Pogoda się psuje, ludzie ruszyli do kin. Wyprzedane seanse, rekordowa frekwencja

W drugi weekend wyświetlania w kinach film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" przyciągnął do kin jeszcze więcej widzów niż w pierwszy. Ten i niezłe wyniki innych tytułów złożyły się na rekordową frekwencję - w kinowych fotelach zasiadło aż 100 tys. widzów więcej niż w tym samym okresie tydzień wcześniej.

147,5 tys. sprzedanych biletów to wynik ostatniego weekendu w przypadku filmu Jana Holoubka, inspirowanego historią Tomasza Komendy. Tydzień wcześniej produkcję na dużym ekranie obejrzało 125 tys. widzów - w obu przypadkach dało to filmowi "25 lat niewinności" pierwsze miejsce w zestawieniu box office. W ciągu dziesięciu dni wyświetlania przyciągnął przed ekrany 358,8 tys. osób - w analogicznym czasie "Pętla" Patyka Vegi, która miała premierę 4 września, mogła pochwalić się wynikiem niespełna 350 tys. widzów.

400 tysięcy sprzedanych biletów - znowu rekordowy weekend

O ile już poprzednio kiniarzy cieszyła frekwencja przekraczająca po raz pierwszy od zamknięcia kin w marcu przekraczającą 300 tysięcy, to teraz było to aż ponad 400 tysięcy widzów. Taki wynik na pewno cieszy przemysł filmowy, spodziewano się raczej przekroczenie wyniku sprzed tygodnia , ale nie tak znacząco. Warto pamiętać, że maksymalna liczba zajętych podczas pokazów miejsc ze względu na obostrzenia sanitarne nie może przekraczać 50 proc. - przy takim założeniu część seansów była w ostatni weekend wyprzedana. Jeśli można prognozować, że na frekwencję w kinach ma wpływ pogoda, można liczyć na jeszcze większe zainteresowanie seansami w najbliższych dniach. Widać, że niektóre terminy są chętnie wybierane ze sporym wyprzedzeniem, tu liczba zajętych miejsc na jeden z czwartkowych pokazów "25 lat niewinności" w kinie Helios w Legionowie.

Helios - frekwencjaHelios - frekwencja print screen bilety.helios.pl

Poza tym w ten piątek widzów czeka kolejna duża premiera - kontynuacja hitu animowanego od Dreamworks "Trolle 2". Pierwszą część debiutowała w Polsce 13 października 2016 roku i przyciągnęła do kin w samym 2016 roku ponad 750 tys. widzów. Oprócz tego nowości to także m.in. dokumentalny "Skandal. Ewenement Molesty" oraz komedia obyczajowa "Jak zostać gwiazdą" z Julią Kamińską, Maciejem Zakościelnym i Katarzyną Sawczuk.

Zobacz wideo Jak zostać gwiazdą [ZWIASTUN]

Z kolei na 9 października jest zaplanowany start 36. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Od roku 2009 roku wydarzenie należy do elitarnego grona tych akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe - obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin. W tym roku w konkursie głównym o Warsaw Grand Prix walczy 15 filmów, w tym polska "Magnezja". Jeszcze wcześniej, bo 1 października, rusza jubileuszowy 10. Transatlantyk Festival - odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach oraz online, w całej Polsce.

Trzy siostry z "Magnezji", a wśród nich Borys Szyc. To nie jest jego pierwszy raz w kobiecym ubraniu [ZDJĘCIA] >>