Zdaniem wielu to może być film roku. Netflix pokazuje pierwszy zwiastun "Manka" Davida Finchera

"Obywatel Kane" to jeden z najlepszych - jeśli nie najlepszy - film w historii kina. Orson Welles nakręcił go na podstawie scenariusza Hermana J. Mankiewicza. "Mank" to opowieść o trudnym procesie pisania scenariusza i życiu Manka. Netflix zamierza zapewne nieźle namieszać tą proukcją w wyścigach po filmowe nagrody.

Na razie oficjalna zapowiedź "Manka" to zaledwie jedno zdanie: 

Nowe spojrzenie na Hollywood lat 30. XX wieku oczami zjadliwego krytyka społecznego i uzależnionego od alkoholu scenarzysty Hermana J. Mankiewicza, który ściga się z czasem, aby ukończyć scenariusz 'Obywatela Kane’a' dla Orsona Wellesa.

"Obywatel Kane" był reżyserskim debiutem Orsona Wellesa, w którym zagrał on także główną rolę. Film był nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w dziewięciu kategoriach, a otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny. Jego autorem był właśnie Herman J. Mankiewicz, który wkroczył po tym, gdy dwukrotne samodzielne podejście Wellesa do tematu skończyło się porażką. Mankiewicz miał już wtedy na koncie m.in. "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Judy Garland. Odtąd filmowcy pracowali nad "Obywatelem" razem - nie była to współpraca łatwa.

"Mank". Klimat starego Hollywood wciąga na pierwszych zdjęciach z nowego filmu Davida Finchera >>

Netflix kręci z Garym Oldmanem. Zwiastun filmu "Mank"

O trudnym charakterze Orsona Wellesa krążą legendy, ale i Mankiewicz miał swoje demony, choć amerykański krytyk Alexander Humphreys Woollcott nazwał go "najzabawniejszym facetem w Nowym Jorku". Był alkoholikiem. 10 lat przed śmiercią (zmarł w 1953 roku) pisał:

Coraz bardziej czuję się niczym szczur we własnoręcznie skonstruowanej pułapce. Takiej, którą regularnie naprawiam...
Zobacz wideo "Mank" [ZWIASTUN]

O kulisach powstawania "Obywatela Kane'a" opowiadał już film fabularny "Obywatel Welles" z 1999 roku w reżyserii Benjamina Rossa. W produkcji Netfliksa, za reżyserię której odpowiada Fincher ("Siedem", "The Social Network") tytułową rolę gra Gary Oldman. Oprócz niego na ekranie zobaczymy Amandę Seyfried, Lily Collins, Charlesa Dance’a, Toma Burke'a czy Arlissa Howarda. Scenariusz do "Manka" napisał ojciec Davida Finchera, Jack, niedługo przed śmiercią w 2003 roku.

Netflix pokaże film "Mank" 4 grudnia 2020 roku, ale planuje także kinową dystrybucję w ograniczonym, ale niezbędnym w przypadku choćby szans na oscarowe nominacje, zakresie.

Netflix liczy na Oscary dla nowego filmu Sorkina? Na razie jest zwiastun >>

Więcej o: