Festiwal Berlinale rezygnuje z podziału nagród aktorskich według płci. Teraz wyróżnienia tylko za rolę

Organizatorzy festiwalu filmowy w Berlinie zdecydowali się na sporą zmianę. Od przyszłej edycji Berlinale nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów zostaną zastąpione przez nagrody za najlepszy występ pierwszo- i drugoplanowy.
Zobacz wideo

W oświadczeniu prasowym organizatorzy Berlinale poinformowali przede wszystkim, że 71. edycja festiwalu odbędzie się w zwyczajowej formie od 11 do 21 lutego 2021, choć dla trwających w tym samym czasie Europejskich Targów Filmowych (11-18 lutego) zostanie wprowadzony model hybrydowy. W mediach najszerszym echem odbił się jednak inny aspekt organizacyjny festiwalu - decyzja o zrezygnowaniu z podziału kategorii aktorskich według płci.

Zobacz też: Emmy 2020. Gala rozdania nagród odbędzie się planowo. "Nie wiem, jak i dlaczego, ale robimy to" >>

Berlinale będzie wręczać nagrody za najlepsze występy

W 2021 roku po raz pierwszy zostaną wręczone Srebrne Niedźwiedzie za najlepszy występ pierwszoplanowy oraz najlepszy występ drugoplanowy. "Uważamy, że zaprzestanie rozdzielania nagród na polu aktorskim według płci daje sygnał dla większej świadomości dotyczącej płci w przemyśle filmowym" - napisali dyrektorzy festiwalu Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. W tym roku nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Paula Beer za rolę w filmie "Undine", natomiast najlepszym aktorem okrzyknięto Elio Germano za występ w "Hidden Away".

Organizatorzy zapowiedzieli kilka innych nowości. Podczas 70. edycji Berlinale zawieszono przyznawanie nagrody im. Alfreda Bauera za innowacyjność. Bauer był pierwszym dyrektorem festiwalu - niedawno okazało się, że aktywnie działał w NSDAP, SA i innych nazistowskich organizacjach. Od 2021 roku nagroda całkowicie zniknie z Berlinale; zastąpi ją Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury. Dodatkowo w sekcji konkursowej Generation, która prezentuje filmy o młodych i dla młodych, będą przyjmowane wyłącznie filmy pełnometrażowe. Selekcja propozycji krótkometrażowych powróci w 2022 roku.

Komentując decyzję o zorganizowaniu wydarzenia w formie fizycznej, szefowie festiwalu powiedzieli: "Festiwale i targi to miejsca spotkań i komunikacji. Dotyczy to zarówno publiczności, jak i przemysłu. Widzimy ważną i wyjątkową funkcję festiwali, jeśli chodzi o ich żywą relację z publicznością. W czasach pandemii stało się dla nas jeszcze wyraźniejsze, że wciąż potrzebujemy analogowych przestrzeni do doświadczania kultury".

Zobacz też: Berlinale 2020. Irański film "There Is No Evil" ze Złotym Niedźwiedziem. Twórca ma zakaz opuszczania kraju >>

Więcej o: