Filmy oparte na faktach - lista 20 zagranicznych i polskich produkcji

Filmy z dopiskiem "oparte na faktach" są potwierdzeniem powiedzenia, że życie pisze najlepsze scenariusze. To w większości historie niecodziennych wydarzeń, ale też osiągnięć ludzi, którzy wyróżnili się odwagą, przebiegłością, dobrocią lub wprost przeciwnie - brutalnością.

Filmy oparte na faktach cieszą się uznaniem widzów, którzy szukają historii ludzi i wydarzeń, które wydarzyły się naprawdę. Na jakie produkcje warto zwrócić uwagę?

Filmy oparte na faktach - lista zagranicznych produkcji

 • "Zodiak" - film z 2007 roku w reżyserii Davida Finchera. Produkcja opowiada historię seryjnego mordercy, który działał pod koniec lat 60. w San Francisco. Spotkanie z Zodiakiem udało się przeżyć tylko dwóm jego potencjalnym ofiarom. Policjantom trudno było namierzyć mężczyznę, ponieważ zabijał on bez żadnych motywów, a jego ofiar nic nie łączyło. Sam morderca wielokrotnie kontaktował się z policją i mediami, którym wysyłał zaszyfrowane listy.
 • "Czwarta władza" - to z kolei produkcja z 2017 roku, w której wystąpili Tom Hanks i Maryl Streep. Film opowiada o śledztwie dziennikarzy "The Washington Post", którzy ujawnili skrywane od lat tajemnice dotyczące wojny w Wietnamie. Jak się okazało władze USA doskonale widziały, że wysyłanie żołnierzy na wojnę jest z góry przegrane. Mimo tego zdecydowano się na to, ze względów wizerunkowych.
 • "Złap mnie, jeśli potrafisz" - to film z 2002 roku w reżyserii Stevena Spielberga. 16-latek Frank ucieka z domu, a pięć lat później staje się najmłodszym przestępcą, jaki kiedykolwiek trafił na listę 10 najbardziej poszukiwanych osób przez FBI. Nastolatek fałszuje czeki i zmienia tożsamość, wszystko po to, by nie dać się złapać. 
 • "Green Book" - to jedna z najnowszych produkcji. Komediodramat opowiada historię pianisty Dona Shirleya i jego kierowcy, którzy wyruszają na wielotygodniowe tournée. Film nagrodzony został trzema Oscarami.
 • "Nietykalni" - to historia sparaliżowanego po wypadku milionera. Mężczyzna zatrudnia do opieki młodego chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia. Między nimi zawiązuje się przyjaźń, która prowadzi ich przez wiele przygód.
 • "Slumdog. Milioner z ulicy" - film oparty na historii Jamala, mieszkańca Bombaju, który bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów".
 • "Everest" - przedstawia jedną z najbardziej tragicznych wypraw na Mount Everest. W 1996 roku wyruszyły dwie komercyjne ekspedycje na najwyższy szczyt ziemi. Klienci szli pod okiem wykwalifikowanych himalaistów, jednak szybko zmieniające się warunki pogodowe doprowadziły do tragedii.
 • "Wilk z Wall Street" - film inspirowany historią maklera finansowego Jordana Belforta, który został skazany za oszustwa finansowe. Obecnie jest mówcą motywacyjnym.
 • "Ocean strachu" - małżeństwo płetwonurków odpływa za daleko od łodzi. Właściciel łódki nie zauważa ich nieobecności i odpływa, zostawiając ich samych pośrodku oceanu.
 • "41 dni nadziei" - para płynie w rejs z Tahiti do San Diego, gdy nagle trafiają na huragan. Po zaginięciu partnera Tami musi sama sterować niesprawnym jachtem, nawigując jedynie na podstawie położenia gwiazd i słońca.
 • "Alive. Dramat w Andach" - opowiada o katastrofie samolotu Fuerza Aerea Uruguaya 571 z 13 października 1972 roku. Na pokładzie maszyny, która rozbiła się w Andach, znajdowała się drużyna rugbistów i ich rodziny. Katastrofę udało się przeżyć 16 osobom.
 • "Niemożliwe" - historia małżeństwa i ich trójki dzieci, którzy doświadczyli tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Film nakręcono po części w miejscach, które nie zostały jeszcze odbudowane po tym zdarzeniu.
 • "Wyspa skazańców" - opowiada o założonym na wyspie Bastoy ośrodku poprawczym dla nastolatków. Młodzi ludzie przetrzymywani są tam w spartańskich warunkach i zmuszani do ciężkiej pracy.
 • "Krzyk w ciemności" - dziewięciotygodniowa dziewczynka zostaje porwana przez psa dingo. Z powodu braku dowodów jej rodzice (w tej roli Meryl Streep i Sam Neill) zostają oskarżeni o morderstwo dziecka.
 • "Spotlight" - to film o śledztwie dziennikarzy "Boston Globe", którzy opisali nadużycia seksualne wśród księży w USA oraz próby tuszowania pedofilii przez hierarchów.
Zobacz wideo Najciekawsze ekranizacje polskich książek [Popkultura Extra]

Polskie filmy oparte na faktach

 • "Dług" - to historia dwóch mężczyzn, którzy próbują założyć firmę. Brakuje im pieniędzy więc proszą o pożyczkę swojego znajomego. Ostatecznie jednak nie przyjmują oferty. Pomimo tego ich znajomy żąda od nich zwrotu fikcyjnego długu.
 • "Bogowie" - opowiada o profesorze Zbigniewie Relidze i jego zespole, którzy jako pierwsi w Polsce wykonali przeszczep serca.
 • "Ostatnia rodzina" - film biograficzny o rodzinie Beksińskich.
 • "Pianista" - historia pianisty Władysława Szpilmana.
 • "Amok" - opowiada historię pisarza Krystiana Bali, który w opublikowanej w 2003 roku powieści szczegółowo opisuje pewne morderstwo. Zapis jest na tyle szczegółowy, że przypomina prawdziwe zabójstwo, które miało miejsce trzy lata wcześniej. Autor zostaje przez policję skojarzony z tą zbrodnią. 
Więcej o: