Filmy przyrodnicze. Najlepsze propozycje, które warto zobaczyć

Filmy przyrodnicze mogą być wspaniałą odskocznią od kina fabularnego, a także stać się idealną okazją do spędzenia miłego popołudnia w rodzinnym gronie. Podajemy tytuły propozycji, które zachwycą Cię wspaniałymi zdjęciami i podbiją serca Twoich pociech.

Filmy przyrodnicze dla dzieci: propozycje, które obejrzysz z młodymi widzami

Filmy przyrodnicze dla dzieci edukują i dają okazję do dobrej rozrywki, będąc jednocześnie interesującą odmianą od zwykle wybieranych przez nie bajek. Obrazy dokumentalne, przybliżające małym widzom życie zwierząt, zamieszkujących rozmaite zakątki naszej planety, potrafią budzić ciekawość, dlatego warto pokazywać je najmłodszym. Pouczające filmy są doskonałym sposobem na to, by rozwijać w dzieciach zainteresowanie światem i umacniać w nich wrażliwość na piękno przyrody. Przedstawiamy propozycje najlepszych pozycji na seans, spędzony wspólnie z najmłodszymi członkami rodziny.

 • ''Młody renifer Alex'' (2018)

Jednym z filmów, które warto obejrzeć wraz z najmłodszymi, jest ''Młody renifer Alex''. Pełna pięknych obrazów opowieść dzieje się w ośnieżonej Laponii, w której sercu narodził się uroczy zwierzak. Życie renifera od samego początku śledzi kamera, przemierzająca wraz z nim szczyty fiordów i lasy. Renifer podczas swojej drogi poznaje nowych przyjaciół, jak i naturalnych wrogów. Młode zwierzę uczy się sztuki przetrwania w środowisku od swojej matki.

 • ''Marsz pingwinów'' (2005)

Wszyscy kochają urocze pingwiny. Imponujące zwierzęta budzą jednak szczególne zainteresowanie wśród najmłodszych. Doskonałą okazją do lepszego poznania przepięknych ptaków jest seans z filmem ''Marsz pingwinów''. Francuski dokument w reżyserii Luca Jacqueta ukazuje wędrówkę wspaniałych pingwinów cesarskich przez mroźną Antarktykę. Kamera bacznie przygląda się życiu pingwinów, zakładających gniazda i wychowujących swoje młode. 

Inne filmy przyrodnicze, które obejrzysz wspólnie z pociechami:

 • ''Pod taflą oceanu 3D'' (2009)
 • ''Niedźwiedzie'' (2014)
 • ''Pingwiny'' (2019)

Zobacz też: Filmy o kosmosie - najlepsze filmy o wszechświecie, które trzeba zobaczyć

Najlepsze filmy przyrodnicze: ranking najciekawszych pozycji

Najlepsze filmy przyrodnicze to między innymi:

 • ''Earth'' (2007)

Jednym z filmów przyrodniczych, który na długo zapadnie Ci w pamięć, jest pełnometrażowa wersja brytyjskiego serialu ''Planet Earth''. Zyskaj okazję do niezwykłej wędrówki po fascynującym, wielkim świecie – podążaj za majestatycznymi zwierzętami: słoniami, niedźwiedziami polarnymi, wielorybami i odkrywaj prawdziwe piękno, jakim natura obdarzyła naszą planetę. Obraz jest jednak również ostrzeżeniem przed czekającą na wiele gatunków zagładą, związaną z działalnością człowieka.

 • ''Oceany'' (2009)

Oceany, których powierzchnia obejmuje niemal trzy czwarte całej naszej planety, skrywają w sobie wiele tajemnic. Dokument zrealizowany przez Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda umożliwi Ci odkrycie licznych tajemnic, jakie skrywają w sobie wielkie wody. Fascynujący obraz, pełen przepięknych zdjęć, daje okazję do podmorskiej podróży, pełnej wspaniałych stworzeń, dla których największym zagrożeniem okazuje się człowiek.

 • ''Królestwo'' (2015)

Wśród filmów przyrodniczych, które zasługują na uwagę, znajduje się także ''Królestwo''. Autorzy obrazu dokumentalno-przyrodniczego przedstawiają w nim zachwycające zwierzęta lądowe. Wybierz się w podróż przez tysiąclecie, by poznać terytoria Europy i posłuchaj opowieści o historii natury, a także o człowieku, rozpoczynając od epoki lodowcowej, aż do współczesności. Film zachwyci Cię wyjątkowymi ujęciami i pozwoli przyjrzeć się bliżej miejscom, takim jak Puszcza Białowieska.

 • ''Makrokosmos'' (2001)

''Makrokosmos'' zabierze Cię w świat władców podniebnych przestworzy. Odkryj sekrety ptasich wędrówek i daj się urzec zachwycającymi zdjęciami. Twórcy obrazu podejmują wysiłek, by uchwycić ptasie stada, przemierzające kontynenty w poszukiwaniach pokarmu czy miejsca do założenia rodziny, by później znów wzbić się w niebo na kolejną wędrówkę. Na drodze ptaków pojawiają się jednak różne przeciwności: zła pogoda czy kłusownicy.

 • ''Mikrokosmos'' (1996)

Wielki świat potrafi zaskakiwać niezliczonymi cudami przyrody. Aby dostrzec nawet najmniejsze stworzenia, wystarczy sięgnąć po odpowiednie obiektywy, które pozwolą przyjrzeć się życiu maleńkim mieszkańcom łąki – owadom oraz ich poczwarkom. Poetycki obraz, przedstawiony w filmie ''Mikrokosmos'' umożliwi każdemu odkrycie mikroskopijnego świata, dla którego katastrofą może okazać się najzwyczajniejszy deszcz.  

Pozostałe filmy przyrodnicze, które zasługują na Twoją uwagę:

 • ''Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety'' (2017)
 • ''Tańcząc z ptakami'' (2019)
 • ''Surykatki'' (2008)
 • ''Afrykańskie koty'' (2011)
 • ''Z nurtem życia'' (2017)
Zobacz wideo Zobacz Popkulturę odcinek 47!

Zobacz też: Uznany reżyser został farmerem żyjącym w zgodzie z naturą. O tym nakręcił "Nasze miejsce na Ziemi"

Więcej o: