmie zbyt wiele. Ujawniła jednak, że jej postać nazywa się Miss Gucci. - Myślę, że w koncepcji Małgośki i Michała jest coś takiego nieoczywistego. Film odbywa się na takim ekskluzywnym luksusowym osiedlu, gdzie mieszkają, jak przypuszczam, dość zamożni ludzie, ale na pewno bardzo samotni - wspomniała. Można podejrzewać, że Miss Gucci będzie jedną z kobiet, do których dotrze Żenia ze swym wyjątkowym talentem.

Figura podkreśliła, że w filmach "nie znosi ewidentnych oczywistych rzeczy". - Sama jako widz nie lubię czegoś, co jest przewidywalne w grze aktorów czy w zamyśle reżysera, że po prostu wiem doskonale, co za chwilę się stanie - stwierdziła. Wcześniej o Małgorzacie Szumowskiej powiedziała natomiast:

To, co Małgośka tworzy, kreuje, to rzeczywiście jakiś wyjątkowy świat. Myślę, że to jest w ogóle cel kina, cel filmu, żeby skłaniać nas do myślenia, do refleksji.

W międzynarodowej obsadzie "Śniegu już nigdy nie będzie" oprócz Katarzyny Figury są: Alec Utgoff ("Stranger Things", "Mission: Impossible – Rogue Nation') oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Oscary 2021 przełożone. Zwycięzcę poznamy wiosną

W 2020 roku kategoria, która wcześniej nazywała się "najlepszy film nieanglojęzyczny", została zamieniona na "najlepszy międzynarodowy film pełnometrażowy". - Stwierdziliśmy, że nawiązanie do słowa "obcy" w nazwie jest w świecie filmu przestarzałe. Wierzymy, że nazwa Międzynarodowy Film Pełnometrażowy będzie lepiej reprezentowała swoją kategorię i promowała pozytywne oraz inkluzywne spojrzenie na branżę. Sztuka filmowa powinna być odbierana jako uniwersalne doświadczenie - argumentowali Larry Karaszewski i Diane Weyermann z International Feature Film Committee.

93. ceremonia wręczenia Oscarów nie odbędzie się w tradycyjnym zimowym terminie. To pierwszy taki przypadek od 1981 roku. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa zwycięzców tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy wiosną - 25 kwietnia 2021 roku.

Więcej o: