Filmy francuskie. Które produkcje znad Loary warto obejrzeć?

Filmy francuskie od lat cieszą się uznaniem nie tylko wśród krytyków, ale także wśród widzów. Znamy i uwielbiamy wszystkie kreacje Louis de Funes'a, miliony obejrzało "Nietykalnych" czy taki klasyk, jak "Leon Zawodowiec". Które jeszcze filmy francuskie musisz znać?

Francuskie filmy: za co je uwielbiamy?

Hasło "francuskie filmy" kojarzy się w Polsce głównie z komediami, w których główną rolę grał niezapomniany Louis de Funès. Jednak komedie te to tylko niewielka cząstka dorobku francuskiej kinematografii, z którym należy się zapoznać. Francuzi słyną z tworzenia kina niebanalnego, podszytego doskonałym humorem. Przedstawiane przez nich historie są wyjątkowe i wciągające, bez względu na to czy mamy do czynienia z kinem akcji czy filmem historycznym. Poniżej znajdziesz kilka tytułów, które warto obejrzeć.

Zobacz też: Polskie filmy 2019. Co warto obejrzeć?

Najlepsze francuskie filmy: top 3

Francuzi słyną z tworzenia filmów niesztampowych, intrygujących, z dozą inteligentnego humoru. Poniżej trzy najlepsze francuskie filmy ostatnich lat.

  1. "Artysta" to film powstały w 2011 roku w reżyserii Michela Hazanaviciusa; został nagrodzony pięcioma Oscarami; jest to czarno-biały film niemy, który przedstawia historię miłości między tracącym popularność gwiazdorem kina niemego a młodą aktorką; w rolach głównych pojawiają się: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman.
  2. "Nietykalni" (2011), reż. Olivier Nakache, Éric Toledano; ten francuski komediodramat obejrzały miliony widzów na całym świecie; opowiada on historię przyjaźni dwóch mężczyzn, z których jeden jest bogatym arystokratą dotkniętym porażeniem wszystkich kończyn, a drugi jego opiekunem o kryminalnej przeszłości.
  3. "Leon zawodowiec" (1994), reż. Luc Besson, produkcja francusko-amerykańska; to klasyka filmu akcji; wcielający się w płatnego mordercę Jean Reno ratuje 12-letnią dziewczynkę (Natalie Portman), której rodzice zginęli z rąk skorumpowanych policjantów.

Filmy francuskie na Netflixie: co możemy obejrzeć na platformie?

Netflix również docenia osiągnięcia francuskich reżyserów i scenarzystów. Na platformie możemy obecnie znaleźć kilka naprawdę godnych polecenia filmów i seriali, które zaskoczą nawet najbardziej wymagających widzów. 

  • "Czym chata bogata" - zestawienie otwiera oczywiście komedia; fabuła przedstawia francuskiego pisarza, który otwarcie deklaruje poparcie dla emigrantów; szybko okazuje się, że musi udowodnić swoje przekonania, gdyż w jego ogrodzie zamieszkuje romska rodzina...
  • "Bazar de la Charité'' - to serial kostiumowy, który doczekał się jednego sezonu; ukazano w nim Paryż końcówki XIX wieku, a w nim trzy główne bohaterki, które muszą zmagać się z różnymi przeciwnościami
  • "Anelka: Piłkarz niezrozumiany'' - to sportowy film dokumentalny ukazujący prawdziwe życie niezwykle popularnego przed laty piłkarza - Nicolasa Anelki.

Komedie francuskie, czyli najbardziej charakterystyczny dla kina francuskiego gatunek

Francuzi jak mało kto potrafią stworzyć komedie, które są zabawne, trzymające w napięciu i jednocześnie utrzymują odpowiedni poziom. Nie uświadczysz tu wulgarności, bo w najlepszych francuskich komediach nie ma miejsca na ordynarność. 

  • "Amelia" (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet

Amelia Poulain jest młodą, samotną dziewczyną. Żyje z dnia na dzień do momentu, gdy pewnego dnia odnajduje ukryty w swojej łazience skarb. Postanawia odnaleźć właściciela. Cała sytuacja sprawia, że dziewczyna odnajduje sens życia. Zmianom towarzyszy także pojawianie się w jej życiu mężczyzny...

  • "Taxi" (1998), reż. Gerard Pires

Daniel postanawia zmienić pracę. Porzuca profesję dostawcy pizzy i zaczyna jeździć jako taksówkarz Peugeotem 406. Jego skłonność do szybkiej jazdy wpędza go w kłopoty, gdy jednym z pasażerów okazuje się być policjant. Jest to Emilien, który ma kłopot ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Poza tym musi złapać gang "Mercedesów", czyli złodziei okradających banki. Emilien dogaduje się z Danielem, że ten pomoże policji. Co z tego wyniknie?

  • "Za jakie grzechy, dobry Boże" (2014), reż. Philippe de Chauveron

Rodzice spotykają się przy stole ze swoimi 4 córkami, którym towarzyszą ich partnerzy. Każdy z nich jest inny i reprezentuje inną kulturę i tradycję. Czy da się to wszystko pogodzić w jednej rodzinie czy może dzień skończy się totalną wojną domową?

Zobacz wideo 100 najlepszych komedii wszech czasów!

Francuskie filmy 2019: wybrane tytuły

Które najciekawsze francuskie filmy z 2019 roku warto zobaczyć?

  • "Tylko zwierzęta nie błądzą" reż. Dominik Moll

Po śnieżycy okazuje się, że jedna z miejscowych kobiet zaginęła. Ze sprawą coś wspólnego ma pięcioro nieznajomych. Czy uda się rozwiązać układankę i odnaleźć zaginioną?

Inne ciekawe produkcje z 2019, to:

  • "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!", reż. Philippe de Chauveron
  • "Liberté", reż. Albert Serra
  • "Sibyl", reż. Justine Triet
  • "A potem tańczyliśmy", reż. Levan Akin

Francuskie filmy 2020: jakie nowości warto obejrzeć?

A jakie filmy francuskie z 2020 roku warto zobaczyć?

  • "Zagubiona kula", reż. Guillaume Pierret
  • ''Małe szczęścia'', reż. Daniel Cohen
  • ''Anelka: Piłkarz niezrozumiany'', reż. Éric Hannezo
  • ''Tajemniczy ogród'', reż. Marc Munden
  • ''Szkolne życie'', reż. Mehdi Idir, Grand Corps Malade 
  • ''Niepokorna miss'', reż. Philippa Lowthorpe

Zobacz też: Top 10 filmów familijnych na Netflixie. Propozycje na udany seans z rodziną

Więcej o: