Filmy o miłości - najlepsze propozycje na wieczorny seans we dwoje

Filmy o miłości to historie oglądane przez wszystkich bez wyjątku, jednakże szczególnie uwielbiane przez panie. Miłosne historie wzruszają i bawią, oglądane we dwoje mogą być świetnym pomysłem na randkę. Sprawdźmy, jakie filmy o miłości cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów.

Filmy romantyczne: które produkcje wybrać?

Filmy romantyczne mogą dostarczać silnych wzruszeń – w tej kategorii przodują melodramaty (na przykład ''Dirty Dancing'' czy ''Bliżej''). Historie miłosne mogą też bawić do łez – wówczas mamy do czynienia z komedią romantyczną, która jest gatunkiem szczególnie chętnie wybieranym przez widzów (np. ''Dziennik Bridget Jones''). Cóż może być lepszego od połączenia romansu z solidną dawką dobrego humoru? Wiele z filmów o miłości powstaje na podstawie powieści – takie ekranizacje są zwykle gwarancją niebanalnej historii (np. ''Duma i uprzedzenie'', ''Dziennik Bridget Jones'', ''List w butelce''). Oto, o czym opowiadają filmy romantyczne:

 • ''Dirty Dancing'' (1987), reż. Emile Ardolino

Oscarowy melodramat z Jennifer Grey i Patrickiem Swayze w rolach głównych opowiada o losach nastoletniej Frances, zwanej Baby, która podczas wakacji spędzanych z rodziną w luksusowym ośrodku wczasowym, poznaje przystojnego instruktora tańca. John przygotowuje się do udziału w konkursie tanecznym. Gdy okazuje się, że jego partnerka nie może wystąpić, Baby decyduje się ją zastąpić. Sęk w tym, że John musi nauczyć ją tańczyć. Spędzając długie godziny w swoim towarzystwie odkryją rodzące się między nimi uczucie.

 • ''Duma i uprzedzenie'' (2005), reż. Joe Wright

Na podstawie powieści Jane Austen. Do Netherfield przeprowadza się dobrze sytuowany Charles Bingley, wzbudzając zainteresowanie lokalnych panien na wydaniu. Wkrótce zakochuje się w najstarszej z córek pani Bennet, Jane. Jego przyjaciel, pan Darcy, okazuje z kolei zainteresowanie młodszej z sióstr, Elżbiecie.

 • ''Dziennik Bridget Jones'' (2001), reż. Sharon Maguire

Komedia romantyczna będąca ekranizacją powieści Helen Fielding. Przedstawia perypetie 32-letniej Bridget Jones (Renee Zellweger), która w ramach postanowienia noworocznego zaczyna prowadzić intymny dziennik. Uwikłana w romans ze swoim szefem, Danielem (Hugh Grant), zdaje się nie dostrzegać sympatycznego adwokata, Marka (Colin Firth).

 • ''Bliżej'' (2004), reż. Mike Nichols

Historia dwóch par: pisarza Dana (Jude Law) i byłej striptizerki Alice (Natalie Portman) oraz fotograf Anny (Julia Roberts) i dermatologa Larry’ego, których losy przecinają i splatają się ze sobą. Anna wdaje się w romans z Danem, a Alice coraz bardziej fascynuje Larry’ego.

 • ''List w butelce'' (1999), reż. Luis Mandoki

Na podstawie powieści Nicholasa Sparksa. Rozwiedziona dziennikarka, Theresa (Robin Wright Penn) podczas wakacji nad morzem znajduje na plaży butelkę z listem miłosnym. Postanawia odnaleźć autora listu. Jest nim Garrett (Kevin Costner), który wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Czy tych dwoje jest gotowych na to, by ułożyć swoje życie na nowo?

Zobacz wideo Sprawdź listę 100 najlepszych komedii wszech czasów!

Smutne filmy o miłości: wzruszające historie z miłością w tle

Nie ulega wątpliwości, że na szczególną uwagę zasługują smutne filmy o miłości. Historie miłosne zawsze są powodem do wzruszeń, jednak melodramaty nie są tak przesłodzone jak większość romansów, co stanowi o ich niepowtarzalnym uroku. Oto smutne filmy o miłości, zasługujące na uwagę:

 • ''Love Story'' (1970), reż. Arthur Hiller

Bogaty student prawa, Oliver (Ryan O’Neal) poznaje córkę piekarza, Jenny (Ali MacGraw) uczącą się w konserwatorium muzycznym. Wkrótce zakochują się w sobie i planują pobrać. Ojciec Olivera stanowczo sprzeciwia się mezaliansowi, jaki chce popełnić syn. Młodzi decydują się na samodzielne życie we dwoje. Jednak po ślubie spotyka ich tragedia…

 • ''Kobieta i mężczyzna'' (1966), reż. Claude Lelouch

Jean-Louis jest zawodowym kierowcą, wdowcem samotnie wychowującym syna. Anna, montażystka filmowa, to wdowa wychowująca córkę. Poznają się odwożąc dzieci do szkoły z internatem, gdzie będą spotykać się co tydzień, odwiedzając swe potomstwo. Czy wciąż żywe wspomnienia zmarłych pozwolą im zbliżyć się do siebie?

 • ''Tamte dni, tamte noce'' (2017), reż. Luca Guadagnino

Nastoletni Elio poznaje doktoranta swego ojca, Olivera. Budzi się fascynacja chłopca amerykańskim przybyszem. Magnetyczna opowieść o uczuciach i studium natury pożądania.

 • ''P.S. Kocham Cię'' (2007), reż. Richard LaGravenese

Holly (Hilary Swank) i Gerry (Gerard Butler) znali się od dziecka i tworzyli idealne małżeństwo. Niestety choroba odbiera Holly męża. Okazuje się jednak, że Gerry zostawił swojej żonie listy, które pomogą jej przejść przez żałobę.

 • ''Blue Valentine'' (2010), reż. Derek Cianfrance

Małżeństwo Cindy (Michelle Williams) i Deana (Ryan Gosling) przechodzi kryzys. Para, która wychowuje wspólnie córkę, pragnie za wszelką cenę wskrzesić uczucie, które łączyło ich na początku związku. Czy im się to uda?

Piękne filmy o miłości. Które produkcje romantyczne warto obejrzeć?

Piękne filmy o miłości nie muszą być wyłącznie smutne. Nawet melodramaty mogą bawić, a z pewnością opowiadać o pięknie uczucia, łączącego dwoje ludzi. Oto piękne historie miłosne:

 • ''Co się wydarzyło w Madison County'' (1995), reż. Clint Eastwood

Francesca (Meryl Streep) jest gospodynią domową, mieszkającą na farmie z mężem i dziećmi. Gdy jej rodzina wyjeżdża na kilka dni, do drzwi domu puka niespodziewanie fotograf Robert (Clint Eastwood), który przyjechał wykonać zdjęcia okolicznych mostów, jednak zgubił drogę. Nieoczekiwane spotkanie zaowocuje płomiennym romansem.

 • ''Pamiętnik'' (2004), reż. Nick Cassavetes

Pensjonariusz domu starców, Duke (James Garner) czyta cierpiącej na chorobę Alzheimera staruszce Allie (Gena Rowlands) jej pamiętnik. Opowiada o tym, jak nastoletnia Allie (Rachel McAdams) poznała Noaha (Ryan Gosling), jednak rozdzielili ich rodzice dziewczyny. Gdy młodzi spotkali się wreszcie po latach, ona była już narzeczoną innego mężczyzny.

 • ''Titanic'' (1997), reż. James Cameron

17-letnia Rose (Kate Winslet) wraz z rodziną udaje się w podróż do Stanów Zjednoczonych statkiem ''Titanic''. Na jego pokładzie znajduje się również 23-letni Jack (Leonardo diCaprio). Poznają się, gdy Jack udaremnia samobójczą próbę Rose. Rodzi się między nimi uczucie…

 • ''Zakochany kundel'' (1955), reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, Clyde Geronimi

Animacja od Disney’a opowiada o miłości dwóch psów. Lady to zadbana suczka rasy cocker spaniel, zaś Tramp to bezdomny kundel. Gdy udaje mu się skraść serce Lady, zostaje ona złapana przez hycla. Tramp wyrusza na ratunek!

 • ''Pretty Woman'' (1990), reż. Garry Marshall

Vivian (Julia Roberts) jest dziewczyną do towarzystwa. Przypadkowo poznaje bogatego adwokata, Edwarda (Richard Gere), który proponuje, że wynajmie ją na tydzień. Dziewczyna zgadza się pełnić rolę jego towarzyszki. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie.

Najlepsze filmy o miłości. Co jeszcze warto zobaczyć?

Najlepsze filmy o miłości to takie, które zapadają na długo w pamięć i do których chętnie wraca się po raz kolejny. Oto pięć najlepszych, naszym zdaniem, filmów romantycznych:

 • ''Notting Hill'' (1999), reż. Roger Michell

William (Hugh Grant) jest właścicielem niewielkiej księgarni. Pewnego dnia w drzwiach jego sklepu staje słynna aktorka, Anna Scott (Julia Roberts). Kobieta szukająca pewnej książki znajduje miłość…

 • ''Uwierz w ducha'' (1990), reż. Jerry Zucker

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) to szczęśliwa, kochająca się para. Pewnego wieczoru zostają napadnięci i Sam ginie od postrzału. Powraca jednak jako duch, gdyż wie, że jego ukochanej grozi niebezpieczeństwo. By dotrzeć do Molly i ją uratować, Sam nawiązuje kontakt z wróżką Odą (Whoopi Goldberg).

 • ''Casablanca'' (1942), reż. Michael Curtiz

Podczas II wojny światowej w Casablance w klubie nocnym Ricka (Humphrey Bogart) zjawia się jego dawna miłość, Ilsa (Ingrid Bergman), w towarzystwie męża, jednego z przywódców ruchu oporu. Okazuje się, że Rick nadal kocha kobietę. Czy pomoże jej i małżonkowi w ucieczce?

 • ''To właśnie miłość'' (2003), reż. Richard Curtis

Historie pozornie niezwiązanych ze sobą osób, które trafiła strzała Amora. Opowieść o parze, która poznała się na planie filmu porno, pisarzu zakochanym w pomocy domowej czy sekretarce zadurzonej w żonatym szefie. A wszystko to w obliczu świąt Bożego Narodzenia.

 • ''Zakochany bez pamięci'' (2004), reż. Michel Gondry

Clementine (Kate Winslet) rozstaje się z Joelem (Jim Carrey) i poddaje eksperymentalnemu zabiegowi, podczas którego zostaje pozbawiona wszystkich wspomnień związanych z byłym chłopakiem. Joel zgłasza się na taki sam zabieg, jednak w czasie jego trwania uświadamia sobie, że wciąż kocha Clementine i nie chce pozbywać się wspomnień. Próbuje je ukryć w innych zakamarkach pamięci.

Zobacz też: Filmy dla młodzieży - najlepsze filmy dla nastolatków. Nie tylko o miłości

Więcej o: