W Konkursie Głównym 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i osiem tysięcy euro walczyło 13 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: reżyser Paweł Pawlikowski, reżyserka Maria Zmarz-Koczanowicz i producentka filmowa Sigrid Dyekjaer. - Jury chciało podziękować Arturowi Liebhartowi i jego zespołowi za stworzenie wybitnego programu konkursowego. Była to podróż – czasem inspirująca, ale przeważnie niepokojąca - przez chaos i zgiełk współczesnego świata. Świata, który wypadł z torów i pędzi w nieznane. Wiele filmów zasługiwało na nagrodę lub specjalne wyróżnienie. Niestety nagroda jest tylko jedna, zaś wyróżnianie aż tylu tytułów wydawało się mijać z celem - uzasadniali swoją decyzję.
- Jeden film spodobał się nam wszystkim bez wyjątku. Jury postanowiło jednogłośnie nagrodzić film, który opowiada oryginalną i przejmującą historię z ogromną empatią i poczuciem formy. Mówi o rodzinie, która wykorzystuje medium kina, aby przetrwać i nie oszaleć w obliczu wojny. Unikając emocjonalnej retoryki i przesady, reżyserka stworzyła poruszający i zarazem uniwersalny obraz o niezłomności ludzkiego ducha w mrocznych czasach - poinformowali członkowie jury.
"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" to opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.
"Quebonafide: Romantic Psycho Film" - premiera na Millenium Docs Against Gravity [ZWIASTUN] >>
Festiwal potrwa do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. W Gdyni impreza potrwa do 18 września. W tym roku festiwal ma charakter hybrydowy. Od 19 września do 4 października potrwa część online. Widzowie będą mogli oglądać ponad 100 tytułów z tegorocznej edycji na stronie festiwalu - mdag.pl.
Jak co roku, widzowie festiwalu wybiorą film, który otrzyma Nagrodę Publiczności. W tym roku wybiera zarówno widzowie w kinach, jak i online. Wysokość nagrody to dwa tysiące euro, ufundowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W konkursie biorą udział wszystkie filmy prezentowane w programie festiwalu. Każdy widz może głosować i być jurorem Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Molesta Ewenement i "Skandal". Jest zwiastun dokumentu o kultowym polskim składzie hip-hopowym >>
W piątek 11 września poznamy zwycięzcę Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego i Nagrody Głównej Bydgoszcz ART.DOC AWARD. 17 września w Gdyni zostanie przyznana Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni. Tego dnia poznamy także wyniki Konkursu "Co Jest Grane 24", w której o nagrodzie zadecydują widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu, wskazując na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy.