Dokument o Kozakiewiczu na WFF. Zobacz zwiastun

12 października w Konkursie Filmów Dokumentalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się premierowy pokaz filmu w reżyserii Ksawerego Szczepanika "Po złoto". To historia kariery sportowej tyczkarza, mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata Władysława Kozakiewicza.

Jego zwycięski gest wobec dygnitarzy i radzieckiej widowni na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku przeszedł do historii polskiego sportu, ale miał też nieoczekiwane, pozasportowe konsekwencje. O dalszych losach Kozakiewicza po olimpijskim triumfie, wiedzą jednak dziś tylko nieliczni.

"Po złoto" - zobacz zwiastun filmu o Władysławie Kozakiewiczu

Zobacz wideo "Po złoto" [ZWIASTUN]

"Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety ulega radykalnej odmianie. Początkowo Kozakiewicz staje się bohaterem narodowym - jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. Zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają lojalni wobec komunistycznego systemu działacze sportowi.

- Blaski i cienie sławy to aspekty życia, które niezmiennie mnie intrygują. Parę lat temu dostrzegłem je w biografii Władysława Kozakiewicza. Uznałem więc, że warto bliżej przyjrzeć się jego drodze przez życie – pełnej wzlotów i upadków. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia. – mówi reżyser filmu Ksawery Szczepanik.

Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, aby w porywający sposób opowiedzieć o wielkiej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile triumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania. – Udało nam się zdobyć wyjątkowe materiały z archiwów telewizyjnych w Rosji, Niemczech i Francji, swoimi zasobami wsparła nas też Telewizja Polska i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki tym ujęciom, wsadzamy widza w wehikuł czasu i wysyłamy na wycieczkę w przeszłość. Dajemy mu szansę samodzielnego odkrycia historii życia Władysława Kozakiewicza, z której prawdopodobnie zna tylko jakieś strzępy – opowiada producent filmu Darek Dikti.

Swoimi wspomnieniami z tamtych czasów dzielą się w filmie również inni utytułowani lekkoatleci – Jacek Wszoła i Marian Kolasa, a także dziennikarze i działacze sportowi oraz starszy brat bohatera - Edward Kozakiewicz. Reżyser tak wspomina moment poznania głównego bohatera dokumentu:

Co wydarzyło się po jego spektakularnym sukcesie na IO w Moskwie w roku 1980? Jaka była cena takiego osiągnięcia? Z takimi pytaniami jechałem na nasze pierwsze spotkanie w Hanowerze. Okazało się, że po okresie ogromnej popularności, Kozakiewicz rozpoczął drugie życie - z dala od blasku jupiterów, okryte pewną tajemnicą, być może trochę gorzkie. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Ksawery Szczepanik, a producentem Darek Dikti Biuro pomysłów (producent m.in. pełnometrażowego dokumentu "BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny"). Autorem zdjęć jest Michał Żuberek, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Koproducentami są Telewizja Polska S.A. i Mazowiecki Instytut Kultury. Produkcję współfinansowały Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz Gdyński Fundusz Filmowy.

Więcej o: