Trzy siostry z "Magnezji", a wśród nich Borys Szyc. To nie jest jego pierwszy raz w kobiecym ubraniu [ZDJĘCIA]

"Magnezja" w reżyserii Maćka Bochniaka to szalona podróż przez dzikie pogranicze polsko-sowieckie przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Nowe dzieło producentów "Bożego Ciała" i twórców "Disco polo" jako jedyny polski film znalazł się w Konkursie Głównym 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wkrótce trafi do kin.

Tutaj rządzi ten, kto ma pieniądze i naładowaną broń. Od lat to rodzina Lewenfiszów rozdaje karty w okolicy, a trzy siostry stojące na czele rodu trzymają rękę na wszystkich szemranych interesach pogranicza. Królowe granicy nie mają zamiaru oddać władzy nikomu, zwłaszcza zagrażającym im sowieckim gangsterom. W ich role wcielają się Maja Ostaszewska, Małgorzata Gorol i Borys Szyc. Aktor wcielił się w Zbroję Lewenfisz - nie po raz pierwszy zresztą przebrał się w kobiece ubrania. W 2014 roku zagrał Jerzego Jureckiego w filmie "Dżej Dżej". Przy okazji przebrał się za Rysię.

 

Za rolę w "Dżej Dżeju" Szyc dostał Węża dla najgorszego aktora, tym razem jednak możemy się spodziewać lepszego filmu. "Magnezja" została zakwalifikowana - jako jedyna polska produkcja - do konkursu głównego 36. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się 9 października.

Borys Szyc na plakacie filmu 'Magnezja'Borys Szyc na plakacie filmu 'Magnezja' mat. prasowe

- "Magnezja" to przede wszystkim niezwykły świat, oparty o to, co znamy z zapisów historycznych o dzikim pograniczu polsko-sowieckim z czasów międzywojnia, połączony z autorską wersją westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. Mam nadzieję, że naszym filmem uda nam się stworzyć polski mit o romantycznych gangsterach i fascynujących czasach, w których żyli - mówi reżyser.

Zobacz wideo "Magnezja" - pierwszy western w polskim wydaniu już z teaserem. Ostaszewska rządzi gangiem!

Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia - Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) - wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem. 

Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Ten drugi zagrał również Albina i przekonuje:

"Magnezja" to film, jakiego jeszcze nie było. Historia dwóch rodzin walczących o władze na pograniczu w okresie międzywojnia. Silne kobiety, które nie boją się użyć broni w osiągnięciu swych celów, dwóch wrażliwych braci tworzących jedność. Takich bohaterów w polskim kinie dawno nie było.

Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za "Najlepszego" i "Miasto 44". Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m.in. w "Mieście 44" czy "Hiszpance". Niezwykła charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak "Katyń", "Biała wstążka", "Pachnidło" czy "Zimna wojna" oraz Agnieszki Hodowanej odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w "Człowieku z magicznym pudełkiem", "Demonie" i "Miłości". Montażystą filmu jest współpracownik Małgorzaty Szumowskiej Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował laureat Oscara za "Marzyciela" Jan A.P. Kaczmarek.

Więcej o: