Agnieszka Holland pochwaliła Jarosława Kaczyńskiego. "Niezależnie od źródła dobra, musimy się cieszyć"

Agnieszka Holland przyznała, że prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu należy się pochwała za projekt ustawy dotyczącej praw zwierząt. - Należy go motywować do tego, żeby robił więcej dobrego - powiedziała reżyserka.

Agnieszka Holland udzieliła wywiadu Wirtualnej Polsce. Prowadząca program "Newsroom" zapytała ją, czy pochwali prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego za ustawę dotyczącą praw zwierząt. Reżyserka odpowiedziała, że tak, bo skoro robi coś dobrego, to należy go pochwalić i motywować do tego, żeby robił więcej dobrych rzeczy.

Agnieszka Holland: Jarosław Kaczyński zapewne kocha zwierzęta bardziej niż ludzi

- O tym, że Jarosław Kaczyński kocha zwierzęta - i zapewne kocha je bardziej niż ludzi - to wiemy od dawna. Było duże rozczarowanie, bo ta ustawa już kiedyś miała zostać uchwalona i pod wpływem lobby futrzarskiego i PSL-owskiego i różnych innych została utrącona - powiedziała Agnieszka Holland.

Reżyserka stwierdziła, że ma nadzieję, że tym razem ustawa o prawach zwierząt zostanie uchwalona i że obecnie jest "większa determinacja albo większa możliwość", żeby tak się stało.

- Dobrze, że zwierzęta na tym skorzystają, po prostu. Jeżeli dzieje się dobro, to niezależnie od źródła tego dobra, musimy się wszyscy cieszyć - powiedziała Agnieszka Holland. 

Zobacz wideo "Pokot" - zwiastun filmu

"Piątka PiS dla zwierząt". Jakie rozwiązania przewiduje?

Ustawa dotycząca praw zwierząt, nazywana także "piątką PiS dla zwierząt" została przygotowana przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego i częstsze kontrole w schroniskach dla czworonogów. Pomysł PiS spotkał się ze sprzeciwem branży futrzarskiej oraz niektórych posłów, np. Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, który mówił m.in. że Jarosław Kaczyński "kłania się lewicy", a nauka Kościoła pozwala na wykorzystywanie zwierząt zarówno dla pozyskiwania mięsa, jak i skóry. 

Więcej o: