"Magnezja". Takiego filmu jeszcze nie było. Jest pierwszy teaser westernu w polskim wydaniu

W sieci zadebiutował właśnie teaser filmu "Magnezja" w reżyserii Maćka Bochniaka. Nowe dzieło twórcy "Disco polo" to oryginalna i porywająca opowieść osadzona w XX-leciu międzywojennym, ukazanym z nieznanej dotąd perspektywy - pełna gwiazd, strzelanin, trupów, zwrotów akcji i szalonego humoru. To "autorska wersja westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru" - zapowiada Bochniak.

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan.

Zobacz wideo

"Magnezja". Ostaszewska rządzi gangiem, przeciwko niej gra Chyra, aż nagle wpada Kulesza

Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) łebscy bracia mają okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To, co wydarzy się wkrótce, będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

"Magnezja" to przede wszystkim niezwykły świat, oparty o to, co znamy z zapisów historycznych o dzikim pograniczu polsko-sowieckim z czasów międzywojnia, połączony z autorską wersją westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. Mam nadzieję, że naszym filmem uda nam się stworzyć polski mit o romantycznych gangsterach i fascynujących czasach, w których żyli

- mówi reżyser Maciek Bochniak. Obsada jest po brzegi wypełniona gwiazdami. W zaskakujących kreacjach aktorskich zobaczymy wspomnianych już: Dawida Ogrodnika, Mateusza Kościukiewicza, Maję Ostaszewską, Agatę Kuleszę, Andrzeja Chyrę i Magdalenę Boczarską, zaś obok nich pojawią się m.in. Małgorzata Gorol, Borys Szyc, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki, Helena Norowicz, Joachim Lamża, rosyjski aktor Andriej Bagirow i wielu innych.

Magnezja, reż. Maciej BochniakMagnezja, reż. Maciej Bochniak fot. Anna Włoch

"Magnezja" zgromadziła imponującą grupę artystów po obu stronach kamery. Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za "Najlepszego" i „Miasto 44". Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m.in. w "Mieście 44" czy "Hiszpance".

Niezwykła charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak "Katyń", "Biała wstążka", "Pachnidło" czy "Zimna wojna", oraz Agnieszki Hodowanej, odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w "Człowieku z magicznym pudełkiem”, "Demonie" i "Miłości". Montażystą filmu jest współpracownik Małgorzaty Szumowskiej, Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował laureat Oscara za "Marzyciela" Jan A.P. Kaczmarek. Za produkcję "Magnezji" odpowiada Aurum Film, które ma na koncie takie tytuły jak "Boże Ciało", "Ostatnia Rodzina", "Gotowi na wszystko. Exterminator" czy "Carte Blanche".

Dokładna data kinowej premiery nie jest jeszcze znana.

Więcej o: