Filmy o górach, które warto obejrzeć - lista 10 produkcji

Góry od zawsze przyciągały do siebie osoby, poszukujące adrenaliny czy pięknych widoków, które nie są dostępne dla wszystkich. Emocje, jakie niesie ze sobą wspinaczka, pchają alpinistów i himalaistów na szczyty najwyższych gór świata. Ich historie inspirują z kolei filmowców do zobrazowania ich pasji i poświęcenia. Które filmy o górach są najbardziej popularne?

Dzięki filmom górskim możemy zobaczyć jak wyglądają wyprawy na najwyższe szczyty świata. Niektóre z produkcji oparte są na wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę.

Najlepsze filmy o wyprawach górskich

  • "Północna ściana" - opowiada historię drugiej próby przejścia północnej ściany szczytu Eiger. Poprzednia akcja skończyła się śmiercią dwóch alpinistów. Po roku od tragedii po ścianie Nordwand próbuje przejść kolejna grupa niemieckich i austriackich alpinistów. W pewnym momencie lawina porywa trzech alpinistów. Ostatni z nich, Toni Kurz, utkwił przyczepiony do ściany, czekając dzień i noc na ratunek.
  • "Zew ciszy" - opowiada tę samą historię, co film "Północna ściana". Dokument skrupulatnie odtwarza drogę, którą przeszli alpiniści w 1936 toku na Eigerze. Dodatkowo role wspinaczy rekonstruują aktorzy, którzy do złudzenia przypominają zmarłych mężczyzn. Narratorem jest z kolei Joe Simpson - bohater filmu "Czekając na Joe".
  • "Czekając na Joe" - to kolejna produkcja oparta na faktach, która rekonstruuje wydarzenia z górskiej wyprawy z 1985 roku. Bohaterami filmu są młodzi i świetnie wyszkoleni alpiniści - Joe Simpson i Simon Yates, który podejmują się zdobycia szczytu Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Chcieli być pierwszymi, którym uda się ta sztuka. Pierwsze dni wędrówki szły zgodnie z planem, jednak wtedy ma miejsce wypadek. Joe Simpson łamie kilka kości w nodze. Alpiniści kontynuują wyprawę z rannym Joe zawieszonym na linie.
  • "Free Solo: ekstremalna wspinaczka" - to dokument nagrodzony Oscarem. Opowiada historię Alexa Hannolda, który bez żadnych zabezpieczeń chce zdobyć szczyt El Capitan w parku narodowym Yosemite.
  • "The Dawn Wall. Wspinaczka po rekord" - to kolejny film dokumentalny z parku narodowego Yosemite. Tym razem bohaterami są amerykańscy wspinacze Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson, którzy w 2015 roku postanowili przemierzyć ponad 900 metrów przez pionową ścianę Dawn Wall.
  • "127 godzin" -  opowiada on prawdziwą historię Aarona Ralstona, doświadczonego amatora górskich wspinaczek, który postanawia spędzić weekend w górach. Mężczyzna zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej. Przez kilka dni będzie próbował się uwolnić.
  • "Zaginiony" - to film z 2010 roku, który opowiada historię Brytyjczyka George’a Mallory’ego, który jako pierwszy chciał zdobyć najwyższa górę świata - Mount Everest. Mężczyzna ginie jednak w tajemniczych okolicznościach. Losy jego wyprawy udaje się potwierdzić po 75 latach, kiedy inni himalaiści odnajdują ciało Mallory’ego.
  • "Krzyk kamienia" - to produkcja z 1991 roku, która urzeka pięknymi zdjęciami ze zdobycia szczytu Cerro Torre w Ameryce Południowej. Przedstawia historię dwóch alpinistów i reportera, który robi z ich wyczynu medialne show. Film pokazuje różne podejścia do wspinaczki: od chęci osiągnięcia rozgłosu poprzez respekt i miłość do gór, dla których poświęca się często własne życie osobiste.
  • "Jurek" - to dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego. Bohaterem produkcji jest najsłynniejszy polski himalaista Jerzy Kukuczka. W filmie pokazana jest droga mężczyzny, który za wszelką cenę chce rozwijać swoją pasję, jaką jest wspinaczka. Z robotnika staje się gwiazdą w mediach i mimo braku odpowiednich środków uważany jest za konkurenta Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Jerzy ginie jednak w 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse - pierwszej, na którą wyjechał z pieniędzmi i profesjonalnym sprzętem. W dokumencie przedstawione są rozmowy z rodziną i przyjaciółmi Kukuczki.
  • "Wspinaczka" - to film oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się w 1953 roku. Młody mężczyzna decyduje się na wejście na Mount Everest, by zaimponować swojej dziewczynie. Specjaliści mówią z kolei, że produkcja ta przedstawia dokładnie to, w jaki sposób nigdy nie wybierać się w góry.
Zobacz wideo Dach świata tonie w śmieciach. Zebrano 11 ton opadów
Więcej o: