Dawid Ogrodnik kocha, kradnie i szanuje jako PRL-owski król ucieczek w obiecującym teaserze "Najmro"

Zdzisław Najmrodzki to jeden z najsłynniejszych polskich przestępców. Ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni - podziwiali. Jego perypetie doczekały się ekranizacji. W roli głównej w "Najmro" wystąpił Dawid Ogrodnik, który czaruje, kocha i kradnie do spółki m.in. z Jakubem Gierszałem. W sieci pojawił się pierwszy, bardzo obiecujący teaser filmu.

"Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko było szare i zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze stanie kobieta, która skradnie jego serce. Dla niej postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?" - czytamy w oficjalnym opisie filmu. Fani kina już zacierają ręce i chwalą hollywoodzki klimat "Najmro", którego przedsmak dostaliśmy w premierowym teaserze.

Zobacz wideo

Zobacz też: Tak Dawid Ogrodnik wygląda jako Adam Bielecki. Przy "Broad Peak" aktorzy pracowali na 5 tys. m n.p.m. >>

"Najmro", czyli "Wilk z Wall Street" w wersji polskiej?

Choć ciężko w to uwierzyć, a w dzisiejszych czasach takie wyczyny byłyby po prostu niemożliwe, Najmro wyprowadzał milicję w pole nie tylko w trakcie pościgów i zasadzek. Jednym z jego najsłynniejszych ekscesów była ucieczka z więzienia. Członkowie ferajny zrobili kilkudziesięciometrowy podkop, a najsłynniejszy przestępca PRL dosłownie zapadł się pod ziemię podczas pobytu na spacerniaku i ślad po nim zaginął.  

- Zależało nam na zbudowaniu postaci głównego bohatera w podobnym duchu jak w "Wilku z Wall Street" czy w "Złap mnie, jeśli potrafisz" - powiedział reżyser Mateusz Rakowicz. - Nie chcieliśmy tworzyć dosłownej biografii Najmrodzkiego. Odbiliśmy się od najciekawszych faktów z jego życia, dodając wydarzenia, które ubarwiły filmową rzeczywistość - dodał.

"Najmro" jest pełnometrażowym debiutem absolwenta Wajda School Mateusza Rakowicza. Ma on na koncie współreżyserię "Stacji Warszawa", a także krótkometrażowe "Romantik" i "Latarnik". Pracował również na planach teledysków, m.in. Ani Dąbrowskiej i Pezeta. Rakowicz jest także współautorem scenariusza - napisał go z Łukaszem M. Maciejewskim. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik.

Obok Dawida Ogrodnika, dla którego to już kolejna rola prawdziwej postaci, wystąpili m.in. Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Masza Wągrocka i Sandra Drzymalska. Jak wskazuje teaser, premiera "Najmro" odbędzie się "po pandemii" - jako dokładną datę dystrybutor Mówi Serwis podaje 15 stycznia 2021 roku. 

Więcej o: