Filmy z Johnem Waynem: klasyka westernu, którą musisz znać!

Filmy z Johnem Waynem należą do klasyki gatunku obrazów o Dzikim Zachodzie. Każdy fan musi je znać! Wśród nich na szczególną uwagę zasługują takie hity, jak ''El Dorado'' czy "Prawdziwe męstwo".

John Wayne: biografia

John Wayne to pseudonim artystyczny znanego na całym świecie aktora, którego właściwe nazwisko brzmi Marion Mitchell Morrison. Urodził się on w 1907 w Winterset w Stanach Zjednoczonych w rodzinie o szkocko-irlandzkich korzeniach. 

Karierę w Hollywood zaczął pod koniec lat 20. XX wieku. Pracował wówczas jako monter dekoracji w wytwórni Fox Film Corporation. Dorabiał też na innych stanowiskach. Na ekranie pojawił się pierwszy raz w 1926, występując w filmach: "Brown of Harvard", "Bardelys the Magnificent" oraz westernie "The Great K & A Train Robbery".

Jego pseudonim ''John Wayne'' wymyślił reżyser Raoul Walsh, który obsadził go w  filmie "Droga olbrzymów". Prawdziwy rozgłos zyskał dzięki roli w westernie "Dyliżans" z 1939 roku. Na swojego Oscara musiał poczekać wiele lat - otrzymał go za kreację w "Prawdziwym męstwie" w 1970. Co ciekawe, aktor na swoim koncie miał 142 główne role w filmach, co czyni go światowym rekordzistą. Nie bez powodu zresztą John Wayne został uznany za jednego z największych aktorów wszech czasów. 

John Wayne zmarł 11 czerwca 1979 na raka żołądka w wieku 72 lat. Został pochowany w kalifornijskim Pacific View Memorial Park w Corona del Mar. 

Zobacz też: Filmy westerny. Najlepsze propozycje prosto z Dzikiego Zachodu

John Wayne: filmy, które musisz obejrzeć!

John Wayne zagrał w wielu filmach, dzięki którym zyskał sławę na całym świecie. Zasłynął jednak głównie dzięki kreacjom w westernach. Poniżej prezentujemy kilka tytułów, które mimo upływu lat od ich premiery wciąż tak samo cieszą widzów, którzy chcą poczuć klimat Dzikiego Zachodu. 

  • ''Rewolwerowiec'' (1976), reż. Don Siegel

W Carson City doktor Hostetler diagnozuje u Booksa raka. Podstarzały rewolwerowiec decyduje się wynająć pokój u miejscowej wdowy. Ostatnie tygodnie życia zamierza poświęcić na rozliczenie się ze swoimi wrogami.

  • ''Czerwona Rzeka'' (1948), reż. Howard Hawks, Arthur Rosson

Akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku. Thomas Dunson jest bogatym właścicielem stada bydła. Wraz z przybranym synem Matthew, wyrusza do Missouri w poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Wkrótce jednak pojawiają się kłopoty. Część kowbojów buntuje się - przyłącza się do nich również Matthew.

  • ''Rio Bravo'' (1959), reż. Howard Hawks

Szeryf małego miasteczka na Dzikim Zachodzie, John Chance, aresztuje za morderstwo Joe Burdette’a. Jego brat Nathan Burdette to bogaty ranczer i przywódca miejscowych rabusiów, który zrobi wszystko by go uwolnić. Szeryf musi zatrzymać Joego w areszcie do przybycia funkcjonariuszy US Marshals Service. Pomoc oferuje szeryfowi przyjaciel, Pat Wheeler. Ludzie Nathana próbują sterroryzować szeryfa, aby wypuścił Joego...

  • ''El Dorado'' (1966), reż. Howard Hawks

Rewolwerowiec Cole Thornton udaje się do miasteczka El Dorado, aby zmusić rodzinę MacDonaldów do rezygnacji z farmy. Na jej terenie znajdują się źródła wody, które chce przejąć jego zleceniodawca. Po przybyciu na miejsce, Thornton odmawia jednak wykonania zlecenia, widząc w tym niesprawiedliwość. Ponadto musiałby przeciwstawić się swemu przyjacielowi, który jest obecnie szeryfem w El Dorado. Wkrótce okazuje się, że dawny zleceniodawca znalazł nowych ochotników do wykonania zadania. Thornton wraca na farmę, aby pomóc rodzinie MacDonaldów.

  • ''Dyliżans'' (1939), reż. John Ford

Grupka bohaterów wyrusza w podróż dyliżansem z Tonto w Arizonie do Lordsburga w Nowym Meksyku. Pasażerowie dowiadują się, że z rezerwatu zbiegł słynny przywódca Apaczów, Geronimo. Nie zrażeni wiadomością kompani decydują się jechać. W toku dramatycznych zdarzeń pasażerowie ukazują swoje prawdziwe oblicza. 

  • ''Prawdziwe męstwo'' (1969), reż. Henry Hathaway

Akcja toczy się w 1880 roku. Mattie Ross to 14-latka, która chce dokonać zemsty na zabójcy swojego ojca. Do pomocy angażuje przekupnego szeryfa Cogburna. Wraz z nim i młodym Le Boeufem wyrusza na poszukiwania Toma Chaneya, który tymczasem związał się z bandą rabusiów i koniokradów prowadzoną przez Slade'a.

Zobacz wideo Co jeszcze warto obejrzeć tego lata?
Więcej o: