"Szarlatan", "Gniazdo" i "Pinokio" w kinach, gotycki klimat w Netfliksie i "Małe kobietki" w HBO [PREMIERY]

"Szarlatan" Agnieszki Holland to jedna z tych premier, na które długo czekaliśmy - światowa miała miejsce w lutym. Do kin wchodzą też m.in. "Gniazdo" i "Pinokio", ale i serwisy VOD przygotowały coś ciekawego na najbliższe dni. Muzycznie fanów rozkołysze Matt Dusk, wychodzi też płyta Waglewski Fisz Emade.

Bohater najnowszego filmu Agnieszki Holland jest Jan Mikolášek. Był uzdrowicielem-samoukiem, żył w latach 1887-1973. Akcja filmu skupia się na latach 50. XX wieku, gdy Mikolášek był znany w całej Europie, a z jego pomocy korzystali m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký - premier Czechosłowacji w latach 1948-53, a od 1953 roku - prezydent. Po śmierci polityka uzdrowiciel musiał jednak zmierzyć się z komunistyczną władzą, a w wyniku procesu stracił majątek i prawa obywatelskie. - Od chwili, gdy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że to mocna historia, zawierająca w sobie tajemnicę - mówiła o produkcji reżyserka. 

Premiery kinowe, ale nie tylko: "Szarlatan", "Gniazdo", "Nawiedzony dom w Bly"

"Szarlatan" miał światową premierę na tegorocznym Berlinale, choć nie walczył o Złotego Lwa. Polska reżyserka w przeszłości odnosiła sukcesy na tym festiwalu - jej "Gorączka" zakwalifikowała się do konkursu głównego w 1981 roku, dostała Srebrnego Lwa za "Pokot" w 2017 roku, a w zeszłym roku prezentowała na festiwalu "Obywatela Jonesa".

Zobacz wideo Holland o Geniuszu, który chciał zapanować nad przyrodą. Jego dar ma też mroczną stronę

Inną kinową premierą jest film "Gniazdo" Seana Durkina. W rolach głównych występują Jude Law i Carrie Coon, którzy zdaniem wielu krytyków wykonali tu bardzo dobrą robotę. Głównym bohaterem tego thrillera jest Rory, który dla wielkich pieniędzy i wysokiej pozycji jest gotów na wszystko. Gdy dostaje nową pracę i przeprowadza się z rodziną do Londynu, jego życie i pozornie idealne małżeństwo zamieniają się w spiralę sekretów i kłamstw.

Dla młodszych widzów Matteo Garrone nakręcił nową wersję "Pinokia" z Roberto Benignim w roli Gepetta oraz Federico Ielapim jako Drewnianym Chłopczykiem. Premiery na dużym ekranie mają też dwa inne filmy familijne: "Maddison" oraz "Halvdan - prawie wiking".

Jeśli chodzi o serwisy VOD, polecamy m.in. gotycką romantyczną historię o duchach na podstawie prozy Henry'ego Jamesa, czyli "Nawiedzony dom w Bly" - pokaże go Netflix, a także "Małe kobietki". 11 października w HBO (i HBO GO) pojawi się wersja z 2019 roku z Saoirse Ronan, Emmą Watson, Florence Pugh, Elizą Scanlen, Laurą Dern i Timothée Chalametem. Film dostał Oscara za kostiumy, miał nominacje dla najlepszego filmu, aktorki pierwszo- i drugoplanowej, za scenariusz i muzykę.

Matt Dusk śpiewa Sinatrę. Co jeszcze w muzyce?

A skoro o muzyce mowa, 9 października premierę ma album Matta Duska "Sinatra with Matt Dusk". Wszystkie zawarte tam utwory to nowe wersje piosenek legendarnego wokalisty, któremu Dusk oddaje twórczy hołd od ponad dwóch dekad. Na krążku usłyszymy dwóch gości specjalnych - Zbigniewa Wodeckiego i Kubę Badacha. Ten drugi zaśpiewał z Kanadyjczykiem numer "Learnin' the Blues", do którego polski tekst to dzieło Aleksandry Kwaśniewskiej. 

Po raz pierwszy usłyszałem muzykę Kuby jakiś rok temu i zapytałem, czy moglibyśmy zrobić duet… to po prostu fajna sprawa. Kiedy spotkaliśmy się osobiście, był dokładnie taki, jak myślałem - zabawny, czarujący i przystojny. Kiedy występuję z kimś tak imponującym, zajmuję najlepsze miejsce na sali

- opowiadał Gazeta.pl Dusk.

Matt Dusk i Kuba Badach biorą się za Sinatrę. "Kiedy śpiewam razem z Kubą, po prostu go podziwiam" >>

Tego samego dnia premierę mają również m.in. nowe płyty zespołu Dr Misio, w którym śpiewa Arkadiusz Jakubik, a także składu Wojciech Waglewski, Fisz, Emade "Duchy ludzi i zwierząt". W najbliższą sobotę (10 października) o godz. 22:00 w audycji "Między Słowami" w Radiu TOK FM o tym ostatnim wydawnictwie z muzykami porozmawia Kamil Wróblewski.

Więcej o: