Chadwick Boseman nie żyje. Odtwórca roli Czarnej Pantery w filmach Marvela miał 43 lata

Chadwick Boseman nie żyje. Przyczyną śmierci jest choroba nowotworowa, z którą aktor zmagał się od czterech lat. Boseman zasłynął przede wszystkim z przełomowej roli Czarnej Pantery w filmach z uniwersum Marvela. Miał 43 lata.

Chadwick Boseman zasłynął z przełomowej roli Czarnej Pantery w filmach Marvela. T'Challa, król Wakandy, to pierwszy czarnoskóry superbohater - dzięki wcieleniu się w niego Boseman stał się wręcz ikoną m.in. dla społeczności afroamerykańskiej. W tę wyjątkową postać aktor wcielał się pięciokrotnie, w tym raz w filmie o tym samym tytule. Nie doczekał zaplanowanej na 2022 rok premiery "Czarnej Pantery 2", która jest we wczesnej fazie produkcji.

Część pierwsza "Czarnej Pantery" została nagrodzona m.in. trzema Oscarami. Sam Boseman za tę rolę zdobył nagrody People’s Choice Award, NAACP Image Award, SAG Award i MTV Movie & TV Award dla najlepszego aktora.

Aktor kilkukrotnie wcielał się też w postaci historyczne - baseballisty Jackiego Robinsona w "42", muzyka Jamesa Browna w "Get On Up" oraz sędziego Sądu Najwyższego Thurgooda Marshalla w filmie "Marshall". W czerwcu na Netfliksie zadebiutowała produkcja Spike'a Lee "Da 5 Bloods" - zagrał tam jedną z głównych ról. Wśród ostatnich występów Bosemana był ten w filmowej adaptacji sztuki Augusta Wilsona "Ma Rainey's Black Bottom", gdzie pojawił się obok Violi Davis.

Chadwick Boseman walczył z chorobą nowotworową

Boseman zmarł na raka jelita grubego w wieku zaledwie 43 lat. W informacji opublikowanej przez rodzinę aktora podano, że został zdiagnozowany w 2016 roku. Nowotwór z III stadium w 2020 roku przeszedł w stadium IV. O chorobie wiedzieli nieliczni. "Jako prawdziwy wojownik, Chadwick przetrwał to wszystko i przyniósł wam wiele filmów, które tak bardzo pokochaliście. 'Marshall', 'Da 5 Bloods', 'Ma Rainey's Black Bottom' i kilka innych tytułów - wszystkie zostały nakręcone pomiędzy niezliczonymi operacjami i chemioterapią" - czytamy w oświadczeniu. Aktor zmarł w domu w otoczeniu rodziny.

Więcej o: