Alan Rickman urodził się w Londynie, w rodzinie metodystki oraz malarza. Był zdolnym uczniem, dlatego przyznano mu stypendium Latymer School, gdzie uczył się podstaw sztuki aktorskiej. Później dostał się do Chelsea College of Art and Design i ze znajomymi założył salon "Graphiti", który miał zajmować się projektowaniem okładek płyt czy plakatów. Pomysł jednak nie wypalił, dlatego poszedł na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art i został przyjęty.
W 1978 roku zadebiutował w telewizyjnej sztuce "Romeo i Julia". Większą popularność zyskał dziesięć lat później. Wtedy wcielił się w rolę Hansa Grubera w "Szklanej pułapce". Tym występem zyskał miało specjalisty od "czarnych charakterów". Miał też większe role, w których przeczy temu wizerunkowi - dotyczy to produkcji "Rozważna i romantyczna", "Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa" czy "To właśnie miłość". Mimo tego nie rezygnował z pracy w teatrze, którą nazywał swoją pierwszą miłością. Był kandydatem do roli Jokera w filmie "Batman", ale ostatecznie zdecydował się na nią Jack Nicholson.
Alan Rickman w serii filmów "Harry Potter"
Światową rozpoznawalność zdobył rolą Severusa Snape’a w cyklu filmów o "Harrym Potterze". Po śmierci aktora w 2016 roku (Alan Rickman cierpiał na raka trzustki) okazało się, że nie był on do końca zadowolony z tej postaci. W wystawionej na aukcji kolekcji znalazły się listy, w których aktor opisywał swoją frustrację z roli Snape’a. Rickman uważał, że w filmach nie ma wnikliwego spojrzenia na życiorys i charakter bohatera. Aktor winił za to głównie reżyserów. Wiele osób docenia jednak Rickmana za tę rolę. Gratulacje i podziękowania złożyli aktorowi nie tylko J.K.Rowling, ale też Bill Clinton czy książę Karol.
Przygotowując się do roli Severusa Snape’a Alan Rickman wiedział, jak J.K.Rowling chce zakończyć sagę. Pisarka zdecydowała się zdradzić mu sposób zakończenia całej serii po to, by aktor jak najlepiej mógł wczuć się w postać. Rickman musiał utrzymywać tę wiedzę w tajemnicy i przekonywać produkcję, by pozwolili mu kreować postać według swojego uznania.
- 2001 - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"
- 2002 - "Harry Potter i Komnata Tajemnic"
- 2004 - "Harry Potter i więzień Azkabanu"
- 2005 - "Harry Potter i Czara Ognia"
- 2007 - "Harry Potter i Zakon Feniksa"
- 2009 - "Harry Potter i Książę Półkrwi"
- 2010 - "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I"
- 2011 - "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II"
Alan Rickman filmy - w których produkcjach aktor zdobył uznanie krytyków?
- "Szklana pułapka" - jeden z budynków w Nowym Jorku staje się celem ataku niemieckiej grupy terrorystycznej. Alan Rickman zagrał głównego przeciwnika bohatera, granego przez Bruce’a Willisa.
- "Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa" - to historia szczęśliwej pary: Niny i Jamiego. Sielanka kończy się jednak, gdy Jamie umiera. Mężczyzna wraca jako duch, by pomóc pogodzić jej się ze stratą.
- "To właśnie miłość" - w bożonarodzeniowym filmie Rickman wciela się w ojca dwójki dzieci i męża. Mężczyzna zakochuje się w młodszej kobiecie, z którą współpracuje.
- "Rozważna i romantyczna" - to historia trzech sióstr i ich matki, które po śmierci ojca zostają bez pieniędzy. Rickman gra rozsądnego i kochającego mężczyznę, który próbuje zdobyć serce bohaterki granej przez Kate Winslet.
- "Michael Collins" - Rickman za rolę w tym dramacie historycznym zdobył kolejną nominację do nagrody BAFTA. Aktor zagrał drugoplanową rolę, ale po raz kolejny otrzymał lepsze recenzje niż główne gwiazdy produkcji.
- "Robin Hood: Książę złodziei" - sam film chociaż nie miał najlepszych recenzji, tak rola Rickmana zdobyła uznanie krytyków. Jego występ został tak dobrze przyjęty, że aktora uhonorowano nagrodą BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego.
- "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" - fryzjer z zapędem do mordowania wraca do Londynu, by pomścić złego sędziego (w tej roli Rickman), który go fałszywie uwięził, a następnie skrzywdził jego żonę.
- "Niewidzialny wróg" - to produkcja o brytyjskiej oficer i pilocie drona, którzy prowadzą tajną operację w Kenii. W akcji, której celem było wyłapanie terrorystów, ginie przypadkowo młoda kobieta. Film miał premierę już po śmierci Rickmana.
- "Kamerdyner" - to historia czarnoskórego kamerdynera Białego Domu, który przez trzy dekady służył aż ośmiu prezydentom. Alan Rickman zagrał jednego z prezydentów - Ronalda Reagana.