Netflix - 10 najlepszych polskich filmów. Te propozycje warto obejrzeć!
Polskie filmy na Netflixie: bogata oferta platformy
Jeszcze do niedawna polskie filmy na Netflixie były rzadkością. Na szczęście ostatnimi czasy ta sytuacja znacznie się zmieniła i widzowie mogą wybierać spośród wielu propozycji. Polskie filmy, jakie oferuje Netflix, prezentują różne gatunki, można sięgać zarówno po nowości, jak i po starsze, niekiedy kultowe obrazy. Do niektórych z nich wraca się z sentymentem, inne można obejrzeć po prostu z ciekawości.
Netflix jest serwisem streamingowym, mającym w swej ofercie tysiące filmów i seriali. Obok propozycji światowej kinematografii w ofercie platformy znalazły się współczesne produkcje polskie, a także klasyka rodzimego kina.
Zobacz też: Filmy, które warto obejrzeć - polecamy ciekawe i nowe tytuły na VOD
Netflix – dla każdego coś ciekawego
Wielbiciele polskich komedii mogą znaleźć na Netflixie całkiem ciekawe propozycje:
- ''Lejdis'' (2008), reż. Tomasz Konecki;
- ''7 rzeczy, których nie wiecie o facetach'' (2016), reż. Kinga Lewińska;
- ''Na bank się uda'' (2019), reż. Szymon Jakubowski;
- ''Wkręceni'' (2013), reż. Piotr Wereśniak;
- ''Kochaj!'' (2016), reż. Marta Plucińska.
Dla spragnionych mocnych wrażeń Netflix przygotował polskie thrillery i horrory:
- ''Układ zamknięty'' (2013), reż. Ryszard Bugajski;
- ''Obława'' (2012), reż. Marcin Krzyształowicz;
- ''Jestem mordercą'' (2016), reż. Maciej Pieprzyca;
- ''Demon'' (2015), reż. Marcin Wrona;
- ''W lesie dziś nie zaśnie nikt'' (2020), reż. Bartosz M. Kowalski.
Netflix ma także sporą ofertę dobrych polskich dramatów:
- ''Pokot'' (2017), reż. Agnieszka Holland/Kasia Adamik;
- ''Mowa ptaków'' (2019), reż. Xawery Żuławski/Piotr Kielar;
- ''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland;
- ''Body/Ciało'' (2015), reż. Małgorzata Szumowska;
- ''Twój Vincent'' (2017), reż. Dorota Kobiela/Hugh Welchman;
- ''Chce się żyć'' (2013), reż. Maciej Pieprzyca;
- ''300 mil do nieba'' (1989), reż. Maciej Dejczer;
- ''Plan B'' (2018), reż. Kinga Dębska;
- ''Erratum'' (2010), reż. Marek Lechki;
- ''Daas'' (2011), reż. Adrian Panek.
Netflix – polskie filmy, które warto obejrzeć
Starając się wybrać najciekawsze rodzime filmy dostępne na platformie, przeanalizowaliśmy całą ofertę Netflixa. Polskie filmy, które warto obejrzeć naszym zdaniem, stworzyły subiektywny ranking. Oto 10 najlepszych polskich filmów:
- 1. ''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (2017), reż. Maria Sadowska
Biograficzna opowieść o doktor Michalinie Wisłockiej (Magdalena Boczarska), ginekolog uświadamiającej kobiety o ich potrzebach. Stoczyła ona ogromną walkę o to, by w czasach PRL-u wydać swój poradnik dotyczący seksualności, zatytułowany ''Sztuka kochania''.
- 2. ''Bogowie'' (2014), reż. Łukasz Palkowski
Film biograficzny o najsłynniejszym polskim kardiochirurgu, Zbigniewie Relidze (Tomasz Kot). Produkcja opowiada o jego pierwszym udanym przeszczepie serca i o powołaniu do życia Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Historia nie tylko o sukcesach geniusza polskiej medycyny, ale także jego samotności, walce i bolesnych porażkach.
- 3. ''Rejs'' (1970), reż. Marek Piwowski
Kultowa komedia sprzed pięćdziesięciu lat, fabularny debiut Marka Piwowskiego. Podczas rejsu wycieczkowym statkiem po Wiśle gapowicz (Stanisław Tym) zostaje wzięty przez kapitana (Ryszard Pietruski) za tzw. kaowca (instruktora kulturalno-oświatowego). Gapowicz wciela się w rolę i skupiając wokół siebie pasażerów, nakłania ich do podejmowania określonych aktywności oraz przygotowania balu na cześć kapitana. Na akcję filmu składają się krótkie, improwizowane scenki, rejestrowane w taki sposób, by tworzyły rodzaj paradokumentu.
- 4. ''Córki dancingu'' (2015), reż. Agnieszka Smoczyńska
Na warszawskich dancingach lat 80. ubiegłego stulecia pojawiają się dwie nastolatki. Są to syreny, które wyłoniły się z nurtu Wisły: Syrena Złota (Michalina Olszańska) i Syrena Srebrna (Marta Mazurek). Próbując poznać i zrozumieć życie kobiet w wielkim mieście, dołączają do zespołu Figi i Daktyle, stając się główną atrakcją nocnego życia w stolicy. Do czasu, aż ich prawdziwa natura nie przypomni o sobie…
- 5. ''Kler'' (2018), reż. Wojciech Smarzowski
Trzem księżom udaje się ujść z życiem z katastrofy. Od tego czasu co rok, w rocznicę tego wydarzenia, spotykają się świętując swoje ocalenie. Na co dzień ksiądz Lisowski (Jacek Braciak) pracuje w kurii i marzy o karierze w Watykanie, ksiądz Trybus (Robert Więckiewicz), jest wiejskim proboszczem, który nie potrafi oprzeć się ludzkim słabościom, zaś ksiądz Kukuła (Arkadiusz Jakubik) nagle traci zaufanie swoich parafian. Niebawem losy duchownych skrzyżują się ponownie.
- 6. ''7 uczuć'' (2018), reż. Marek Koterski
Adaś Miauczyński (Michał Koterski) powraca do czasów swojego dzieciństwa, by nauczyć się prawidłowo przeżywać (i nazywać) siedem podstawowych uczuć. Podróż do przeszłości obfituje w zabawne, choć czasem absurdalne, sytuacje. Obok Michała Koterskiego w filmie występują znakomici polscy aktorzy: Katarzyna Figura, Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Małgorzata Bogdańska, Andrzej Chyra, Ilona Ostrowska, Robert Więckiewicz czy Cezary Pazura.
- 7. ''Moje córki krowy'' (2015), reż. Kinga Dębska
Marta (Agata Kulesza) i Kasia (Gabriela Muskała) to dwie dorosłe siostry. Jedna jest gwiazdą telewizyjną, która nie potrafi ułożyć sobie życia, druga tkwi w toksycznym małżeństwie i wychowuje nastoletniego syna. Kobiety nie pałają sympatią do siebie i nie potrafią zrozumieć się nawzajem. Jednak śmierć jednego z rodziców stopniowo zbliża je do siebie.
- 8. ''Planeta singli'' (2016), reż. Mitja Okorn
Ania (Agnieszka Więdłocha) to nauczycielka muzyki, która próbuje znaleźć drugą połówkę na portalach randkowych. Tomek (Maciej Stuhr) prowadzi telewizyjny show. Gdy spotykają się przypadkiem, Tomek proponuje Ani udział w jego show. Dziewczyna ma umawiać się przez internet na randki, a Tomek w swym programie pokaże prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci.
- 9. ''Wołyń'' (2016), reż. Wojciech Smarzowski
Zosia (Michalina Łabacz) jest młodą Polką zakochaną w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Niestety, ojciec wydaje dziewczynę za bogatego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Wkrótce wybucha wojna, mąż Zosi zostaje powołany na front, a ona zostaje sama z dwójką jego dzieci. Z czasem stanie się świadkiem tragicznych wydarzeń, a w szczególności rzezi dokonanej na ludności polskiej przez oprawców z UPA.
- 10. ''Disco Polo'' (2015), reż. M. Bochniak
Rzecz dzieje się w latach 90. minionego stulecia. Tomek (Dawid Ogrodnik) i Rudy (Piotr Głowacki) zakładają zespół disco polo ''Laser''. Trafiają pod skrzydła szefa wytwórni muzycznej, Daniela Polaka (Tomasz Kot), a wkrótce dołącza do nich wokalistka (Joanna Kulig).
Zobacz też: Polskie filmy 2019. Co warto obejrzeć?
-
Polscy widzowie zaskoczeni tłumaczeniem. Kim jest Cipcia Obfita?
-
Złote Globy 2021. Gala jak żadna do tej pory, statuetki m.in. dla "Nomadland" i "The Crown" [LISTA ZWYCIĘZCÓW]
-
Po 15 latach z Trójki znika "Trzecia Strona Księżyca". "Nie potrafimy dostosować faz Księżyca do potrzeb kierownictwa"
-
"Gry uliczne", "Smoleńsk", teraz własna audycja w Trójce. Redbad Klynstra-Komarnicki w Polskim Radiu
-
"Nomadland" najpierw wygrał w Wenecji, teraz zdobył Złote Globy. Pierwszy był reportaż, teraz świetny film
- Anya Taylor-Joy, Emma Corrin, Josh O'Connor i John Boyega - nowe pokolenie Złotych Globów
- "Lokatorka" - film inspirowany sprawą śmierci Jolanty Brzeskiej od twórców "Jezioraka" i "365 dni"
- Agnieszka Grochowska - najciekawsze role filmowe
- Chadwick Boseman pośmiertnie ze Złotym Globem. Przemowa jego żony wzruszyła do łez
- 20 cytatów, które każdy wielbiciel kina musi znać. Dasz radę? "Niech moc będzie z tobą"!