John Boyega oskarża Disneya: biali aktorzy "Gwiezdnych wojen" byli potraktowani lepiej

John Boyega, który w trzech częściach "Gwiezdnych wojen" zagrał Finna, krytykuje Disneya, zarzucając pracownikom studia, że biali aktorzy mieli więcej do grania, a jego postać została zmarginalizowana kosztem bohaterów Daisy Ridley i Adama Drivera.

W rozmowie z magazynem "GQ" aktor zasugerował, że bohaterowie o innym kolorze skóry, grani przez Naomi Ackie, Kelly Marie Tran, Oscara Isaaca czy jego samego, zostały zepchnięte na boczny tor. - Angażujesz się w projekt i wiesz, że niekoniecznie wszystko musi ci się w nim spodobać. Zasugerowałbym Disneyowi, by nie wprowadzał czarnego bohatera, promując go jako ważną postać serii, choć tak naprawdę usuwa go w cień - powiedział Boyega.

John Boyega o losie swojego bohatera z "Gwiezdnych wojen": powiedzieliście "p***ć to

Aktor, mówiąc o poprowadzeniu postaci z siódmej, ósmej i dziewiątej części sagi, powiedział o Rey (Daisy Ridley) i Kylo Renie (Adam Driver):

Wiedzieliście, co z nimi zrobić, ale kiedy przyszła pora na Kelly Marie Tran i Johna Boyegę, powiedzieliście "p***ć to". Co chcecie, żebym powiedział? Oni chcieliby, żeby mówić: 'cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć, to było wspaniałe doświadczenie...'. Nie, nie, nie. Powiem tak, gdy to będzie wspaniałe doświadczenie.

Boyega mówił, że nie zdradza żadnej tajemnicy, bo zarówno Driver jak i Ridley zdają sobie sprawę z tego, że byli lepiej traktowani od innych. Przypomniał także, że jego rasa od samego początku miała znaczenie i budziła wiele negatywnych emocji. Pierwsze pojawiły się jeszcze w 2014 roku, przed premierą filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Szturmowiec grany przez Boyegę był pierwszą postacią, którą można było zobaczyć w trailerze siódmej, bardzo wyczekiwanej przez fanów serii, części "Gwiezdnych wojen". Producenci filmu i aktor od razu musieli stawić czoła krytyce za to, że żołnierzem Imperium jest czarnoskóra postać. Boyega dostawał nawet pogróżki i życzenia śmierci.

Zobacz wideo Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy - zwiastun

Czarnoskóry szturmowiec? Internauci krytykują, aktor "Gwiezdnych wojen" odpowiada >>

- To ze względu na mój udział grożono bojkotem produkcji. Nikomu innemu nie wysyłano na Instagramie gróźb śmierci i wiadomości, że nie powinienem być szturmowcem, bo jestem czarny. A jednak ludzi dziwi moja reakcja - dodaje aktor.

Więcej o: