Filmy animowane - top 10 najlepszych. Które warto obejrzeć?

Filmy animowane mają bez mała 115 lat. Przez ten czas wykorzystywano do ich tworzenia różne techniki, zmieniały się gusta i konteksty kulturowe. Które filmy animowane warto obejrzeć?

Filmy animowane: ranking. Jak go sporządzić?

Ranking filmów animowanych, czyli top 10 najlepszych dzieł z kategorii "animacje" będzie subiektywny, więc przy tak ogromnym wyborze nawet nie łudźmy się, że każdego usatysfakcjonuje. Najbardziej kontrowersyjny jest oczywiście wybór kryteriów. Można się kierować sukcesem komercyjny i niewątpliwie trzeba podchwycić trop filmu, który stał się kasowym hitem. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Warto sięgnąć po obrazy przełomowe, intrygujące, nietypowe lub o wielkich walorach artystycznych. Czy w rankingu znajdzie się miejsce dla polskich produkcji? Sprawdźmy!

1 i 2. Najstarsze bajki animowane - ''Humorous Phases of Funny Faces'' i ''Boże Narodzenie w lesie''

Nie sposób umieścić na liście jedynie kasowych hitów ostatnich lat. Można sobie jednak wyobrazić, że ogromne wrażenie mógł robić na widzach pierwszy film animowany, czyli ''Humorous Phases of Funny Faces'' Jamesa Stuarta Blacktona z 1906 roku. Świetnie się składa, że dzięki udostępnieniu zasobów Biblioteki Kongresu, można go zobaczyć w Internecie.

 

Oczywiście fani cyfrowych animacji mogą poczuć się rozczarowani, ale spójrzmy inaczej: bardzo wiele osób oglądało ''Krainę Lodu'' lub ''Iniemamocnych'', ale ilu z nas mogło obejrzeć najstarszą animację? 

Drugi tytuł na liście, ''Boże Narodzenie w lesie'' z 1913 roku, to ukłon w stronę osiągnięć polskiej animacji. Niewiele osób wie, że jednym z pionierów tej sztuki był Władysław Starewicz, który robił karierę w Imperium Rosyjskim i we Francji. Fascynowały go owady, co widoczne jest w polecanym filmie animowanym. 

3. Szczególnie utytułowane filmy animowane - ''Toy Story''

Obecność filmu animowanego z 1995 roku jest ukłonem dla całej serii przygód Chudego, Buzza, Cienkiego i reszty bohaterów. Produkcja dwukrotnie zdobywała przecież nagrodę Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Pierwsza część, będąca pierwszym długometrażowym filmem animowanym stworzonym całkowicie przy pomocy techniki komputerowej, była nominowana do tej prestiżowej nagrody w szeregu kategorii (między innymi za najlepszy scenariusz oryginalny). Uhonorowano jednak statuetką Johna Lassetera, reżysera i autora scenariusza, który otrzymał ją za przełomowy sposób stworzenia animacji.

4. Filmy animowane o wyjątkowych walorach estetycznych - ''Twój Vincent''

Nominowany do Oscara i Złotych Globów film z 2018 roku to pierwsza w historii pełnometrażowa animacja filmowa, którą stworzono dzięki namalowanym farbami olejnymi obrazom. Obcowanie ze sztuką na najwyższym poziomie łączy się w tym przypadku ze wciągającym wątkiem kryminalnym. Kino nietypowe i dlatego znalazło się na liście top 10 najlepszych filmów animowanych.

5. Wyjątkowo wartościowe filmy animowane - ''Coco''

Poszukiwanie filmu animowanego, który zwraca uwagę na ważne i trudne tematy nie należy do najłatwiejszych. ''Coco'' z 2017 roku zasługuje na miejsce na liście jako połączenie wybitnej animacji ze wzruszającą historią chłopca, który chce podążyć za marzeniami i zostać sławnym muzykiem, po drodze wikła się jednak w rodzinną historię. "Coco" to poruszająca i naprawdę ważna animacja. 

6. Najbardziej dochodowe - ''Król Lew'' (2019)

Film animowany z 2019 r., który zarobił aż 1,656 miliarda dolarów stając się najbardziej kasową animacją i jednym z bardziej dochodowych filmów w historii kina.

7. Filmy animowane lat 90. - ''Król Lew''

Jeśli na liście top 10 najlepszych filmów animowanych pojawił remake, to nie mogło zabraknąć ''Króla Lwa'' z 1994 roku. Dlaczego? Któż mógłby sobie wyobrazić drugą połowę lat 90. bez tego filmu, ubrań i gadżetów z nim związanych? Słynna scena śmierci Mufasy wyciskała łzy z oczu niejednemu dziecku. 

Zobacz też: "The Batman" najnowsza część przygód Mrocznego Rycerza już niedługo w kinach!

8. Filmy animowane dla dorosłych: ''Walc z Baszirem''

Filmy animowane dla dorosłych mogą opowiadać o sprawach poważnych i smutnych. Takie kino reprezentuje ''Walc z Baszirem'', gdzie spoglądamy na wojnę z perspektywy żołnierza, który musi zmierzyć się z traumą z krwawej przeszłości. 

Jakie inne filmy i seriale animowane dla dorosłych warto obejrzeć?

 • ''BoJack Horseman''
 • ''Grobowiec świetlików''
 • ''Full Metal Alchemist: Brotherhood''
 • ''Persepolis''
 • ''Akira''
 • ''Grobowiec Świetlików''
 • ''Death Note''

9. Filmy animowane 2019: ''Kraina Lodu II''

Wśród filmów animowanych 2019 warto wybrać ''Krainę Lodu II''. Poniekąd za zachowanie klimatu bardzo udanej części pierwszej. W kontynuacji również wiele się dzieje: królestwo jest zagrożone, Elsa zaś słyszy tajemniczy głos, który ją wzywa.

Jakie jeszcze animowane filmy z 2019 roku polecamy?

 • ''Jak wytresować smoka 3''
 • ''Sekretne życie zwierzaków 2''
 • ''Lego przygoda 2''
 • ''Corgi, psiak królowej''
 • ''O Yeti!''
 • ''Toy Story 4''
 • ''Tajni i Fajni''
 • ''Praziomek''
 • ''Klaus"

 10. Filmy animowane 2020: ''Naprzód''

Nieco mniej znana pozycja, czyli wyreżyserowany przez Dana Scanlona film animowany 2020 ''Naprzód''. Wzruszająca, chociaż pozbawiona łzawego klimatu, opowieść o dwóch elfach, którzy próbują sprowadzić na ziemię swojego ojca - niestety, czary udadzą się tylko wówczas, gdy spełnią konkretne i bardzo trudne zadanie.

Jakie inne bajki animowane powstały w 2020 roku?

 • ''Trolle 2''
 • ''Scooby-Doo!''
 • ''Co w duszy gra''
 • ''Justice League Dark: Apokolips War''
 • ''Kurdowie 2''
Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu "Naprzód"
Więcej o: