Jack Nicholson i jego "uśmiech mordercy" - ranking 10 najlepszych filmów

Jack Nicholson w swojej długiej karierze aktorskiej zdobył trzy Oscary i kolejnych osiem nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Nicholson uchodzi za jednego z najbardziej charyzmatycznych aktorów, który doceniany jest zarówno przez krytyków, jak i widzów.

W 2013 roku pojawiła się informacja, że Nicholson odchodzi na emeryturę z powodu problemów z pamięcią. Sam aktor później przeczył tym plotkom chociaż przyznał, że jest zmęczony byciem w centrum uwagi. Ostatni film z Jackiem Nicholsonem - "Skąd wiesz?" miał premierę w 2010 roku.

Jack Nicholson - od klasowego łobuza po jednego z najlepszych aktorów

Jack Nicholson urodził się w New Jersey jako syn June Frances - tancerki rewiowej. Jack przyszedł na świat, gdy jego matka miała 17 lat i nie była pewna tożsamości ojca. Jej rodzice zgodzili się wychować Jacka jako własne dziecko, podczas gdy June była uznawana za jego starszą siostrę. Aktor dopiero w wieku 37 lat dowiedział się prawdy, gdy historię rodziny Nicholsona prześledził dziennikarz tygodnika "Time". 

Jako dziecko był fanem komiksów, zwłaszcza serii o Batmanie. Duża czasu spędzał też w salonie fryzjerskim należącym do jego babci. W szkole zawieszany był trzykrotnie za wandalizm, przeklinanie i palenie papierosów. W liceum pracował jako pomocnik kierownika kina i ratownik. Później zatrudnił się jako goniec w dziale kreskówek wytwórni MGM w Los Angeles i uczył się aktorstwa. Pierwsze angaże dotyczyły niskobudżetowych horrorów. Zauważony został w 1969 roku po roli uzależnionego od alkoholu adwokata w filmie "Easy Rider" - angaż dostał dlatego, że inny aktor przewidziany do tej roli pokłócił się z reżyserem. Doskonała gra przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara w kategorii dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Jack Nicholson często gra bohaterów ekscentrycznych, neurotycznych, a czasem też psychopatycznych. Krytycy uważają, że to zasługa jego demonicznego czaru i "uśmiechu mordercy". Pierwszego Oscara otrzymał za rolę pacjenta szpitala psychiatrycznego w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem". Następne statuetki przypadły za role w filmach "Czułe słówka" oraz "Lepiej być nie może".  

 

Jack Nicholson - ranking 10. najlepszych filmów

Krytycy magazynu "Independent" wybrali 10 najlepszych filmów z Jackiem Nicholsonem.

  1. "Lot nad kukułczym gniazdem" - to historia złodzieja, który chcąc uniknąć więzienia udaje chorobę psychiatryczną. Trafia na oddział, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched - kobieta nie unika okrutnych metod, które mają przywrócić porządek w tym miejscu. McMurphy widząc krzywdę swoich kolegów postanawia wszcząć bunt.
  2. "Pięć łatwych utworów" - to historia Roberta, który porzuca karierę pianisty i zatrudnia się przy wydobyciu ropy naftowej. Gdy dowiaduje się o ciężkiej chorobie ojca, wraca do domu razem ze swoją dziewczyną. Wybór skromniejszego życia nie pasuje jego bogatej rodzinie.
  3. "Chinatown" - to historia pechowego detektywa, który musi rozwiązać wyjątkowo skomplikowaną sprawę, w której śmiertelnie niebezpieczne układy prowadzą do zdrad, korupcji i morderstw.
  4. "Lśnienie" - pisarz Jack podejmuje pracę stróża w sezonie zimowym, w odciętym od świata hotelu. Mężczyzna myśli, że spokój pomoże mu w pisaniu powieści. Doświadcza on jednak tzw. "cabin fever" - niepokoju, klaustrofobicznej drażliwości, która pojawia się u osób przebywających w odosobnieniu lub zamknięciu przez dłuższy czas. W skrajnych sytuacjach może prowadzić do paranoi i nieracjonalnych zachowań.
  5. "Schmidt" - po stracie żony świeżo upieczony emeryt postanawia jechać do córki, która szykuje się do ślubu. Schmidt przy rodzinie i innych ludziach zakłada "szczęśliwą maskę", pod którą ukrywa to, jak bardzo jest nieszczęśliwy.
  6. "Ostatnie zadanie" - dwóch marynarzy eskortuje młodego żołnierza do więzienia. 18-latek wydaje się być pogodzony ze swoim losem. Starsi koledzy podczas pięciu dni podróży chcą pokazać chłopakowi prawdziwe życie.
  7. "Easy Rider" - dwóch hipisów postanawia za pieniądze ze sprzedaży narkotyków wybrać się w podróż z Los Angeles do Nowego Orleanu. Trasę przez Kalifornię, Nowy Meksyk, Teksas i Luizjanę pokonują na motorach, szukając miejsca, w którym będą mogli zamieszkać już na stałe.
  8. "Czułe słówka" - chociaż film opowiada o ciepłej i skomplikowanej relacji matki i córki, to uwagę widzów skupia także rola Nicholsona. Aktor wcielił się w byłego astronautę, który przeżywa kryzys wieku średniego.
  9. "Lepiej być nie może" - ekscentryczny pisarz unika kontaktów z ludźmi i próbuje stworzyć kolejną powieść. Jedyną osobą, która akceptuje jego obecność jest kelnerka w pobliskiej jadłodajni.
  10. "Honor Prizzich" - bezwzględny gangster traci głowę dla płatnej zabójczyni. Kobieta jest zamieszana w intrygę, z powodu której ród Prizzich traci pół miliona dolarów. Gangster musi zdecydować się, czy liczy się dla niego "sycylijska rodzina" czy zakochana w nim kobieta.

Jack Nicholson i Joker

Sam Jack Nicholson twierdzi, że jedną z jego ulubionych ról jest ta Jokera w filmie "Batman" z 1989 roku w reżyserii Tima Burtona. Aktor przyznał, że uwielbiał komiksy, a zwłaszcza postać Jokera - mimo tego rolę przyjął dopiero za drugim razem. Co ciekawe Nicholson zagrał tę postać w wieku 52 lat, co czyni go najstarszym odtwórcą Jokera w historii. Najmłodszym Jokerem był z kolei Heath Ledger, który na planie "Mrocznego Rycerza" miał 29 lat. Nicholson uwielbiał swoją charakteryzację w tym filmie, dlatego zapłacił produkcji 70 tys. dolarów, by zabrać perukę i stroje po zakończeniu zdjęć. Aktor zarobił na tym filmie aż 90 mln dolarów.

Zobacz wideo Kto najlepiej zagrał Jokera? Przedstawiamy ranking TOP 5

Nicholson ceniony jest także za rolę w "Lśnieniu". Nieprzyjemne doświadczenia z reżyserem Stanleyem Kubrickiem sprawiły, że aktor odmówił z nim dalszej współpracy. Kubrick wymagał od aktorów ogromnego poświęcenia. W nieskończoność kazał im powtarzać ujęcia, by "wydobyć z nich obłęd". Nicholson do nakręcenia jednej sceny zniszczył 60 drzwi, które zostały wzmocnione po tym, gdy wyszło na jaw, że aktor pracował jako strażak. Kazał też podawać Jackowi kanapki z serem, których nienawidził, by wprawiać go w zły humor. Po latach Shelley Duvall przyznała, że cierpi na zaburzenia psychiczne, o których wywołanie obwiniany jest właśnie Stanley Kubrick. Młoda aktorka na planie "Lśnienia" miała doznać pierwszego załamania nerwowego. Reżyser kazał ekipie filmowej ignorować nastroje aktorki i często krzyczał na nią, oskarżając o niszczenie scen.

 
Więcej o: