Grała "złotą dziewczynę" Bonda w "Goldfingerze". Margaret Nolan nie żyje

W wieku 76 lat zmarła Margaret Nolan. Brytyjska aktorka, artystka i modelka najlepiej znana była z roli masażystki w kultowym "Goldfingerze" oraz występu w musicalu "Noc po ciężkim dniu" z grupą The Beatles.

Margaret Nolan nie żyje - informację potwierdził jeden z synów artystki, Oscar Deeks. Największą sławę i rozpoznawalność przyniósł jej występ w trzecim z filmów o Jamesie Bondzie.

"Złota dziewczyna" z "Goldfingera"

Margaret Nolan w "Goldfingerze" wcieliła się w masażystkę Dink. To właśnie ona pojawiła się w złotym bikini wymalowana od stóp do głów na tej sam kolor w czołówce filmu, na plakatach i okładce ścieżki dźwiękowej. Na jej ciele wyświetlane były kadry z filmu, a w tle leciała piosenka śpiewana przez Shirley Bassey.

 

Często mylnie ta sekwencja przypisywana jest Shirley Eaton, która z kolei zagrała Jill Masterson, główną "dziewczynę Bonda" w tym filmie. Niemniej to właśnie wizerunek Nolan zapisał się trwale w światowej popkulturze i zapewnił jej rozpoznawalność.

Margaret Nolan urodziła się 29 października 1943 roku - pod koniec miesiąca skończyłaby 77 lat. Karierę zaczynała na początku lat 60. i w pierwszej kolejności pracowała jako modelka pod pseudonimem Vicky Kennedy. Z przydomku jednak zrezygnowała, kiedy zaczęła dostawać propozycje filmowe. Pojawiła się w licznych programach i serialach telewizyjnych. Poza kultową rolą w Bondzie ma też na koncie udział w klasycznym musicalu "Noc po ciężkim dniu" z zespołem The Beatels czy serialu "Święty" z Rogerem Moorem w roli głównej - co oznacza, że Sean Connery nie był jedynym Bondem, z którym aktorce przyszło pracować.

Była także artystką wizualną - tworzyła m.in. groteskowe kolaże wykonane z fragmentów zdjęć z wczesnych etapów kariery. W ten sposób chciała podjąć dialog z tym, jak przedstawiane i postrzegane są kobiety. Jej prace wystawiano m.in. w Brick Lane Gallery, Misty Moon Gallery czy Gallery Different.

Więcej o: