Uma Thurman. Najlepsze filmy z amerykańską aktorką

Trudno znaleźć drugą tak charakterystyczną postać kina, jak Uma Thurman. Najlepsze filmy z tą amerykańską aktorką to wielkie hity - wystarczy wspomnieć serię "Kill Bill", "Pulp Fiction" czy "Gattacę - szok przyszłości".

Uma Thurman: sylwetka aktorki

Uma Thurman to amerykańska aktorka, która ma za sobą role w wielu kasowych filmach. Gdy miała szesnaście lat, swoją przyszłość wiązała z modelingiem. Swój debiut aktorski zaliczyła rolą w produkcji ''Kiss Daddy Goodnight'' w 1987 roku, choć na większe zainteresowanie publiczności i krytyków zasłużyła swoją późniejszą grą w ''Niebezpiecznych związkach'' (1988). Bez wątpienia uwagę zwrócił natomiast jej występ w kultowym filmie Quentina Tarantino ''Pulp Fiction''. Przez pewien czas Uma Thurman była rozważana do roli Marleny Dietrich w filmie biograficznym Louisa Malle’a, jednak ostatecznie do tego nie doszło, ponieważ reżyser zmarł. Do dzisiaj pojawiła się na ekranie w wielu odsłonach, pokazując kunszt aktorski i swoją wszechstronność.

Zobacz też: Filmy z Jennifer Lopez to nie tylko komedie romantyczne. Które z nich warto obejrzeć?

Uma Thurman – filmy, z których ją znamy

Filmy z Umą Thurman pochodzą z różnych gatunków i poruszają zupełnie odmienną tematykę. Oprócz niezapomnianego ''Pulp Fiction'' i ''Kill Bill'' można odnaleźć także inne produkcje, w których aktorka pokazała się od jak najlepszej strony.

  • ''Henry i June'' (1990), reż. Philip Kaufman

W tym filmie Uma Thurman zagrała rolę June, aktorki, która wiecznie szuka angażu i jednocześnie żony pisarza, Henry’ego Millera (Fred Ward). Rzecz ma miejsce w 1931 roku, w Paryżu, gdzie Henry poznaje pewną pisarkę, Anais Nin (Marie de Medeiros). Nowi znajomi wikłają się w płomienny i niebezpieczny romans, a wkrótce dołącza do nich sama June.

  • ''Gattaca – szok przyszłości'' (1997), reż. Andrew Niccol

W tej produkcji Uma Thurman odgrywa rolę Irene Cassini, pięknej kobiety o udoskonalonym DNA, która pracuje w centrum lotów kosmicznych Gattaca. Któregoś dnia Irene poznaje Vincenta Freemana (Ethan Hawke), który dysponując DNA Jerome’a (Jude Law), niegdyś sportowca, a teraz mężczyzny sparaliżowanego i poruszającego się na wózku inwalidzkim, robi wszystko, by odbyć podróż w kosmos. Tylko oszustwo i udawanie osoby poczętej w probówce, czyli pozbawionej wad, może doprowadzić go do realizacji marzeń. Tymczasem Vincent zakochuje się w Irene, choć wie, że pochodzą z dwóch skrajnie różnych światów.

  • ''Batman i Robin'' (1997), reż. Joel Schumacher

Thurman zaliczyła także występ w kinie superbohaterskim. W ''Batmanie i Robinie'' zagrała jeden z czarnych charakterów, piękną Trujący Bluszcz. U boku Mr Freeze’a (Arnold Schwarzenegger) sieje popłoch w Gotham City. Przeszkodzić spróbują im Batman (George Clooney) i jego pomocnik, Robin (Chris O’Donnell).

  • ''Mama w opałach'' (2009), reż. Katherine Dieckmann

Uma Thurman zanotowała też rolę w lekkiej i zabawnej komedii. Tym razem widzowie mogą ją oglądać jako Elizę Welsh, matkę i żonę, która każdego dnia musi mierzyć się z przeciwnościami losu. Z jednej strony opiekuje się dwójką małych dzieci, z drugiej natomiast stara się być dobrą żoną, choć jej mąż bywa wiecznie poza domem. Któregoś razu jednak, kiedy problemy się kumulują, nadchodzi frustracja i kryzys. Czy Eliza sobie poradzi?

Uma Thurman – ''Kill Bill''

Filmowa seria ''Kill Bill'' to dla Umy Thurman dwie najbardziej rozpoznawalne produkcje. Obie w reżyserii Quentina Tarantino, znanego z niecodziennych historii o oryginalnym charakterze, mają rzeszę swoich fanów, a także nieustannie przyciągają przed ekran kogoś nowego.

Tu Umie Thurman w udziale przypadła rola świetnej płatnej zabójczyni, Czarnej Mamby, która została postrzelona w głowę na własnym ślubie i cudem nie ginie. Napad zleca jej były narzeczony, a zarazem szef, Bill (David Carradine). Gdy Czarna Mamba po czterech latach budzi się ze śpiączki, postanawia zemścić się na byłych współpracownikach, którzy zgotowali jej ten los. Ostatni w kolejce jest sam Bill.

  • ''Kill Bill 2'' (2004), reż. Quentin Tarantino

To kontynuacja filmu ''Kill Bill'', w której Czarna Mamba uparcie dąży do swojego celu, likwidując kolejnych zabójców. Każde kolejne morderstwo przybliża ją do niegdyś ukochanego, a teraz znienawidzonego mężczyzny.

Zobacz też: Filmy z Margot Robbie. Czy znasz najważniejsze role australijskiej aktorki?

Uma Thurman – ''Pulp Fiction''

Inna produkcja, z której znana jest Uma Thurman, to ''Pulp Fiction'', także w reżyserii Quentina Tarantino. Charakterystyczny sposób prowadzenia narracji ukazuje ciekawą historię, która potrafi zaskoczyć, wykorzystując liczne odniesienia do popkultury. Thurman wcieliła się w filmie w Mię, żonę ważnego gangstera, Marcellusa Wallace’a (Ving Rhames). To nią ma się zaopiekować jeden z głównych bohaterów, płatny zabójca, Vincent Vega (John Travolta). Czy jednak na pewno będzie to proste zadanie? 

Uma Thurman otrzymała za swój występ nominację do Oscara w kategorii ''Najlepsza aktorka drugoplanowa''.

Zobacz wideo Krystyna Czubówna czyta "Pulp Fiction" [18+]
Więcej o: