Reportaż "Czy Bóg wybaczy siostrze Barnadetcie" wstrząsnął Polską, teraz powstał film dokumentalny [ZWIASTUN]

10 kwietnia 2014 roku w "Dużym Formacie" ukazuje się reportaż Justyny Kopińskiej zatytułowany "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Po tę wstrząsającą historię sięgnęli też dokumentaliści. Dwugodzinny film "Dzieci siostry Bernadetty" będzie można zobaczyć w październiku w CBS Reality.

Pierwsze zdania tekstu Justyny Kopińskiej uderzają mocno:

Był taki jeden. Silny. Siostry zamykały mnie z nim i jego bratem w pokoju na klucz. To był taki strach, że nie możesz myśleć ani czuć. Tego, co się tam wydarzyło, nie da się opowiedzieć.

Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Przeczytaj reportaż >>

Dwuczęściowy program dokumentalny "Dzieci siostry Bernadetty" opowiada o dwóch historiach, które opisywała reportażystka sześć lat temu. Dokument otwiera sprawa zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika, która z kolei przyczyniła się do odkrycia mrocznej tajemnicy ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Dyrektorką Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Zabrzu prowadzonego przez Kongregację Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza przez lata była siostra Bernadetta. 

"Dzieci siostry Bernadetty" - zobacz zwiastun filmu dokumentalnego

Byli podopieczni placówki w dzieciństwie doświadczyli fizycznej i psychicznej przemocy z rąk sióstr i współwychowanków. W programie ze szczegółami opowiadają o tym, co przeżyli za murami ośrodka oraz jaki to miało wpływ na ich dalsze losy. W dokumencie udział wzięli eksperci pracujący przy śledztwie i przesłuchaniach dzieci, a autorzy programu dotarli również do rodziców małego Mateusza.

Zobacz wideo Dzieci siostry Bernadetty [ZWIASTUN]

Punktem wyjścia dokumentu jest sprawa zaginięcia małego Mateusza w 2006 roku, o zabójstwo którego oskarżony został jeden z byłych wychowanków ośrodka. W trakcie zeznań opowiedział o swych doświadczeniach z dzieciństwa i dzięki temu wyszły na jaw ukrywane przez lata tajemnice placówki. Dokument szuka odpowiedzi na pytania dotyczące traum z dzieciństwa i tego, czy można sobie z nimi w dorosłym życiu poradzić. Może lepiej o nich zapomnieć i próbować żyć dalej? A może dawne ofiary mogą stać się tylko oprawcami? Twórcy dokumentu przeprowadzili wiele długich rozmów z byłymi wychowankami, ich rodzinami, psychologami oraz ekspertami zaangażowanymi w sprawę. W tym gronie są m.in. Anna Malinowska, dziennikarka katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej", która jako pierwsza opisała sprawę ośrodka boromeuszek, były pracownik kuratorium czy była nauczycielka ośrodka, która adoptowała jedną z wychowanek.

Premierowa emisja dwuodcinkowego programu 26 i 27 października o 22:00 na CBS Reality.

Sprawa ofiar siostry Bernadetty - miał powstać też film fabularny

"Borys Lankosz wyreżyseruje film, którego inspiracją stał się głośny reportaż Justyny Kopińskiej "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Dziennikarka będzie także autorką scenariusza" - pisaliśmy już cztery lata temu. Kopińska pisała wtedy:

Powstanie film na podstawie mojego reportażu 'Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?'. Zaczęłam pracę nad scenariuszem, reżyserem jest Borys Lankosz. To twórca jednego z moich ulubionych polskich filmów - 'Rewers'. Ostatnio reżyserował 'Ziarno Prawdy' na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego. Podczas gali 'europejskiego Pulitzera' naczelni gazet powtarzali, że Europa czeka na ważne filmy o instytucjach zamkniętych. Mnie i Borysowi zależy, aby spojrzeć w twarz zła i przez ten film opowiedzieć jak zło wygląda współcześnie.

Niestety, od dawna o projekcie nie słychać, a sam wpis reportażystki nie jest już dostępny na Facebooku.

Więcej o: