Filmy o psach. Te produkcje o naszych najlepszych przyjaciołach trzeba znać!
Filmy o psach. Te produkcje o naszych najlepszych przyjaciołach trzeba znać!
REKLAMA
NPK
Stwierdzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nie raz znajdowało potwierdzenie w życiu. Nic więc dziwnego, że reżyserzy tak chętnie obsadzają psiaki jako głównych bohaterów filmów. Niektóre produkcje są inspirowane prawdziwymi historiami, inne z kolei mają przypominać o takich wartościach jak przyjaźń czy szacunek dla zwierząt. Jakie filmy z psami warto obejrzeć?
4
Fot. Joe Lederer / materiały prasowe
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Filmy o psach to zazwyczaj produkcje familijne, ale też świetne bajki dla dzieci. Niektóre z nich skutecznie wyciskają łzy z oczu. Jakie filmy o psach są warte uwagi?
REKLAMA
Filmy z psami inspirowane prawdziwymi historiami
"Mój przyjaciel Hachiko" to film z 2009 roku. Opowiada historię profesora Parkera Wilsona (w tej roli Richard Gere), który wracając pociągiem do domu znajduje szczeniaka. Mężczyzna przygarnia psa, chcąc początkowo znaleźć mu inny dom. Między nimi rodzi się jednak silna więź, a pies nazwany Hachiko każdego dnia towarzyszy swojemu panu w drodze na stację kolejową. Film inspirowany jest historią Hachiko, który razem z właścicielem mieszkał w Tokio. Pies codziennie odprowadzał na peron swojego właściciela i wracał po niego, gdy kończył pracę. Niestety pewnego dnia Ueno umiera w pracy. Hachiko przez następnych 10 lat codziennie wieczorem przychodził na tę samą stację i wypatrywał swojego pana.
"Przygoda na Antarktydzie" - opowiada historię naukowców pracujących na Antarktydzie i poruszających się z wykorzystaniem psich zaprzęgów. Pewnego dnia rozpętała się ogromna burza, a ich właściciel Jerry musi opuścić stację i nie może zabrać ze sobą psów. Mężczyzna przywiązuje je do siebie łańcuchami, by się nie rozbiegły. Ma zamiar wrócić po nie za kilka dni. Udaje mu się to zrobić dopiero pół roku później i z zaskoczeniem stwierdza, że psy przeżyły. Film również inspirowany jest prawdziwą historią, jednak przedstawiony został w bardziej optymistycznej wersji. Prawdziwa historia miała miejsce w 1958 roku, kiedy naukowcy z powodu złych warunków atmosferycznych musieli zostawić na Antarktydzie 15 psów. Po roku okazało się, że przeżyły tylko dwa z nich - Jiro i Taro. Historia ta odbiła się dużym echem w Japonii, a psy uhonorowane zostały kilkoma pomnikami.
"Przygody Rudego" i "Moje wakacje z Rudym" - to filmy opowiadające historię słynnego w Australii psiaka. Tytułowy Rudy był krzyżówką ras kelpie i cattle dog, żył w latach 70. XX- wieku w większości w regionie Pilbara. Rudy uwielbiał wędrować i był przyjazny, dlatego miał w swoim życiu wielu właścicieli, a właściwie towarzyszy i różne imiona. Nie pozostawał zbyt długo w jednym miejscu. Zwiedzał tereny od Perth po Port Hedland, które dzieli 1500 kilometrów. Był na tyle sławny, że doczekał się pomnika w Dampier.
Filmy fabularne z psami - najpopularniejsze produkcje ostatnich lat
"Był sobie pies" - to film na podstawie książki W. Bruce’a Camerona. Opowiada o różnych wcieleniach psa. W drugim życiu zwierzak zostaje uratowany przez Ethana i jego mamę. Pies otrzymuje imię Bailey i jest nieodłącznym towarzyszem chłopca. Czas mija, a życie psiaka powoli dobiega końca. Bailey odradza się jednak w kolejnym wcieleniu i próbuje odnaleźć Ethana po raz kolejny. Historia opowiedziana w filmie wykracza poza wątek o przyjaźni - poruszone są w niej kwestie trzymania psów na łańcuchach czy porzucaniu ich. Postała też druga część: "Był sobie pies 2". W polskiej wersji głosu pieskowi i wszystkim jego wcieleniom udziela aktor Marcin Dorociński.
"O psie, który wrócił do domu" - film oparty ponownie na książce W. Bruce’a Camerona. Bella rusza w podróż, by odnaleźć swojego właściciela. Po drodze czekają ją liczne przygody. - Oto pies, który przeżyje mnóstwo przygód, wpadnie w wiele pułapek losu i przetrwa to wszystko, bo prowadzi go miłość. Myślę, że każdy, kto kiedykolwiek miał psa, odnajdzie w tej historii cząstkę siebie i prawdę o bezwarunkowej miłości, jaką człowiekowi może dać jedynie zwierzę - mówi o filmie sam autor książki. Autorzy filmu zadbali o to, by w roli Belli wystąpił pies adoptowany ze schroniska.
"Bella i Sebastian" - to film, który powstał na podstawie powieści Cecile Aubry. Akcja rozgrywa się w 1943 roku w wiosce we francuskiej części Alp. Mieszkańcy doświadczeni niemiecką okupacją starają się żyć z dnia na dzień. Jednym z problemów jest dzikie zwierzę, które zabija stada owiec. Mały Sebastian razem z mieszkańcami wioski próbuje wytropić "bestię". Podczas jednej z wędrówek znajduje zaniedbanego, bezpańskiego psa. Mieszkańcy widzą w Belli nie przyjaciela, ale bestię, którą chcą zabić. Film okazał się tak popularny, że doczekał się dwóch kolejnych części.
"Wyspa Psów" - to animacja w reżyserii Wesa Andersona. Film przenosi widzów do Japonii, do niedalekiej przyszłości. Po wybuchu "psiej grypy" decyzją pro-kocich władz wszystkie psy zostają wygnane na wysypisko śmieci. Nastoletni chłopiec wyrusza w podróż, by odnaleźć swojego ukochanego pupila. Animacja pokazuje też to, jak niebezpieczne są nieporozumienia, które wynikają z uprzedzeń, plotek czy pielęgnowaną od pokoleń nienawiścią.
Filmy o psach - lista pozostałych propozycji
"Zakochany kundel" - (1955),
"Żółte psisko" - reż. Robert Stevenson (1957). Film wspominany był w jednym z odcinków "Przyjaciół".
"Biały Kieł" - reż. Randal Kleiser (1991),
"Beethoven" - reż. Brian Levant (1992),
"Niezwykła podróż" - reż. Duwayne Dunham (1993),
"Żelazna wola" - reż. Chrles Haid (1994),
"Przygody psa Balto" - reż. Simon Wells (1995),
"101 dalmatyńczyków" - reż. Stephen Herek (1996),
"Mój przyjaciel Skip" - reż. Jay Russell (2000),
"Lassie" - reż. Charles Strurridg (2005). Ogólnie o Lassie powstało 11 filmów, 7 seriali i aż 61 książek. Fikcyjny psiak ma nawet własną gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.