"Żużel". Po kilku latach film o pełnym adrenaliny sporcie doczeka się premiery. Są zdjęcia

Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazał pierwsze zdjęcia z filmu Doroty Kędzierzawskiej - "Żużel". To pierwsza polska fabuła, która w centrum stawia ten pełny adrenaliny i niebezpieczeństwa sport. Film, współfinansowany przez PISF, trafi do kin 23 października po kilku latach od zakończenia zdjęć.
Zobacz wideo

Mistrz motocyklowy Lowa jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru. Pogodny, miły dla ludzi, "zwyczajny", ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje dziewczyna o imieniu Roma.

Zobacz też: Bartosz Bielenia bierze zakładników. Aktor w roli głównej w najnowszym filmie Watchout Studio - "Prime Time" >>

"Żużel". Dorota Kędzierzawska: Mam nadzieję, że parę osób zarazi się żużlem, oglądając nasz film

Zdjęcia do "Żużla" zakończyły się prawie trzy lata temu. Film miał zadebiutować jesienią 2018 roku; później premierę przesunięto na zeszłoroczny festiwal filmowy w Gdyni. "Żużel" znalazł się jednak w gronie czterech produkcji, które zostały zarekomendowane przez Zespół Selekcyjny, jednak Komitet Organizacyjny postanowił pominąć je w nominacjach do konkursu. Choć ostatecznie film trafił do selekcji konkursu głównego, wycofano go na wniosek producenta, Artura Reinharta. Powodem były trwające prace postprodukcyjne.

Jeszcze w 2017 roku w rozmowie z serwisem Dolnośląskie - Nasze Miasto reżyserka Dorota Kędzierzawska ("Pora umierać", "Jutro będzie lepiej" i "Wrony") mówiła o motywacji do stworzenia filmu akurat o speedwayu: – Zafascynowali mnie ci młodzi ludzie, pasjonaci. Każdy z nich ma swój sposób na życie, są różni, mają różną psychiczną wytrzymałość. Muszą wytrzymać presję kibiców i sponsorów, również wtedy, kiedy idzie im gorzej na torze.

Z kolei podczas konferencji prasowej przed festiwalem w Gdyni podkreśliła:

Pisząc scenariusz, nie opierałam się na postaci jednego konkretnego żużlowca, natomiast są wątki, elementy z życia różnych postaci żużla. Bardzo zależało nam na tym, żeby ten świat był wiarygodny. Mam nadzieję, że parę osób zarazi się żużlem, oglądając nasz film.

W obsadzie znaleźli się: Tomasz Ziętek, Jagoda Porębska, Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka, Karolina Gołębiowska, Żaneta Łabudzka, Bartek Gnosowski, Jacek Hugo-Bader i Piotr Zajączkowski. W filmie nie zabraknie też autentycznych postaci związanych ze speedwayem, wśród których znaleźli się m.in.: Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski.

Autorem zdjęć i producentem jest Artur Reinhart (KID Film), a koproducentami: FOGO, CANAL+, Odra – Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

Więcej o: