Niemiecki przemysł kinematograficzny stworzony został przede wszystkim dzięki wysiłkom Oskara Messtera, który w 1903 r. zaprezentował widzom pierwszy film ze ścieżką dźwiękową. Początki były jednak trudne, a w niemieckich kinach królowały produkcje zagraniczne.
Tuż przed I wojną światową pojawił się przełomowy nurt Autorenfilm, w ramach którego powstał między innymi horror ''Student z Pragi''. Jeszcze podczas wojny (1917) założona została wielka wytwórnia Universum Film AG, która wspierana przez państwo, stała się oazą niemieckiego ekspresjonizmu w kinie. Wówczas powstał ''Gabinet Doktora Caligari'' Roberta Wiene. Z nurtem tym związane były dwie wybitne postaci reżyserów - Fritza Langa i Friedricha Wilhelma Murnau. Nim obaj wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, stali się twórcami między innymi filmów:
Niektóre spośród obrazów z pierwszego okresu świetności niemieckiego kina muszą się znaleźć także wśród top 10 najlepszych niemieckich filmów. Na liście znajdą się więc:
Oczywiście bardzo trudno jest wyodrębnić zaledwie 10 filmów z całej historii niemieckiego kina, gdzie rocznie kręci się nawet do 200 produkcji. Dodatkowo nie została tutaj uwzględniona większość obrazów powstałych we współpracy międzynarodowej z wyjątkiem tych, w przypadku których wpływ niemieckiej kinematografii był duży.
Inne filmy niemieckie, które warto obejrzeć
Wśród cenionych filmów niemieckich często wymienia się także takie dzieła, jak:
Humor w niemieckich komediach jest uznawany za dość specyficzny i być może nie każdemu przypadnie do gustu, ale niektórych propozycji pochodzących z Niemiec nie można przeoczyć. Dobrymi recenzjami cieszy się zwłaszcza nominowany do Oscara film "Bagdad Café" (1987). Dobrze bawić się będziemy też przy "Bucie Manitou" (2002) lub "Witamy u Hartmannów" (2016).
Spotkanie z kinem niemieckim możemy odbyć również dzięki Netfliksowi. Na platformie, służącej oglądaniu filmów i seriali online, czeka nas całkiem pokaźny wybór produkcji - zwłaszcza obrazów z ostatnich lat. Przykładem może być utrzymany w konwencji thrillera serial ''Dark'' z 2017 roku. Bardzo wysokie oceny zbiera "Unorthodox" - serialowa historia ortodoksyjnej Żydówki, która w poszukiwaniu innego życia trafia do Berlina. Jej śladami podąża jednak zazdrosny mąż. "Isi i Ossi" to z kolei komedia romantyczna, która może być dobrym pomysłem na wieczór.
Również ostatnie lata przynoszą nieco ciekawych tytułów, które dostarcza niemiecka kinematografia. W 2019 roku widzom portalu Filmweb.pl spodobały się między innymi:
Niemieckie filmy 2020
Również w ubiegłym 2020 roku pojawiło się nieco premier niemieckich filmów, które wzbudziły emocje. Należą do nich między innymi ''Betonowe złoto'' i ''Ofiara dla burzy''. Z kolei "Und morgen die ganze Welt" został wybrany jako niemiecki kandydat do kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego na 93. ceremonię Oscarów, która odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.