Niedługo rusza Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy. Polska "Magnezja" w konkursie głównym

170 filmów z 65 krajów pokazanych zostanie podczas 36. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się 9 października, a jego ideą jest prezentacja kina światowego.

Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że w tym roku w kilku sekcjach konkursowych pokazanych zostanie premierowo kilkadziesiąt filmów. W programie festiwalu znalazło się 105 filmów pełnometrażowych i 68 krótkometrażowych. Wśród zgłoszonych filmów 44 to będą premiery światowe, 31 to premiery międzynarodowe, sześć - premiery europejskie, 15 - premiery wschodnioeuropejskie i 56 - premiery polskie.

Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy - jeden polski tytuł powalczy o nagrodę główną

Filmy będą pokazywane w pięciu sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Filmy będą także prezentowane w ramach sekcji: Pokazy specjalne, Polska klasyka, Odkrycia. O nagrodę główną Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie rywalizowało 15 filmów w Konkursie Międzynarodowym. Wśród nich będzie osiem premier światowych, a także jeden film polski "Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka. Nowe dzieło producentów "Bożego Ciała" i twórców "Disco polo" będzie konkurować o Warsaw Grand Prix z takimi tytułami jak: "Coj", "Człowiek z zajęczymi uszami", "Do szaleństwa", "Droneman", "Duże chłopaki nie płaczą", "Gorące źródła" czy "Lis w norze". 

Zobacz wideo "Magnezja" - pierwszy western w polskim wydaniu już z teaserem. Ostaszewska rządzi gangiem!

Stefan Laudyn wyjaśnia, że z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, uczestnictwo w pokazach zostanie ograniczone. W kinach będzie trzeba nosić maseczki. Będzie także mniej miejsc. Sprzedaż biletów rozpocznie się w czwartek 1 października. Można je kupić w Kinotece, przez stronę festiwalu: wff.pl i za pomocą aplikacji Going. Dyrektor Laudyn zachęcał do zakupu biletów za pomocą aplikacji, podkreślając, że ten sposób nie wymaga osobistego kontaktu z kasjerem.

Podczas festiwalu zaplanowano także spotkania z twórcami filmów, głównie z reżyserami, z którymi widzowie będą mogli porozmawiać po projekcjach.

Więcej o: