"Czas mroku" jest dramatem wojennym opowiadającym o tym, jak Winston Churchill prowadził swoją politykę w czasie II wojny światowej. Produkcja stanowi też zarazem adaptację książki "Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi" autorstwa scenarzysty filmu, Anthony'ego McCartena. W 2018 roku film ten dostał sześć nominacji do Oscara, nagrodzony został statuetkami dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i dla najlepszej charakteryzacji. Teraz twórcy filmu i odtwórca głównej roli zostali pozwani z jego powodu.
Ben Kaplan jest telewizyjnym i filmowym scenarzystą, który pracował m.in. przy nagrodzonych nagrodą Emmy mini serialach dla History Channel, takich jak "II wojna światowa w HD", "Reagan" czy "Washington". Dwa lata po premierze "Czasu mroku" złożył obszerny pozew przeciwko grającemu w "Czasie mroku" główną rolę Gary'emu Oldmanowi i zespołowi produkcyjnemu z NBCUniversal. Zarzuca im nieuczciwe praktyki rynkowe, naruszenia: znaku towarowego, dorozumianej umowy i umownych stosunków. Na dokładkę dorzucił też finansowe straty.
W pozwie, do którego dotarł portal Variety czytamy, że Kaplan długie lata spędził na pisaniu i poprawianiu scenariusza filmu o Winstonie Chrurchillu, który ostatecznie zatytułował po prostu "Churchill". Pracę nad projektem zaczął w jeszcze 1999 roku, a pierwszą wersję skryptu zarejestrował w Gildii Amerykańskich Scenarzystów w roku 2002. W celu jak najlepszego opracowania materiału pojechał nawet na stypendium do Cambridge, by dokładnie przestudiować życie Churchilla. Podkreśla, że główną rolę w swoim filmie zaproponował Gary'emu Oldmanowi jeszcze w 2013 roku.
Rozmowy o filmie trwały kilka lat, a prace nad scenariuszem były bardzo zaawansowane, w związku z czym Gary Oldman, a także jego agent Douglas Urbanski oraz szereg innych osób, które pracowały później przy "Czasie mroku", dostali trzy różne wersje scenariusza do filmu Kaplana.
Aktor miał zgodzić się zagrać główną rolę za gażę w wysokości sześciu milionów dolarów, jednak nim zawarto oficjalną umowę, Oldman wycofał się z projektu (było to w roku 2015). Jego przedstawiciele nie wyjaśniali wtedy, skąd taka decyzja, później miało się okazać, że uczynił to na rzecz "Czasu mroku".
Na tym sprawa się nie kończy, ponieważ Kaplan dowodzi, że scenariusz "Czasu mroku" zawiera wiele zbieżności z jego własnym: poprowadzono tam bardzo podobnie różne wątki, zawarto takie same dialogi i wykorzystano takie samo zakończenie. Przykładowo w obydwu filmach pojawia scena, w której Churchill obnaża się przed młodą pracownicą i ją tym zawstydza czy wymyślona sekwencja, w której główny bohater leży na ziemi na brzuchu i próbuje wyciągnąć kota spod mebli. W pozwie czytamy też, że "Czas mroku" kończy się tym samym cytatem, którym Kaplan zaczyna swój scenariusz.
Kaplan w pozwie wymienia Gary'ego Oldmana, jego agenta Douglasa Urbanskiego, Jima Osborne'a, a także spółki NBCUniversal Media, Working Title Group LLC i Working Title Group LLC. Podkreśla, że część z osób wymienionych w pozwie po zarzuceniu prac nad "Churchillem" dostała identyczne stanowiska przy "Czasie mroku". Wśród pozwanych nie znajduje się jednak autor scenariusza do "Czasu mroku", Anthony McCarten.