"Mulan" - chińska legenda powraca na wielki ekran [obsada, fabuła]

"Mulan" to opowieść o młodej dziewczynie, która dzięki swej determinacji i wielkiej odwadze stała się prawdziwą wojowniczką. Przeżyj jeszcze raz tę niezwykłą opowieść i poczuj magiczny klimat azjatyckiej legendy.

''Mulan'': film 2020. Kiedy premiera?

Już za kilka dni (11 września 2020) na ekrany polskich kin wejdzie przesunięta o ponad pół roku premiera filmu Walta Disneya, ''Mulan'' (reż. Niki Caro). Planowo, film miał pojawić się w kinach w marcu 2020 roku. Długo oczekiwana przez widzów historia, przedstawiająca losy dzielnej Mulan jest dobrze znana z klasycznej animacji z 1998 roku, która podbiła serca widzów z różnych zakątków świata.

Aktorski remake ''Mulan'' odbiega nieco od bajkowej, musicalowej adaptacji chińskiej legendy, kierowanej głównie do najmłodszych widzów. Opowiedziana na nowo historia o wojowniczce, walczącej o swój kraj u boku mężczyzn czerpie więcej z ''Ballady o Mulan'', pochodzącej z czasów dynastii Song. Legenda przedstawia postać odważnej Chinki, która wstąpiła do wojska zamiast schorowanego, starszego już ojca. Mulan, przebrana za mężczyznę, dostała się do cesarskiej armii i przez dwanaście lat walczyła w wojnach razem z innymi żołnierzami, zdobywając przy tym wysokie stanowiska. Przez cały ten czas nikt nie zorientował się, że Mulan jest tak naprawdę dziewczyną. Prawda wyszła na jaw dopiero później, kiedy to żołnierze postanowili złożyć wizytę w domu swojego dowódcy, a na miejscu zastali kobietę, siedzącą przy krośnie.  

Przedstawiona w najnowszym filmie Disneya historia ukazuje losy Hua Mulan – najstarszej córki wielkiego wojownika, Zhou. Kiedy cesarz Chin wydaje dekret, na mocy którego każda rodzina zostaje zobowiązana do wysłania w szeregi cesarskiej armii jednego mężczyzny, mającego chronić kraj przed wrogimi najeźdźcami z północy, Mulan w sekrecie przed wszystkimi decyduje się zastąpić w tej misji schorowanego ojca. Przebrana za mężczyznę dziewczyna wyrusza na wojnę, gdzie czeka na nią wiele wyzwań. Na swej drodze spotyka okrutnego Böri Khana i towarzyszącą mu potężną wiedźmę, Xianniang. Podczas niebezpiecznej przygody Mulan odkrywa w sobie waleczną duszę i staje się jednym z największych wojowników w Chinach, zyskując przy tym ogromny szacunek swojego kraju.  

Zobacz też: Seriale o superbohaterach - które z nich podbiją serca miłośników komiksów?

''Mulan'': obsada filmu

Odtwórczynią głównej roli disnejowskiej adaptacji ''Ballady o Mulan'', jest chińsko-amerykańska aktorka, wokalistka, a także modelka – Liu Yifei, znana z filmów, takich jak ''Podstępna gra'' czy ''Zakazane królestwo''. W obsadzie ''Mulan'' pojawia się również Donnie Yen (odtwórca głównej roli w filmowej serii ''Ip Man''), wcielający się w komandora Tunga. Wśród znanych nazwisk z obsady należy także wymienić Jeta Li (znany z filmów, takich jak: ''Człowiek Pies'', ''Hero'', ''Tylko jeden'' czy ''Romeo musi umrzeć''), tym razem występującego w roli cesarza Chin. W gronie aktorów, których zobaczymy podczas seansu filmowego z Mulan, znaleźli się również:

  • Tzi Ma (Zhou, ojciec Mulan),
  • Gong Li (Xianniang),
  • Yoson An (Cheng Honghui),
  • Jason Scott Lee (Böri Khan),
  • Ron Yuan (Sierżant Qiang),
  • Doua Moua (Chien Po),
  • Chen Tang (Yao),
  • Xana Tang (Xiu, siostra Mulan) 
  • Jimmy Wong (Ling).        
Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu

''Mulan'': bajka. Animacja z 1998 roku

Przed obejrzeniem aktorskiego widowiska o nieustraszonej Chince, warto także sięgnąć po rysunkową wersję tej historii. Klasyczna bajka Disneya ''Mulan'' (reż. Barry Cook i Tony Bancroft), debiutująca na ekranach kin w czerwcu 1998 roku, jest musicalową opowieścią, która zaskarbiła sobie sympatię zarówno wśród małych, jak i starszych odbiorców. Oparta na wspomnianej już wcześniej legendzie historia została zaprezentowana w taki sposób, by jak najlepiej trafić do najmłodszych, dlatego też w filmie nie zabrakło pięknych piosenek oraz dobrego humoru.

Bajkowa Mulan, pochodząca z niewielkiej wioski, stara się spełnić oczekiwania swojej rodziny, dlatego musi odnaleźć odpowiedniego kandydata na męża, by dopełnić tradycji. Jej los odmienia się wraz z ogłoszeniem poboru do wojska i tak oto Mulan wyrusza w męskim przebraniu na wojnę, by ratować ukochanego, schorowanego ojca przed okrutnym losem. W podróży towarzyszy jej oddany koń, malutki, niesforny smok Mushu oraz świerszcz. Mulan wkłada wiele wysiłku w trening, aby odpowiednio przygotować się do wielkiej bitwy z wrogiem. W szeregach armii poznaje swoją przyszłą miłość - Kapitana Li Shanga.

W 2004 roku na ekranach kin pojawiła się także kontynuacja historii o dzielnej chińskiej wojowniczce – ''Mulan II''. Rysunkowa opowieść, pełna zabawnych perypetii, dotyczy pewnej misji, na którą bohaterka została wysłana wraz ze swym narzeczonym, Li Shangiem.

Zobacz też: Christina Aguilera po ponad 20 latach wraca do świata "Mulan". Jest klip do piosenki promującej nowy film

Więcej o: