Filmy o koniach: najpopularniejsze produkcje, które warto obejrzeć

Filmy o koniach są gratką nie tylko dla miłośników zwierząt i jeździectwa. Wzruszające historie to dobra propozycja na seans w gronie rodzinnym. Zobacz, które produkcje z wierzchowcami w roli głównej warto obejrzeć.

Film o koniach, czyli kino dla miłośników zwierząt

Filmy o koniach i innych zwierzętach cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Obcowanie z naturą nawet za pośrednictwem ekranu kinowego czy telewizyjnego większości z nas pozwala ukoić nerwy i przenieść się choć na chwilę do innego świata. Konie ze względu na swoje gabaryty, a także konieczność znajomości technik obchodzenia się z nimi, są raczej rzadko drugoplanowym aktorem. Jeśli już się pojawiają w filmie to odgrywają znaczącą rolę. Tak jest też w produkcjach, które prezentujemy. Zobacz, które obrazy z końmi i o koniach warto obejrzeć.

Zobacz też: Filmy o psach. Te produkcje o naszych najlepszych przyjaciołach trzeba znać!

Fajne filmy o koniach: wybrane tytuły

Konie od lat są inspiracją dla człowieka, ale też dla filmowców. Te niezwykle mądre i dostojne stworzenia doskonale nawiązują relację ze swoim jeźdźcem, współodczuwają jego radość, szczęście, strach czy ból. Na przestrzeni lat powstało wiele fajnych filmów, które skupiają się na koniach i relacji jaką potrafią nawiązać z człowiekiem. Oto kilka produkcji, które warto w wolnej chwili obejrzeć.

 • ''Zaklinacz koni'' (1998), reż. Robert Redford

Film jest adaptacją powieści Nicholasa Evansa pod tym samym tytułem. Opowiada on historię tytułowego zaklinacza koni, w którego wciela się Robert Redford. Decyduje się on pomóc dziewczynie i jej koniowi dojść do formy po wypadku jakiego doznali. Zwierzę z jeźdźcem na grzbiecie galopując zderzyło się z ciężarówką. Film bardzo znany i doceniony przez znawców kina - nominowany do Złotych Globów i Oscara. 

 • ''Niepokonany Seabiscuitt'' (2003), reż. Gary Ross

Obraz jest dramatem sportowym, skupiającym się na przygotowaniach jeźdźca i konia - tytułowego Seabiscuitt'a - do wielkiego wyścigu. Film zyskał szerokie uznanie, które odzwierciedliło siedem nominacji do Oscarów i dwie do Złotych Globów. W produkcji oprócz pięknego konia podziwiać można także kreacje aktorskie Tobeya Maguire'a i Jeffa Bridgesa.

 • ''Czas wojny'' (2011), reż. Steven Spielberg

Film powstał w oparciu o powieść Michaela Morpurgo. Opowiada on o koniu imieniem Joey, który w czasie I Wojny Światowej zostaje sprzedany brytyjskiej armii. Jego los związany jest więc z różnymi ludźmi o różnym pochodzeniu. Film ukazuje tragiczne oblicze wojny z zupełnie nowej, nieznanej dotąd perspektywy.

 • ''Polegaj na mnie'' (2017), reż. Andrew Haigh

Dramat opowiada o szesnastoletnim chłopcu, który po przeprowadzce liczy na to, że w jego życiu zajdzie oczekiwana zmiana. Decyduje się przyjąć propozycję opieki nad koniem wyścigowym. Zobaczymy tu jak młody człowiek wkracza w dorosłość, zmaga się z pierwszymi obowiązkami i niepowodzeniami. Za sukces filmu w dużej mierze odpowiada dobra gra aktorska pierwszoplanowego aktora Charliego Plummera

 • ''The Mustang'' (2019), reż. Laure de Clermont-Tonnerre

Dramat ukazujący to, jak praca ze zwierzęciem może wpłynąć na człowieka. Skazaniec zostaje zakwalifikowany do programu resocjalizacyjnego, który polega na pracy z dzikimi końmi. Jego zadaniem jest okiełznanie i szkolenie mustangów. W trakcie wykonywania pracy mężczyzna uświadamia sobie, że również potrzebuje okiełznać swoje zachowanie, aby kiedykolwiek wrócić do normalnego życia. 

Jakie jeszcze filmy o koniach warto obejrzeć?

 • ''Mustang z Dzikiej Doliny'', reż. Lorna Cook i Kelly Asbury (2002)
 • ''Czarny Książę'', reż. Caroline Thompson (1994)
 • ''Srebrny rumak'', reż. John Tatoulis (1993)
 • ''Czarny rumak'', reż. Carroll Ballard (1979)
 • ''Niezwyciężony Secretariat'', reż. Randall Wallace (2010)
 • ''Skok po marzenia'', reż. Michael Damian (2007)
 • ''Mój przyjaciel Shadow'', reż. Steven de Jong (2011)
 • ''Wicher'', reż. Katja von Garnier (2013)
 • "Wicher: Przyjazd Ari", reż. Theresa von Eltz (2019)
 • ''Nasze dzikie serca'', reż. Ricky Schroder (2013)
 • ''Wyścig marzeń'', reż. John Gatins (2005)

Filmy z końmi, czyli kino historyczne i nie tylko

Słysząc, że w filmie biorą udział konie pierwsze na myśl przychodzą filmy historyczne lub westerny. Te dwa typy produkcji bardzo często muszą bazować na występach koni, gdyż w ten sposób zyskują naturalny charakter. Nie sposób tu nie wspomnieć np. kultowego polskiego filmu "Ogniem i mieczem", gdzie konie biorące udział w bitwach z Kozakami nie tylko pięknie się prezentowały, ale nadawały filmowi rzeczywistego charakteru. Podobnie jest też w westernach tych starszych i współczesnych. Nikt nie wyobraża sobie Dzikiego Zachodu bez pięknych rumaków. Roli koni w kinie nie da się przecenić i bez wątpienia nie da się ich zastąpić animacjami czy efektami specjalnymi. 

Zobacz też: Filmy przyrodnicze. Najlepsze propozycje, które warto zobaczyć

Zobacz wideo "Królestwo" - najpiękniejszy film przyrodniczy ostatnich lat
Więcej o: