Filmy z Anthonym Hopkinsem - przegląd najlepszych kreacji aktora

Filmy z Anthonym Hopkinsem cieszą się niesłabnącą popularnością. Ten urodzony w Walii aktor znany jest fanom kina na całym świecie, a międzynarodową sławę przyniosła mu rola Hannibala Lectera, za którą zdobył Oscara. Na ekranach kin pojawia się od przeszło 50 lat, zagrał w ponad 100 filmach, a większość jego ról to niezapomniane kreacje aktorskie.

Anthony Hopkins – filmy, które warto zobaczyć

Wśród ponad stu obrazów, w których wystąpił Anthony Hopkins, filmy z jego udziałem zasługujące na uwagę to nie tylko te, w których aktor gra główne role. Mistrzostwo jego sztuki aktorskiej sprawia, że nawet w drugoplanowych kreacjach przykuwa uwagę widza i pozostaje w jego pamięci na długo. Warto wspomnieć, że w ''Milczeniu owiec'', w którym jego grę nagrodzono Oscarem, Anthony Hopkins pojawia się na ekranie zaledwie przez 20 minut!

Zobacz też: Filmy z Meryl Streep. Te hity trzeba znać

Jako aktor debiutował w 1960 roku w sztuce teatralnej Brendana Behana zatytułowanej ''The Quare Fellow''. W 1964 roku wystąpił na deskach londyńskiego teatru w widowisku pt. ''Juliusz Cezar'' w reżyserii Lindsaya Andersona. W latach 1966-73 związany był z Royal National Theatre. W tym czasie też zadebiutował na ekranach kin, w krótkometrażowym dramacie Lindsaya Andersona ''Biały autobus'' z 1967 roku. Rok później zagrał Ryszarda Lwie Serce w dramacie historycznym w reżyserii Anthony’ego Harveya, zatytułowanym ''Lew w zimie''. W filmie tym wystąpił u boku Timothy’ego Daltona oraz Katharine Hepburn. Później były m.in.:

  • ''O jeden most za daleko'' (1977), reż. Richard Attenborough

Dramat wojenny opowiadający o operacji Market Garden, której plan opracował generał Montgomery. Jej celem było zdobycie wszystkich mostów na linii od Belgii, poprzez Holandię, aż do Arnhem. Niestety, misja zakończyła się fiaskiem.

  • ''Człowiek słoń'' (1980), reż. David Lynch

Dr Frederick Treves (Anthony Hopkins) napotyka w cyrku na ciekawy przypadek medyczny. Prezentowanego jako ''człowieka słonia'' Johna Merricka (John Hurt) wypożycza z cyrku do badań. Szybko przekonuje się, że zdeformowane ciało kryje człowieka niezwykle inteligentnego i wrażliwego.

  • ''Bunt na Bounty'' (1984), reż. Roger Donaldson

Historia buntu załogi angielskiego statku ''Bounty'' przeciwko kapitanowi Williamowi Blightowi (Anthony Hopkins). Marynarze, pod wodzą Fletchera Christiana (Mel Gibson), pozostają na polinezyjskiej wyspie, a kapitan Blight wraz z kilkoma oficerami opuszcza ją w szalupie.

Historia Vlada Palownika, czyli wampira Draculi (Gary Oldman), który wyrusza z Transylwanii do Londynu w poszukiwaniu swej zmarłej żony. Sądzi, że odrodziła się ona pod postacią Miny (Winona Ryder), narzeczonej Jonathana Harkera (Keanu Reeves). Anthony Hopkins wciela się w postać egzorcysty Doktora Van Helsinga.

  • ''Okruchy dnia'' (1993), reż. James Ivory

Anthony Hopkins kreuje postać Jamesa Stevensa, kamerdynera bez reszty oddanego swemu panu, lordowi Darlingtonowi (James Fox). Gdy posiadłość przejmuje nowy właściciel, Stevens udaje się na urlop, podczas którego pragnie odnaleźć niegdysiejszą ochmistrzynię rezydencji, pannę Kenton (Emma Thompson).

  • ''Nixon'' (1995), reż. Oliver Stone

Film biograficzny, ukazujący działania prezydenta USA Richarda Nixona (Anthony Hopkins) mające na celu uniknięcie skandalu związanego z aferą Watergate.

  • ''Lekcja przetrwania'' (1997), reż. Lee Tamahori

W wyniku katastrofy lotniczej w górach Alaski trzej mężczyźni: miliarder Charles Morse (Anthony Hopkins), kochanek jego żony, fotograf Robert Green (Alec Baldwin) oraz asystent fotografa Stephen (Harold Perrineau) zmuszeni są zjednoczyć siły, by przetrwać. Szanse na ocalenie są niewielkie.

  • ''Thor'' (2011), reż. Kenneth Branagh

Thor (Chris Hemsworth) to arogancki wojownik, który za swoje zachowanie zostaje wygnany przez swego ojca, Odyna (Anthony Hopkins) z Asgardu. Trafia na Ziemię jako dr Donald Blake, by nauczyć się pokory. Warto wspomnieć, że Anthony Hopkins w roli Odyna pojawia się także w filmach ''Thor: Mroczny świat'' (2013, reż. Alan Taylor) oraz ''Thor: Ragnarok'' (2017, reż. Taika Waititi).

Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) chce zekranizować mało znany książkowy thriller. Kolejne studia filmowe odmawiają jednak realizacji ''Psychozy''. Reżyser postanawia sfinansować projekt samodzielnie. Prowadzi to do nieoczekiwanych wydarzeń w jego życiu, zarówno zawodowym, jak i osobistym.

Film opowiada o spotkaniu przyszłego papieża Franciszka (Jonathan Pryce) z ustępującym papieżem Benedyktem XVI (Anthony Hopkins).

Zobacz wideo Zobacz taneczny popis aktora!

Anthony Hopkins – zdobywca Oscara

Anthony Hopkins był nominowany do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej aż siedem razy (nagrodzono go trzy razy). Do Oscara otrzymał cztery nominacje, ale tę najwyższą nagrodę w świecie filmu otrzymał, jak dotąd, tylko raz, za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w ''Milczeniu owiec''. Co ciekawe, jest to jeden z nielicznych filmów, który zdobył aż pięć statuetek w najważniejszych kategoriach: za główne role męską i żeńską, dla najlepszego filmu, scenariusza i za reżyserię.

  • ''Milczenie owiec'' (1991), reż. Jonathan Demme

Agentka FBI, Clarise Starling (Jodie Foster), bada sprawę seryjnego psychopatycznego mordercy młodych kobiet, obdzierającego swe ofiary ze skóry. W rozwiązaniu zagadki ma jej pomóc osadzony w więzieniu za morderstwa i kanibalizm psychiatra, dr Hannibal Lecter (Anthony Hopkins). Potrafi on bezbłędnie odczytywać emocje rozmówców i odgadywać ich intencje. Zgadza się na udzielenie młodej agentce pomocy, jednakże na swoich warunkach. Starling wdaje się w niebezpieczną grę…

Postać Hannibala Lectera pojawiła się później w dwóch kolejnych filmach: sequelu ''Hannibal'' w reżyserii Ridleya Scotta (2001) oraz prequelu ''Czerwony smok'' w reżyserii Bretta Ratnera (2002). W obu w postać Lectera wcielił się ponownie Anthony Hopkins.

Zobacz też: Filmy z Robertem De Niro. Ranking najlepszych TOP10

Więcej o: