"Szarlatan" Agnieszki Holland został zgłoszony do Oscara. Przez Czechów

"Szarlatan" Agnieszki Holland został ogłoszony czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który współfinansował produkcję.

Czesi zdecydowali, że w tym roku do wyścigu o Oscara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego zgłoszą głośny film Agnieszki Holland pt. "Szarlatan". O nagrodę reżyserka będzie walczyć z takimi filmami jak polskie "Śniegu już nigdy nie będzie" Czy "Quo vadis, Aida?" z Bośni i Hercegowiny. 

>>> Polscy operatorzy doceniani w Hollywood. "Variety" aż trzem daje szansę na Oscara<<<

"Szarlatan" Agnieszki Holland czeskim kandydatem do Oscara

"Szarlatan" to historia Jana Mikoláška, który był uzdrowicielem-samoukiem znanym na całą Europę.  Akcja filmu skupi się na latach 50. XX wieku, gdy z pomocy Mikoláška korzystali m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký - premier Czechosłowacji w latach 1948-53, a od 1953 roku - prezydent. Po śmierci polityka uzdrowiciel musiał jednak zmierzyć się z komunistyczną władzą, a w wyniku procesu stracił majątek i prawa obywatelskie. 

Zobacz też: Zwiastun filmu "Szarlatan"

Zobacz wideo

Scenariusz filmu napisał Mark Epstein. Do zagrania głównej roli Agnieszka Holland wybrała znanego czeskiego aktora Ivana Trojana, z którym już pracowała na planie "Gorejącego krzewu". To serial z 2013 roku, w którym Holland opowiedziała o Janie Palachu - studencie, który w 1969 roku podpalił się w ramach protestu przeciwko radzieckiej okupacji Czechosłowacji.

>>> Zapowiada się świetny film z Olivią Colman i Anthonym Hopkinsem. W USA piszą, że to oscarowy pewniak <<<

Agnieszka Holland powiedziała o filmie:

Od chwili, gdy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że to mocna historia, zawierająca w sobie tajemnicę.

- Ludzie podziwiali jego umiejętności z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, ale przez wielu nie był też akceptowany - mówi z kolei o swojej postaci Ivan Trojan. Syn aktora, Josef Trojan także dostał angaż w "Szarlatanie" - przypadło odegranie tytułowego bohatera, gdy ten był młodszy. 

"Szarlatan" to koprodukcja czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka, PISF także przyłączył się do finansowania. I to PISF poinformował o tym, że "Znachor" będzie czeskim kandydatem do Oscara:

 

Premiera "Szarlatana" odbyła się na tegorocznym Berlinale.  Warto dodać, że muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, którego twórczość można usłyszeć m.in. w ostatnim filmie Agnieszki Holland, zatytułowanym "Mr. Jones". Kompozytor prywatnie jest szwagrem Jana Komasy. 

Więcej o: