Filmy z Audrey Hepburn. Sprawdź pięć tytułów, które są wizytówką złotej ery Hollywood

Filmy z Audrey Hepburn to kawałek dobrego kina w pięknej oprawie wizualnej. Przypominamy największe hity filmowe z udziałem aktorki, która zajęła trzecie miejsce w rankingu "największych aktorek wszech czasów" stworzonym przez American Film Institute.
Zobacz wideo Kobiety w baśniach nie muszą być tylko złymi macochami, mogą też się wspierać [Popkultura]

Audrey Hepburn dzieciństwo spędziła w Anglii, ale nie był to szczęśliwy czas, ponieważ przeżyła je w cieniu wojny. Lata młodości związane są z przeprowadzką do Amsterdamu, gdzie uczęszczała na lekcje baletowe pod okiem Soni Gaskell. Pod koniec lat 40. Audrey przeniosła się do Londynu i tam kontynuowała naukę baletu, śpiewała w chórkach oraz zaliczyła debiut na West Endzie. 

Audrey Hepburn: historia baletnicy, która została aktorką 

W latach 50., po kilku mniejszych rolach, dostrzegła ją francuska pisarka Sidonie-Gabrielle Colette, która powierzyła Hepburn rolę w sztuce "Gigi", która została napisana w oparciu o opowiadanie Collet. Wkrótce po tą młodą i uroczą aktorkę upomniało się też Hollywood i Audrey zagrała swoją pierwszą rolę w dużej produkcji filmowej - "Rzymskich wakacjach". Jej wyjątkowa uroda stała w opozycji do ultra kobiecej aury Marylin Monroe i wyznaczała nowy kanon piękna. Główna rola w tej produkcji sprawiła, że stała się pierwszą aktorką w historii uhonorowaną za swoją kreację nagrodą Akademii Filmowej, BAFTĄ oraz Złotym Globem. 

Audrey Hepburn: kariera na pierwszym planie 

Lata największej popularności Audrey Hepburn przypadały na lata 50. Po "Rzymskich wakacjach" grała w takich filmach, jak: "Miłość po południu" czy "Historia zakonnicy". Po drodze wzięła udział też wielu innych produkcjach, które miały wpływ także na jej życie osobiste. Na rzecz pracy zerwała nawet zaręczyny. Całą sytuację wytłumaczyła w specjalnym oświadczeniu w którym stwierdziła, że jeśli wyjdzie za mąż, to chciałaby być w pełni żoną. 

Filmy Audrey Hepburn: sukces na śniadanie 

Kolejna dekada była bardziej spokojna, jednak to właśnie w latach 60. na ekranach kin zadebiutował jeden z najbardziej popularnych filmów z udziałem tej aktorki - "Śniadanie u Tiffany'ego", który uczynił z niej prawdziwą ikonę dobrego stylu i niepodważalną gwiazdę kina.

Audrey Hepburn: wszystko dla dzieci 

Pod koniec lat 80. całkowicie poświęciła się pracy na rzecz dzieci i została ambasadorem dobrej woli UNICEF. Jej ostatnią rolą w filmie była rola Hap w "Na zawsze" Stevena Spielberga. W latach od 1988 do 1992 roku pracowała w najbiedniejszych rejonach Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. W 1992 roku, w uznaniu za zasługi na rzecz pomocy potrzebującym, została odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a H.W. Busha. Swoją działalnością charytatywną zainspirowała nawet samego filmowego Jamesa Bonda - aktor Roger Moore, podczas wizyty w Polsce, wspominał aktorkę jako swoją wielką przyjaciółkę i osobę, która skutecznie przekonała go do pomocy innym. On też, podobnie jak Hepburn, pomagał innym do końca swoich dni. 

Audrey Hepburn: filmy ranking - pięć najlepszych tytułów 

Poniżej prezentujemy zestawienie pięciu najlepszych filmów z udziałem aktorki, które łączą kolejne pokolenia miłośników kina.

  •  "Rzymskie wakacje" (1953), reż.: William Wyler - Audrey Hepburn w roli księżniczki

Zestawienie najlepszych roli Audrey Hepburn otwiera jej pierwsza duża produkcja, czyli "Rzymskie wakacje". Film opowiada historię księżniczki Anny, która po raz pierwszy spędzi incognito mini wakacje w Rzymie. Podczas tego wyjątkowego dnia towarzyszy jej przystojny dziennikarz, który jako jedyny zna jej prawdziwe nazwisko. Film otrzymał aż trzy Oscary, sześć innych nagród oraz 12 nominacji. 

  • Audrey Hepburn:  filmy - "My Fair Lady" (1964), reż.: George Cukor

To film oparty na sztuce pod tytułem "Pigmalion", której autorem jest George Bernard Shaw. Historia profesora fonetyki, który w trakcie badań nad językiem oraz wymową spotyka prostą dziewczynę, która zarabia na życie sprzedając kwiaty. Eliza Doolittle ma charakterystyczny sposób wyrażania się, a profesor zakłada się ze znajomym pułkownikiem, że byłby w stanie uczynić z niej prawdziwą damę. I tak rozpoczyna się praca nad nowym wcieleniem Elizy, która z czasem zmienia się w prawdziwą gwiazdę eleganckich salonów. W filmie pojawia się też wątek romantyczny. Historia jest pełna stereotypów, ale obraz otrzymał aż osiem Oscarów, 13 innych nagród i 10 nominacji i do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych filmów Hepburn. 

  •  Audrey Hepburn i "Śniadanie u Tiffany'ego" (1961), reż.: Blake Edwards

Audrey Hepburn bardzo cieszyła się z roli w "Śniadaniu u Tiffany'ego", ponieważ główna rola kobieca różniła się od jej dotychczasowych kreacji "grzecznych dziewczynek". Film opowiada historię początkującego pisarza Paula, który przeprowadza się do mieszkania w eleganckiej kamienicy w Nowym Jorku. Jego sąsiadką jest ekscentryczna Holly, która żyje na koszt swoich adoratorów. Wkrótce tę dwójkę połączy silne uczucie, które zmienia dotychczasowy układ. Świat pozorów, pełny przyjęć i drogiej biżuterii, będzie musiał ustąpić na rzecz prawdziwej miłości. Stylizacje aktorki ze "Śniadania u Tiffany'ego" są do dziś kopiowane w wielu sesjach modowych oraz na tematycznych przyjęciach. Film otrzymał dwa Oscary, pięć innych nagród i siedem nominacji. 

 
  • Audrey Hepburn w "Doczekać zmroku" (1967), reż.: Terence Young

To historia niewidomej kobiety, która musi stoczyć nierówną walkę z przestępcami, którzy chcą odzyskać lalkę wypełnioną narkotykami. Co ciekawa lalka znajduje się na terenie jej mieszkania. Na ekranie można podziwiać dojrzałą Hepburn, która pomimo upływu czasu nie straciła na swoim niezwykłym uroku. Film otrzymał jedną nagrodę i trzy nominacje.  

  • Audrey Hepburn i "Niewiniątka" (1961), reż.: William Wyler

Film powstał na kanwie sztuki teatralnej tego samego reżysera. W sztuce zbuntowana uczennica rozsiewa plotki na temat dwóch nauczycielek, o rzekomo łączącym ich uczuciu. Kodeks moralny lat 60. nie pozwalał na pokazanie związku dwóch kobiet, dlatego temat został potraktowany jako wątek nieprawdziwy, poboczny. Reżyser skupił się na szkodliwych konsekwencjach pomówienia i plotki.

W 1961 roku powstał film na bazie tej samej historii, w którym pomijany wcześniej temat stał się teraz głównym wątkiem i uniwersalnym przesłaniem o poszanowaniu prywatności oraz tolerancji. Oprócz Audrey Hepburn na ekranie możemy zobaczyć  Shirley MacLaine, która swoją rolą udowodniła, że świetnie nadaje się także do ról dramatycznych. Krytycy zwracają też uwagę na fenomenalną kreację Bonity Granville, która po mistrzowsku wcieliła się w rolę dziecka-potwora, które niszczy życie nauczycielek. Film szybko zniknął z ekranów i nie spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności z lat 60. 

Więcej o: