Filmy z Marlonem Brando: najznakomitsze role amerykańskiego aktora

Filmy z Marlonem Brando - legendarnym amerykańskim aktorem, to prawdziwe klasyki kinematografii. Poznaj najlepsze kreacje genialnego gwiazdora, który oczarował widzów na całym świecie.

Marlon Brando: sylwetka aktora

Marlon Brando - jeden z najznakomitszych amerykańskich aktorów, w 1944 zadebiutował na deskach Broadwayu w sztuce pt. ''Remember Mama''. Przyszedł na świat 3 kwietnia 1924 roku, w mieście Omaha w stanie Nebraska. Schorowany aktor zmarł 1 lipca 2004 w Los Angeles w wieku 80 lat.

Marlon Brando pochodził z rodziny irlandzkiego emigranta. Po ukończeniu szkoły średniej nie brał pod uwagę kariery aktorskiej, postanowił wstąpić do szkoły wojskowej, jednak został z niej wyrzucony. W wieku 19 lat udał się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął naukę w szkole aktorskiej.

Pierwszym filmem, w którym Marlon Brando zadebiutował na wielkim ekranie, było ''Pokłosie wojny'', w reżyserii Freda Zinnemanna. Kariera aktora zaczęła jednak rozkręcać się na dobre wraz z występem w ''Tramwaju zwanym pożądaniem'' w reżyserii Elii Kazana, za którą 1952 Bardo otrzymał nominację do Oscara. Kolejnym filmem, w którym publiczność mogła podziwiać kunszt aktorski gwiazdora, było ''Viva Zapata!'' (reż. Elia Kazan) – Brando wcielił się tym razem w meksykańskiego Indianina (za swoją grę w tym filmie otrzymał nominację do Oscara). Kolejną kreacją aktorską Marlona był Marek Antoniusz w dramacie historycznym ''Juliusz Cezar'', za którą ponownie gwiazdor został nominowany do nagrody Oscara. Pierwszą statuetkę Oscara udało mu się zdobyć w 1955 roku, za kreację aktorską w filmie pt. ''Na nabrzeżach'' (reż. Elia Kazan). Drugiego Oscara przyznano mu w 1973 za genialną rolę Don Vita Corleone w arcydziele filmowym Francisa Forda Coppoli – ''Ojcu Chrzestnym''.

Zobacz też: Filmy z Tomem Hanksem. Która jego rola szczególnie zapada w pamięć?

Marlon Brando: filmy z amerykańskim aktorem

Marlon Brando wystąpił w wielu głośnych filmach, a jego świetne kreacje aktorskie zdobywały uznanie w gronie krytyków, przynosząc mu między innymi sześciokrotną nominację do Oscara i dwukrotną wygraną statuetki. Które filmy z jego udziałem warto zobaczyć?   

  • ''Tramwaj zwany pożądaniem'' (1951), reż. Elia Kazan

Film w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie, przedstawia historię Blanche Dubois (Vivien Leigh), która przyjeżdża w odwiedziny do siostry Stelli (Kim Hunter). Znerwicowana, jednak niezwykle delikatna kobieta, chce na jakiś czas zatrzymać się w domu Stelli, co nie podoba się stanowczemu i gwałtownemu mężowi siostry, Stanleyowi (Marlon Brando). Tak rozpoczyna się intrygująca opowieść, pełna konfliktów i emocji.

  • ''Na nabrzeżach'' (1954) reż. Elia Kazan

Amerykański dramat przedstawia historię Terry’ego Malloy’a (Marlon Brando), byłego boksera, pracującego dla szefa lokalnego gangu Związku Dokerów. Mężczyzna zostaje wplątany w sprawę śmierci robotnika, który planował zeznawać na niekorzyść działalności gangu. Terry zakochuje się w siostrze ofiary, Edie (Eva Marie Saint). Kobieta prosi go o pomoc w odnalezieniu sprawców zabójstwa jej brata. Wkrótce z rąk gangu ginie brat Terry’ego, Charley (Rod Steiger), a były bokser postanawia wypowiedzieć wojnę bossowi Związku Dokerów. 

  • ''Ostatnie tango w Paryżu'' (1972), reż. Bernardo Bertolucci

Bohaterami tej historii jest starzejący się Paul (Marlon Brando) i dwudziestoletnia Francuzka, Jeanne (Maria Schneider). Amerykanin spotyka dziewczynę w pustym paryskim mieszkaniu. Nic niewiedzący o sobie ludzie spędzają razem trzy dni, decydują się na pełen brutalności związek seksualny. Dramat erotyczny otrzymał nominację do Złotego Globa, a sam Marlon Brando za kreację aktorską w tym filmie był nominowany do Oscara w kategorii ''Najlepszy aktor pierwszoplanowy''.

Najsłynniejszą kreacją aktorską Marlona Brando, jest Don Vito Corleone – szef nowojorskiej rodziny mafijnej. Pewnego dnia, starzejący się mafioso odmawia uczestnictwa w nowym biznesie – handlu narkotykami. Naraża się tym czterem innym przedstawicielom mafijnych rodzin w Nowym Jorku i wkrótce zostaje postrzelony. Rodzinny honor starają się odzyskać synowe Vita, w tym najmłodszy Michael (Al Pacino), który jeszcze do niedawna sprzeciwiał się działalności swego ojca.  

  • ''Czas Apokalipsy'' (1979), reż. Francis Ford Coppola

Marlon Brando wcielił się także w pułkownika Waltera E. Kurtza, bohatera filmu ''Czas Apokalipsy'', będącego adaptacją opowiadania Josepha Conrada – ''Jądro ciemności''. Historia, przeniesiona w czasy wojny wietnamskiej, przedstawia losy kapitana Willarda (Martin Sheen), który ma za zadanie odnaleźć i zlikwidować dezertera Kurtza, ukrywającego się w dżungli.

Zobacz wideo Zobacz co jeszcze warto obejrzeć pod koniec wakacji!
Więcej o: